A fuvarozók az elmúlt időszakban több tiltakozó megmozdulást is szerveztek egyebek mellett a kötelező biztosítások díjszabása miatt
Fotó: Infotrafic/Kolozsvár
A Versenytanács elnökének menesztését kéri a kormánytól és a parlamenttől a Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR), arra hivatkozva, hogy Bogdan Chiriţoiu „nyilvánvalóan kapcsolatban áll” a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) piacával.
2024. február 14., 15:012024. február 14., 15:01
A COTAR képviselői szerdai közleményükben hangsúlyozták, hogy a multinacionális cégek jelenleg 250 százalékkal drágábban árulják a kgfb-kötvényeket, mint három évvel ezelőtt.
amely nyilvánvalóan támogatja a biztosítótársaságok tevékenységét, a gépjárműjavítási és szállítási ágazatban tevékenykedőkét pedig veszélyezteti” – áll az Agerpres által idézett közleményben.
A COTAR felrója a Versenytanácsnak, hogy az évek során folyamatosan elutasította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac működésének ellenőrzését egészen 2015-ig, amikor a fuvarozók országos tüntetést szerveztek a kgfb-kötvények indokolatlan drágulása miatt.
„Bogdan Chiriţoiu annak idején úgy tett, mintha nem látná a biztosítótársaságok közötti ármegállapodásokat, és csak a média nyomására értette meg, hogy az általa vezetett intézménynek komoly vizsgálatot kell indítania a biztosítások piacán” – idézték fel a fuvarozók. Emlékeztettek: az akkori vizsgálat eredménye megerősítette, hogy 2012 októbere és 2016 novembere között a biztosítótársaságok egymás között egyeztetve emelték a tarifákat.
„A Versenytanács azonban továbbra sem lépett közbe” – fogalmaztak.
A fuvarozók szerint Bogdan Chiriţoiu abban is sáros, hogy árplafon bevezetését szorgalmazza a gépjárműjavítási munkálatokra, noha az ASF jelentése szerint a romániai autószervizek munkadíja nem haladja meg s kgfb-tarifákból befolyó összegek 5 százalékát.
A fuvarozói szervezet szerint az autóipar és a szállítmányozási ágazat a román bruttó hazai termék (GDP) 20 százalékát adja, míg a biztosítási piac több mint tízszer kisebb, az állami intézmények mégis utóbbit támogatják, az állam érdekeinek rovására. „Miniszterelnök úr, nyilvánosan kérjük, hogy indítsa el az eljárást a Versenytanács elnökének leváltására. (...) Ha ezzel az állásfoglalással nem sikerül meggyőznünk önt, kénytelenek leszünk a tiltakozás más formáihoz folyamodni” – zárták közleményüket a COTAR képviselői.
A közúti fuvarozók kéréseiből kiindulva több módosítást is fontolóra vesz a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb, RCA) piacán – tájékoztatott csütörtökön az intézmény.
Csütörtöki ülésén a kormány nem hat, hanem csak három hónappal hosszabbította meg január elsejétől a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA) árának befagyasztását – pontosított pénteki sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!