Kína a következő 15 évben még nem előzi meg az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gazdaságait rangsoroló lista első helyén
Fotó: Pixabay
Londoni pénzügyi elemzők szerint a belátható előrejelzési távlatban az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága. Magyarország várhatóan megőrzi helyét a lista felső harmadában.
2024. december 26., 17:562024. december 26., 17:56
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év végén összeállítja a következő másfél évtizedre szóló prognózisát a világ gazdaságainak sorrendjéről a dollárban, folyó áron számolt nominális hazai össztermék (GDP) alapján.
Csütörtökön ismertetett, 189 országot rangsoroló új elemzésükben (CEBR World Economic League Table, WELT 2025) a ház szakértői közölték: várakozásuk szerint a világgazdasági szinten megtermelt GDP-érték az idén eléri a 110 ezer milliárd dollárt, és a 15 éves előrejelzési távlat végéig, 2039-ig több mint a kétszeresére, 221 ezer milliárd dollárra emelkedik.
A csütörtökön bemutatott, felülvizsgált idei prognózis szerint a legutóbbi növekedésösztönző intézkedések a kínai ingatlanszektorban mutatkozó problémák és a lanyha hazai kereslet közepette is már élénkítik ugyan a kínai gazdaságot, ezek a szakpolitikai lépések azonban csak hosszabb idő alatt fejtik ki teljes hatásukat.
Ennek alapján a CEBR most már arra számít, hogy Kína a következő 15 évben még nem előzi meg az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gazdaságait rangsoroló lista első helyén.
A WELT 2025 összeállításhoz alkalmazott alapeseti előrejelzési forgatókönyv szerint Kína hazai össztermékének nominálértéke 2039-ig 44 768 milliárd dollárra, az amerikai nominális GDP-érték 53 457 milliárd dollárra emelkedik az idei évre várt 18 333 milliárd, illetve 29 149 milliárd dollárról.
A CEBR csütörtökön bemutatott távlati előrejelzése szerint az indiai gazdaság várhatóan már 2025-ben a világ negyedik legnagyobb gazdasága lesz, maga mögé utasítva az idei negyedik helyezett Japánt.
A nominális indiai hazai össztermék éves értéke 2028-ra eléri az ötezer milliárd dollárt, és India 2029-re – Németországot megelőzve - már a világ harmadik legnagyobb gazdasága lesz – áll a 249 oldalas idei WELT-tanulmányban.
A ház előrejelzése szerint az orosz hazai össztermék növekedése az idén 3,3 százalékra lassul a tavalyi 3,6 százalékról, de a GDP-érték így is 9 százalékkal meghaladja a 2019-es szintet.
A CEBR várakozása szerint az orosz gazdasági növekedés éves átlagban 1 százalék környékére lassul tovább az előrejelzési távlat végére, de Oroszország ezzel együtt is csak kismértékben, az idei 11. helyről 2039-ig a 13. helyre csúszik vissza a világ legnagyobb gazdaságainak listáján.
A CEBR prognózisa szerint a magyar gazdaság az idén az 56. helyen lesz a 189 országot számláló listán a dollárban mért nominális hazai össztermék alapján, és ez a pozíció a másfél évtizedes előrejelzési időszak végéig valamelyest javul: a cég 2039-re az 55. helyet valószínűsíti Magyarország számára a globális gazdasági rangsorban.
A CEBR számításai szerint a folyó áron számolt nominális magyar GDP a 2024-re várható 220 milliárd dollárról 2039-ig 462 milliárd dollárra emelkedik.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
szóljon hozzá!