Őszi mélyszántás. A magágy előkészítéséhez várják a gazdák a területalapú támogatások kifizetését
Fotó: Makkay József
Idén októberben egymilliárd euró földalapú és tenyészállatok után járó agrártámogatást fizet ki a bukaresti mezőgazdasági minisztérium a gazdák számára, húsz százalékkal többet, mint a korábbi években.
2024. szeptember 18., 16:252024. szeptember 18., 16:25
2024. szeptember 18., 16:382024. szeptember 18., 16:38
A mezőgazdasági területek és a haszonállatok után járó uniós támogatás eddigi bevett 50 százalékos előlegét a szakminisztérium idén kivételesen megemelte 70 százalékra. A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) rövidesen elkezdi az összegek kifizetését a mezőgazdasági termelők bankszámlájára.
A közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület értesülései szerint a bukaresti kormány kérésére az Európai Bizottság jóváhagyta Románia számára, hogy az aszály sújtotta mezőgazdasági év, és az ukrajnai háború okozta gazdasági gondok körülményei között
Adrian Pintea, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a román közszolgálati televíziónak (TVR1) elmondta, hogy október 16-tól a gazdáknak 1 milliárd eurót fognak kifizetni előlegként.
Az Európai Unióban a júliusi 2,8 százalékról augusztusban 2,4 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – közölte az Eurostat szerdán.
Lejtmenetbe kapcsoltak szeptemberben az üzemanyagárak a romániai töltőállomásokon: a szerdai immár a hetedik árcsökkentés volt ebben a hónapban, így jelenleg a jövedéki adó július elsejei emelése előtti szinten tankolhatunk a piacvezető hálózat kútjainál.
Romániában még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagbér négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
A dél-koreai székhelyű Hanwha Aerospace, az ázsiai ország legnagyobb katonai eszközöket gyártó cége jövő év elején megkezdi egy páncélozott járműveket előállító gyár építését Romániában.
Az idei év első hét hónapjában 1,013 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 5,9 százalékkal (56 700 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adataiból.
A legfelsőbb bíróság hétfőn úgy döntött, hogy a havi étkezési támogatást nem kell figyelembe venni a közalkalmazottak fizetett szabadságra járó bérének kiszámításakor.
A CFA Románia elemzőinek becslései szerint idén még két alkalommal csökkenni fog az alapkamat, amely így év végére 6 százalékra mérséklődik.
Az év eleji gazdatüntetéseknek lassan beérik az eredménye: az Európai Bizottság a 2027-ben kezdődő új uniós ciklustól több ponton is változtatna a Közös Agrárpolitikán (KAP). Erről beszélt a Krónikának Winkler Gyula EP-képviselő.
Januárra véglegesítik a kiszolgáltatott energiafogyasztóknak szánt támogatások kritériumait – jelentette ki pénteken az energiaügyi miniszter.
Az idei első hét hónapban a nyers adatok szerint 1,8 százalékkal, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 1,4 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában 2023 azonos időszakához képest.
szóljon hozzá!