A fuvarozók az elmúlt időszakban több tiltakozó megmozdulást is szerveztek egyebek mellett a kötelező biztosítások díjszabása miatt
Fotó: Infotrafic/Kolozsvár
A Versenytanács elnökének menesztését kéri a kormánytól és a parlamenttől a Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR), arra hivatkozva, hogy Bogdan Chiriţoiu „nyilvánvalóan kapcsolatban áll” a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) piacával.
2024. február 14., 15:012024. február 14., 15:01
A COTAR képviselői szerdai közleményükben hangsúlyozták, hogy a multinacionális cégek jelenleg 250 százalékkal drágábban árulják a kgfb-kötvényeket, mint három évvel ezelőtt.
amely nyilvánvalóan támogatja a biztosítótársaságok tevékenységét, a gépjárműjavítási és szállítási ágazatban tevékenykedőkét pedig veszélyezteti” – áll az Agerpres által idézett közleményben.
A COTAR felrója a Versenytanácsnak, hogy az évek során folyamatosan elutasította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac működésének ellenőrzését egészen 2015-ig, amikor a fuvarozók országos tüntetést szerveztek a kgfb-kötvények indokolatlan drágulása miatt.
„Bogdan Chiriţoiu annak idején úgy tett, mintha nem látná a biztosítótársaságok közötti ármegállapodásokat, és csak a média nyomására értette meg, hogy az általa vezetett intézménynek komoly vizsgálatot kell indítania a biztosítások piacán” – idézték fel a fuvarozók. Emlékeztettek: az akkori vizsgálat eredménye megerősítette, hogy 2012 októbere és 2016 novembere között a biztosítótársaságok egymás között egyeztetve emelték a tarifákat.
„A Versenytanács azonban továbbra sem lépett közbe” – fogalmaztak.
A fuvarozók szerint Bogdan Chiriţoiu abban is sáros, hogy árplafon bevezetését szorgalmazza a gépjárműjavítási munkálatokra, noha az ASF jelentése szerint a romániai autószervizek munkadíja nem haladja meg s kgfb-tarifákból befolyó összegek 5 százalékát.
A fuvarozói szervezet szerint az autóipar és a szállítmányozási ágazat a román bruttó hazai termék (GDP) 20 százalékát adja, míg a biztosítási piac több mint tízszer kisebb, az állami intézmények mégis utóbbit támogatják, az állam érdekeinek rovására. „Miniszterelnök úr, nyilvánosan kérjük, hogy indítsa el az eljárást a Versenytanács elnökének leváltására. (...) Ha ezzel az állásfoglalással nem sikerül meggyőznünk önt, kénytelenek leszünk a tiltakozás más formáihoz folyamodni” – zárták közleményüket a COTAR képviselői.
A közúti fuvarozók kéréseiből kiindulva több módosítást is fontolóra vesz a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb, RCA) piacán – tájékoztatott csütörtökön az intézmény.
Csütörtöki ülésén a kormány nem hat, hanem csak három hónappal hosszabbította meg január elsejétől a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA) árának befagyasztását – pontosított pénteki sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!