Alaposan visszafogja a kiadásokat a román kormány, Cîţu szerint „ez így nem mehet tovább”

Alaposan visszafogja a kiadásokat a román kormány, Cîţu szerint „ez így nem mehet tovább”

Florin Cîțu kormányfő szerint nem befagyasztják, „mindössze” nem emelik idén a nyugdíjakat

Fotó: Gov.ro

Összehúzza a nadrágszíjat a bukaresti kormány: a Florin Cîțu vezette kabinet szerdán első olvasatban tárgyalt arról a sürgősségi kormányrendelet-tervezetről, amely olyan megszorításokat tartalmaz, mint például a nyugdíjaknak a jelenlegi szinten történő befagyasztása vagy az üdülési utalványok biztosításának felfüggesztése.

Bálint Eszter

2021. február 10., 17:082021. február 10., 17:08

2021. február 10., 17:562021. február 10., 17:56

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetségből és a Szabadság Egység és Szolidaritás Pártjából (PLUS) összeolvadt USR-PLUS, valamint az RMDSZ alkotta jobbközép kormány szerint a gazdasági válságból való kilábaláshoz, valamint az államháztartási hiánynak a hazai össztermék (GDP) 7–7,1 százalékának megfelelő értékig történő visszaszorításához elengedhetetlen megszorításokat tartalmaz a sürgősségi rendelet. Florin Cîţu miniszterelnök a kabinet ülését követő sajtótájékoztatóján a kilátásba helyezett intézkedéseket azzal indokolta, hogy „nem mehet így tovább”.

„Olyan kiadásokról van szó, amelyeket ez a gazdaság nem tud fenntartani, olyan kiadásokról, amelyeket egy-egy tollvonással emeltek meg, és amelyeket tulajdonképpen nem is faragunk le, csak plafonértéket szabunk, hogy tovább tudjunk lépni” – érvelt a tervezett módosítások mellett a kormányfő.

Ami a nyugdíjakat illeti, a miniszterelnök megerősítette a korábbi bejelentéseket, amelyek szerint idén nem lesz emelés, a nyugdíjpont értékét 2022. január elsejéig befagyasztják a jelenlegi szinten.

Cîţu elmondása szerint a szeptemberben tervezett emeléshez idén 19 milliárd lejre lett volna szükség. A liberális miniszterelnök egyébként a sajtótájékoztatón ismételt újságírói kérdésre is úgy fogalmazott, hogy nem fagyasztják be az öregségi járulékot, szerinte ugyanis a nyugdíjpont jelenlegi 1400 lejes értéke nagyobb, mint tavaly volt.

A közalkalmazottak számára az elmúlt években nyújtott üdülési utalványok kapcsán is a napokban elhangzottakat tartalmazza a rendelettervezet a kormányfő elmondása szerint. „Ami az üdülési csekkeket illeti, azon túlmenően, hogy bérpótlékként vannak előirányozva, a hatóságok meghosszabbították a 2019-es és 2020-as utalványok érvényességét azokban az esetekben, amikor nem használták fel azokat” – jelentette ki a miniszterelnök. Cîţu újfent tartózkodott attól, hogy elismerje, kormánya idén nem biztosít üdülési csekket, ehelyett úgy fogalmazott: „az idei üdülési csekkeket jövőre bocsátják ki”.

A prefektúrák alkalmazottainak nyújtott 30 százalékos pótlékot szintén eltörölné a most ismertetett rendelettervezet, ám Cîţu bejelentése szerint a többi pótlékot és étkezési támogatást most ebbe a jogszabályba nem foglalják bele, hanem törvénnyel tervezik szabályozni, amelyet beterjesztenek a parlament elé.

A megszorítások szükségessége melletti érvelés során különben a liberális kormányfő több ízben is hangsúlyozta, hogy mindez a négy év szociáldemokrata párti (PSD) kormányzás eredménye. „A PSD idején a szociális ellátással járó kiadások megkétszereződtek. Szerkezeti intézkedésekre van szükség. Tudják jól, hogy sajnos Románia gazdaságának alakulása a külföldi befektetők és a hitelminősítők nagyítója alatt áll. A PSD által elfogadott intézkedések miatt Románia az egyetlen ország, amely ellen túlzottdeficit-eljárás zajlik. 2021-ben a legtöbb uniós ország 6 százalék közelébe csökkenti az államháztartási hiányát, tehát nekünk is tennünk kell a dolgunkat” – húzta alá Florin Cîțu.

Közölte egyúttal, hogy még a szerda esti órákban, legkésőbb csütörtök reggel nyilvános vitára bocsátják a büdzsé tervezetét.

