Fotó: Erdély Bálint Előd
Az Európai Unió városi lakosságának több mint 10 százaléka élt 2021-ben olyan háztartásban, amelyet túlterheltek a lakhatási költségek, míg a vidéken élők körében ez az arány 6,2 százalék volt – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
2023. február 02., 15:372023. február 02., 15:37
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint lakásköltség-túlterheltségi ráta Görögország városaiban volt a legmagasabb, 32,4 százalék. Dániában 21,9, Hollandiában 15,3 százalékos volt a mutató. A legalacsonyabb a ráta Litvániában (1,6 százalék), Máltán (2,9) és Magyarországon (3,1) volt.
A vidéki településeket vizsgálva Görögországban (22 százalék), Bulgáriában (13,3) és Romániában (10,8) volt a legmagasabb a lakásköltség-túlterheltségi ráta, míg Cipruson (1,3), Írországban (1,6) és Magyarországon (2,2) volt a legalacsonyabb.
2021-ben Bulgária, Románia, Horvátország, Litvánia és Lettország kivételével valamennyi tagországban magasabbak volt a lakhatási költségek terhei a városokban, mint a vidéki településeken.
Az Eurostat közelmúltban közzétett adatai szerint a lakhatási költségek 2021-ben a háztartások kiadásainak negyedét tették ki az EU-ban. A lakásköltség-túlterheltségi ráta a háztartásban élő lakosság százalékos aránya, ahol a teljes lakhatási költség (a lakhatási támogatás nélkül) meghaladja a háztartások rendelkezésre álló jövedelmének (lakástámogatások nélkül számított) 40 százalékát.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!