2007. augusztus 08., 00:002007. augusztus 08., 00:00
A MOL Románia jelenleg az egyetlen olyan üzemanyag-szolgáltató, amely biztosítja ezt a lehetőséget. A romániai MOL-üzemanyagkártyákkal jelenleg ugyan csak Magyarországon lehet fizetni, ám a közeljövőtől Szlovákiában, Horvátországban, Szerbiában és Ausztriában is be kívánják vezetni ezt a szolgáltatást. Magyarország esetében a MOL-kártya-tulajdonosok utazási költségeiknek 20–25 százalékát – ebben az intervallumban mozog az áfa értéke – igényelhetik vissza.
Az áfa-visszaigénylés egyébként 35 országban érvényesíthető, az összeg a kiszállási költségek 25 százalékáig terjedhet. Európai uniós csatlakozása előtt Románia csak 18 állammal volt áfa-visszatérítéses viszonyban. Idéntől valamennyi uniós országgal, illetve Ausztráliával, Kanadával, Horvátországgal, Izlanddal, Japánnal és Norvégiával bővült a kör. A visszatérítést célzó igényt a tárgyhót követő hónap utolsó napjáig kell benyújtani, kivételt képez ez alól Belgium, Hollandia és Írország, ahol 3, 5, illetve 4 évre visszamenőleg is lehet kérni az áfa megtérítését. A pénzügyi törvénykezés sűrű változásait kivédendő a vállalkozások többsége erre szakosodott tanácsadócégek szolgáltatásait veszi igénybe. A Tax Back International (TBI) egyik legsűrűbben foglalkoztatott pénzügyi tanácsadó menedzsere, Silvana Doboş tájékoztatása szerint az áfa-visszaigénylésért folyamodóknak elektronikus levélben kell jelezniük érdekeltségüket, amelynek nyomán a TBI képviselője felveszi a kapcsolatot az adott céggel, és eljuttatja a visszaigényléshez szükséges űrlapokat. Az igénylőnek a számlákat, az illető cégnek az érintett országokban regisztrált adóalanyiságát bizonyító okiratot, valamint a meghatalmazásokat kell eljuttatnia a TBI-hez. A pénzügyi tanácsadó ingyenesen kiszámolja az áfajogosultság mértékét, a pénz megérkezése után pedig átutalja ügyfeleinek a visszaigényelt összeget. A TBI utólag számolja fel a saját részesedését, amely a visszaigényelt áfa összegétől függően 10–17,5 százalék között mozog. A MOL-lal kötött szerződés értelmében a MOL-kártya-tulajdonosoknak egységesen 10 százalékot számolnak fel.
Cs. S.
Visszajáró pénz
A külföldön kifizetett ÁFA visszaigénylése a következő termékek és szolgáltatások esetében lehetséges: üzemanyagok, kenőanyagok, autóápolási szerek, autóalkatrészek, autójavítás, a különböző konferenciákon, vásárokon és kiállításokon való részvétel díja, területbérlési díj, vásári stand előkészítési díja, szállodai és éttermi illetékek, protokollköltségek, promóciós anyagok, fogyóanyagok.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.