A kormányfő cáfolta azokat a nap közben felröppent híreszteléseket, amelyek szerint a költségvetési törvény tervezetének nyilvános vitára bocsátása előtti véghajrában nézeteltérés alakult volna ki a kormánykoalícióban. „Semmiféle nézeteltérés nincs a koalícióban” – fogalmazott, jelezve egyúttal, természetesen mindenki több pénzt szeretne. „Tartjuk magunkat az Európai Bizottság és más nemzetközi intézmények ajánlásához, hogy ne tapossunk bele túlságosan a fékbe, de nem is lehetünk Európa fekete báránya. Mi vagyunk az egyetlen ország, amely a PSD-től örökölte a hiányt, volt egy válság is, de megkezdjük a hiány csökkentését” – jelentette ki a miniszterelnök.

Kijelentései olyan összefüggésben hangzottak el, hogy a kora délutáni órákban a bukaresti román portálok arról cikkeztek, miszerint a nap folyamán heves vitát váltott ki a kormány napirendjén szereplő büdzsétervezet, miután az USR–PLUS szövetség vezetői azt tapasztalták, hogy pénzösszegeket vágtak le az általuk irányított egészségügyi, közlekedésügyi, gazdasági és európai uniós alapokért felelős minisztériumok költségvetéséből. Ez a vita pedig hátráltatta a tervezet közvitára bocsátást. A kiszivárgott információk szerint a módosítások utolsó pillanatban kerültek bele a szövegbe. „Az este még nem voltak ott” – idézte forrásait a Hotnews hírportál.

Hogy kedd este még minden rendben lehetett, alátámasztotta a két miniszterelnök-helyettes, Dan Barna és Kelemen Hunor szerda délelőtti nyilatkozata, mindketten nyugodt hangnemben beszéltek ugyanis a sajtónak a hamarosan közvitára kerülő költségvetés-tervezetről. „Ezzel a költségvetéssel senki sem elégedett, de egy felelős költségvetés, egy olyan büdzsé, amellyel Romániának vissza kell állnia a gazdaság újraindításának és a válságból való kilábalás útjára” – fogalmazott az USR–PLUS szövetség társelnöke, akinek nyilatkozata alapján úgy tűnik, hogy sínen van a büdzsé tervezete, és hamarosan meg is kapja a zöld jelzést a koalíciós pártok részéről.

„A mi célunk, hogy a hiány 7–7,1 százalékos legyen. Ambíciózus, bátor célkitűzés, és jelen pillanatban tartani tudjuk. Természetesen ez azt jelenti, hogy kevesebb kiadás lesz, mint tavaly” – fogalmazott eközben Kelemen Hunor kormányfőhelyettes. Az RMDSZ elnöke leszögezte egyúttal, hogy a befektetések nem állnak le, „mivel gazdasági növekedésre van szükség”.

Féláron utazhatnak az egyetemisták

Eltérő nyilatkozatok hangzottak el az egyetemi hallgatók számára ingyenes vasúti utazást biztosító kedvezmény kapcsán. Végül Florin Cîţu miniszterelnök a kormányülést követően leszögezte: „nem világvége” az egyetemisták utazási kedvezményeinek korlátozása, mivel ez más országokban is így történik. „Románia volt a rendszeren kívül, fejlettebb országok sem biztosítanak ingyenességet” – szögezte le. Bejelentése szerint visszatér az a korábbi forgatókönyv, miszerint az egyetemi hallgatók 50 százalékos árkedvezménnyel utazhatnak a Román Vasúttársaság (CFR) járatain.

A délelőtti órákban amúgy Dan Barna, az USR–PLUS-os miniszterelnök-helyettese is úgy nyilatkozott, hogy a kormány el akarja törölni a kedvezményt, és megfizettetnék a jegyár 50 százalékát. Jelezte egyúttal, azt nem tervezik meghatározni, hogy hány alkalommal utazhatnak féláron az egyetemisták. Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke viszont később úgy nyilatkozott, az egyetemisták ingyen utazhatnak majd a lakóhelyükül szolgáló település és a tanulmányvégzés települése között. Ám a miniszterelnök bejelentése felülírta ezt.

A kedvezmény megszüntetése vagy az ingyenes utazások számának korlátozása amiatt merült fel, mivel a készülő 2021-es évi állami költségvetés több megszorításra épül annak érdekében, hogy az államháztartási hiányt a hazai össztermék (GDP) 7–7,1 százalékán lehessen tartani. Az egyetemisták amúgy 2017-ig szintén 50 százalékos utazási kedvezményt kaptak az államtól, abban az évben viszont a Sorin Grindeanu vezette szociáldemokrata (PSD) kormány ingyenességet biztosított. A CFR azt követően arra panaszkodott, hogy a döntés nyomán megcsappantak a bevételei, az utazóközönség pedig azt nehezményezte, hogy zsúfolttá váltak a szerelvények.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele