A fuvarozók az elmúlt időszakban több tiltakozó megmozdulást is szerveztek egyebek mellett a kötelező biztosítások díjszabása miatt
Fotó: Infotrafic/Kolozsvár
A Versenytanács elnökének menesztését kéri a kormánytól és a parlamenttől a Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR), arra hivatkozva, hogy Bogdan Chiriţoiu „nyilvánvalóan kapcsolatban áll” a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) piacával.
2024. február 14., 15:012024. február 14., 15:01
A COTAR képviselői szerdai közleményükben hangsúlyozták, hogy a multinacionális cégek jelenleg 250 százalékkal drágábban árulják a kgfb-kötvényeket, mint három évvel ezelőtt.
amely nyilvánvalóan támogatja a biztosítótársaságok tevékenységét, a gépjárműjavítási és szállítási ágazatban tevékenykedőkét pedig veszélyezteti” – áll az Agerpres által idézett közleményben.
A COTAR felrója a Versenytanácsnak, hogy az évek során folyamatosan elutasította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac működésének ellenőrzését egészen 2015-ig, amikor a fuvarozók országos tüntetést szerveztek a kgfb-kötvények indokolatlan drágulása miatt.
„Bogdan Chiriţoiu annak idején úgy tett, mintha nem látná a biztosítótársaságok közötti ármegállapodásokat, és csak a média nyomására értette meg, hogy az általa vezetett intézménynek komoly vizsgálatot kell indítania a biztosítások piacán” – idézték fel a fuvarozók. Emlékeztettek: az akkori vizsgálat eredménye megerősítette, hogy 2012 októbere és 2016 novembere között a biztosítótársaságok egymás között egyeztetve emelték a tarifákat.
„A Versenytanács azonban továbbra sem lépett közbe” – fogalmaztak.
A fuvarozók szerint Bogdan Chiriţoiu abban is sáros, hogy árplafon bevezetését szorgalmazza a gépjárműjavítási munkálatokra, noha az ASF jelentése szerint a romániai autószervizek munkadíja nem haladja meg s kgfb-tarifákból befolyó összegek 5 százalékát.
A fuvarozói szervezet szerint az autóipar és a szállítmányozási ágazat a román bruttó hazai termék (GDP) 20 százalékát adja, míg a biztosítási piac több mint tízszer kisebb, az állami intézmények mégis utóbbit támogatják, az állam érdekeinek rovására. „Miniszterelnök úr, nyilvánosan kérjük, hogy indítsa el az eljárást a Versenytanács elnökének leváltására. (...) Ha ezzel az állásfoglalással nem sikerül meggyőznünk önt, kénytelenek leszünk a tiltakozás más formáihoz folyamodni” – zárták közleményüket a COTAR képviselői.
A közúti fuvarozók kéréseiből kiindulva több módosítást is fontolóra vesz a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb, RCA) piacán – tájékoztatott csütörtökön az intézmény.
Csütörtöki ülésén a kormány nem hat, hanem csak három hónappal hosszabbította meg január elsejétől a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA) árának befagyasztását – pontosított pénteki sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!