Akinek inge, vegye magára! A környezettudatos vásárlóknak oda kell figyelniük a ruházati termékek eredetére is
Fotó: Pixabay.com
A „mindent is” áruló szupermarketekben vagy éppen a nagypiacon jól kinéző, új ruhaneműket vadászó, minden olcsót megvevő vásárlók, illetve a plázákban menő cuccokra sűrűn, folyamatosan rengeteget költő „divatos” fiatalok egyaránt hozzájárulnak egy olyan iparág fenntartásához, melynek világszintű szén-dioxid-kibocsátása például kétszerese a nemzetközi légi járatok és a tengeri szállítás együttes kibocsátásának. Az EU-ban évente 12,6 millió tonna textilhulladék keletkezik, melyért nagyrészt az úgynevezett fast fashion (azaz gyors divat) nevű őrület a felelős. Összeállításunkban bemutatjuk az egyre kétségbeejtőbb méreteket öltő jelenséget, a visszaszorítása érdekében tervezett intézkedéseket, illetve azt is, hogy tudatos vásárlókként mire figyeljünk oda.
2023. október 01., 15:032023. október 01., 15:03
Sokan valódi sikerélményként élik meg, ha igazán jól kinéző, divatos, „trendi”, ráadásul vadonatúj ruhára bukkannak potom áron egy-egy nagyáruházban, félúton a zöldség-gyümölcs részleg és az elektronikai cikkek között, vagy éppen a miccsszag által belengett ócskapiacon, az ezernyi, magasból lógó vagy asztalra terített gúnya, gönc, hacuka között. Akkor is meg kell venni, ha nincs is szükség rá: hiszen szinte semmibe nem kerül. Egyesek nem is értik, hogyan képesek mások mondjuk 100 lejt is kiadni egy pólóért, amikor a „jó helyeken” 10-20 lejért is kapható.
Közben a „másik véglet”, a plázákban sokszor unalomból shoppingoló fiatal generáció – általában tehetősebb – tagjai szinte havonta új pólókat vesznek maguknak darabonként mondjuk 50-100 lejért, hogy diktálják a divatot, vagy legalábbis megfeleljenek egy kollektív képzetnek.
Fotó: Pixabay.com
Egy póló elkészítése több mint 2000 liter víz elhasználásával jár – hívta fel a figyelmet Borbély László államtanácsos a román kormány fenntartható fejlődéssel foglalkozó főosztálya által a minap Sepsiszentgyörgyön rendezett konferencián. A Transylvania Textil & Fashion Klaszter szakmai egyesülettel közösen megszervezett rendezvény célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a divatipar által generált környezetszennyezésre, valamint hogy leltárba vegyék a fenntarthatóság és a körforgásos gazdaság elvein alapuló megoldásokat.
A főosztály közleménye szerint A textil- és fenntartható divatipar tevékenységének és lehetőségeinek elemzése az országos körforgásos gazdasági stratégia szemszögéből című konferencián elhangzott: a textilágazat növekszik, de az úgynevezett fast fashion jelensége miatt az egyik legnagyobb szennyezővé vált.
Részlet az UNICEF Magyarország Klímahősök című tájékoztató kampányának anyagából
Fotó: UNICEF
A természeti erőforrások felhasználása is intenzív: egyetlen póló elkészítése több mint 2000 liter víz felhasználásával jár. Így nem véletlen, hogy a textilipar a bukaresti kormány Fenntartható Fejlődés Főosztálya által koordinált, úgynevezett Nemzeti körforgásos gazdasági stratégia és cselekvési terv hét kiemelt ágazatának egyike. A cselekvési terv részeként a következőket ajánlják:
Fotó: Pixabay.com
Természetesen mindez nem romániai „találmány”: a világ civilizáltabb felében régóta dúl a harc a divatágazat környezetbarátabbá tétele érdekében. Az Európai Tanács, az Európai Parlament és az Európai Bizottság is jó ideje napirenden tartja az ügyet. Utóbbi – hosszas tagállami viták után – idén júliusban terjesztette elő javaslatát, melynek
Ez a kezdeményezés a fenntartható és körforgásos textiltermékekre vonatkozó uniós stratégiával összhangban felgyorsítja az EU-ban a textiltermékek elkülönített gyűjtését, válogatását, újrafelhasználását és újrafeldolgozását végző ágazat fejlődését. A használt textiltermékek rendelkezésre állásának növelése várhatóan helyi munkahelyeket teremt és pénzt takarít meg a fogyasztók számára az EU-ban és azon kívül, miközben enyhíti a textilgyártás természeti erőforrásokra gyakorolt hatását – olvasható az EB honlapján.
Fotó: 123RF
A Bizottság azt javasolta, hogy az EU valamennyi tagállamában vezessenek be kötelező és harmonizált kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR-) rendszereket a textiltermékekre vonatkozóan. Az EPR-rendszerek sikeresen javították a hulladékkezelést számos termék, például a csomagolások, az akkumulátorok, valamint az elektromos és elektronikai berendezések esetében.
A kiterjesztett gyártói felelősségre vonatkozó közös uniós szabályok megkönnyítik majd a tagállamok számára azt is, hogy a jelenlegi jogszabályokkal összhangban 2025-től végrehajtsák a textiltermékek elkülönített gyűjtésére vonatkozó követelményt. A hulladékgazdálkodásra vonatkozó javasolt szabályok célja annak biztosítása, hogy a használt textiltermékeket újrafelhasználás céljából szétválogassák, és azon termékek esetében, amelyek nem használhatók újra, prioritást képezzen az újrafeldolgozás. A javaslat a textilágazat körforgásos jellegét szolgáló innovatív technológiákkal, például a szálról szálra történő újrahasznosítással kapcsolatos kutatást és fejlesztést is ösztönzi.
Fotó: UNICEF
A javaslat foglalkozik a textilhulladék illegális exportjának kérdésével is, amelyet olyan országokba irányítanak, amelyek nem rendelkeznek megfelelő eszközökkel a hulladék kezelésére. Közismert, hogy Románia célország e tekintetben. Az új jogszabály tisztázná, hogy mi számít hulladéknak, és mi újrafelhasználható textilterméknek, hogy véget vessen az újrafelhasználásnak álcázott hulladékkivitel gyakorlatának. A hulladékokról szóló keretirányelv célzott felülvizsgálatára irányuló javaslat az élelmiszer-pazarlásra vonatkozó intézkedéseket is tartalmaz.
A hulladékokról szóló keretirányelv célzott módosítására vonatkozó bizottsági javaslatot az Európai Parlament és a Tanács rendes jogalkotási eljárás keretében fogja megvizsgálni – közölte júliusban az EB. Amely emlékeztet:
Jelenleg a fogyasztói használat utáni textilhulladéknak csupán 22%-át gyűjtik elkülönítve újrafelhasználás vagy újrafeldolgozás céljából, míg a fennmaradó részt gyakran elégetik vagy hulladéklerakókban helyezik el.
Fotó: 123RF
Bár az uniós akciótervekben konkrétan nem utalnak rá, könnyen kiolvasható, hogy elsősorban a kínai termékek nyakló nélküli beáramlása okozza a legnagyobb gondot, így a textilipar is egy olyan kereskedelmi „front”, amelyet a távol-keleti dömping ellen nyitott az EU. De természetesen ez csak a „lovat adja” a túlméretezett fogyasztóipar működtetői és egyben áldozatai által fenntartott, rendkívül pazarló nyugati életforma alá, amelynek egyik látványos megnyilvánulása az úgynevezett fast fashion. Amint az UNICEF oktató anyagából is kiderül,
Fotó: 123RF
Ám – felismerve a divatipar környezeti lábnyomát – egyre több cég fordít kiemelt figyelmet arra, hogy az előállítási folyamatok környezeti és társadalmi lábnyomát minimalizálja és minél hosszabb életet biztosítson egy-egy ruhadarabnak. Ezt okos tervezéssel és folyamatos innovációkkal érik el. A körforgásos divat eltávolodik a hagyományos „vedd el-gyártsd le-dobd el” (take-make-dispose) modelltől, amely a termékek csupán egyszeri használatára épül. A körforgásos design folyamat hulladék és szennyeződésmentes ruhákat hoz létre, amelyek hosszú életük végén visszailleszkednek a természetes rendszerekbe – olvasható a tájékoztatásban.
Amelyben kiemelik: a fenntartható ruhamárkák kifejezett figyelmet fordítanak arra, hogy megfelelő bérezéssel, minőségi alapanyagokból, jól átgondolt design folyamatokkal dolgozzanak, ez azonban idő- és költségigényes. Ezek a cégek nem tudnak versenyezni a „fast fashion” cégek túlzóan alacsony áraival, amelyet ők gyorsan elhasználódó anyagokkal, tömeggyártással és nem megfelelően foglalkoztatott munkaerővel biztosítanak.
Fotó: UNICEF
A környezettudatos ruhatár-összeállítás érdekében, növényi alapanyagból készült textilek esetén érdemes kerülni a pamutot, viszkózt, modált, helyettük organikus/újrahasznosított pamutból, lyocellből, organikus kenderből, lenből, bambuszból készült darabot vásárolni. Az állati eredetű anyagok esetén a bőr, gyapjú, selyem, szőr, pehely helyett organikus és vegán, fenntartható forrásból származó alternatívákat kell keresni, de a mesterséges alapanyagból, poliészterből készült viseletek terén is lehet inkább újrahasznosított poliészterből készülteket választani.
Fotó: 123RF
Az UNICEF „gondolatébresztő” anyagában arra is felhívják a figyelmet, hogy nem minden arany, ami fénylik: sok cég az úgynevezett zöldre mosást (greenwashing) alkalmazza, azaz túlzottan pozitív képet fest termékei és szolgáltatásai fenntarthatósági teljesítményéről, saját gyártmányú címkézéssel dicsekszik, ami megtévesztő lehet, hiszen nincs harmadik fél által hitelesítve. Attól még, hogy egy ruha anyagösszetétele környezeti szempontból fenntarthatóbb, gyakran előfordul, hogy a gyártás szociális vonzata káros, például gyerekmunkát alkalmaznak. Ezért a tudatosság jegyében érdemes jobban utánanézni, mit is vásárolunk.
Fotó: UNICEF
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!