Fotó: Haáz Vince
A marosludasi cukorgyár többségi részvénycsomagjának megvásárlásáról, így az ipari egység megmentéséről számolt be Teodor Aflat, Erdély egyik legnagyobb cukorrépa-termesztő gazdája.
2022. október 14., 14:222022. október 14., 14:22
2022. október 14., 14:452022. október 14., 14:45
Mint az Agerpres hírügynökségnek elmondta, sikerült megállapodni a francia Tereos Rt. tulajdonosaival, akiktől a szövetkezetbe tömörülő mezőgazdászok a részvények 98 százalékát fogják felvásárolni. Ha papírra vetik az egyezséget, a több mint hatvanéves múlttal rendelkező gyár a bezárástól és lebontástól menekül meg; az alkalmazottak nem kerülnek utcára, mint ahogy több száz gazdának sem kell átállnia más kultúrák termesztésére.
Teodor Aflat nem kívánt adásvételi összegről beszélni, csak annyit mondott el, hogy jelenleg a cukorrépa amúgy is kedvező felvásárlási ára a továbbiakban még inkább nőhet. Egyébként
A protokollumba foglalt megállapodást Ileana Guşatu, a Maros megyei mezőgazdasági igazgatóság ügyvezetője is megerősítette. Ugyanakkor hangsúlyozni kívánta, hogy az adásvétel megvalósulásához a francia anyavállalat beleegyezésére is szükség van. E tekintetben Guşatu optimistának mutatkozik. A borúlátók viszont attól tartanak, hogy a franciák nem kívánnak maguknak konkurenciát teremteni, éppen ezért leszerelni készültek a gépsorokat és egy más telephelyre szállították volna őket, majd lebontani a gyárat, és értékesíteni annak földterületét.
„Nagyon remélem, hogy néhány napon belül sikerül megszerezni az utolsó jóváhagyást is, ezáltal nyélbe ütni a vásárt, és újraindítani a feldolgozást.
– fejtette ki a mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
Mint ismeretes, tavasszal a mezőgazdasági tárca volt vezetője, Adrian Chesnoiu arról biztosította a ludasi gyár alkalmazottait és beszállítóit, a román kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyár kapujára ne kerüljön lakat. A miniszter azt is kilátásba helyezte, hogy az állam fogja felvásárolni a többségi részvényeket. Utódja, Petre Daea már nem tűnt érdekeltnek, ezért a francia tulajdonos szeptemberben bejelentette, hogy bezárja a ludasi egységet.
A kormányígéretek ellenére is esélytelennek látszik a marosludasi cukorgyár megmentése. A gyár francia tulajdonosa bejelentette: többet nem vár, megkezdi a gyár bezárási, majd lebontási folyamatát.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!