A fuvarozók az elmúlt időszakban több tiltakozó megmozdulást is szerveztek egyebek mellett a kötelező biztosítások díjszabása miatt
Fotó: Infotrafic/Kolozsvár
A Versenytanács elnökének menesztését kéri a kormánytól és a parlamenttől a Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR), arra hivatkozva, hogy Bogdan Chiriţoiu „nyilvánvalóan kapcsolatban áll” a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) piacával.
2024. február 14., 15:012024. február 14., 15:01
A COTAR képviselői szerdai közleményükben hangsúlyozták, hogy a multinacionális cégek jelenleg 250 százalékkal drágábban árulják a kgfb-kötvényeket, mint három évvel ezelőtt.
amely nyilvánvalóan támogatja a biztosítótársaságok tevékenységét, a gépjárműjavítási és szállítási ágazatban tevékenykedőkét pedig veszélyezteti” – áll az Agerpres által idézett közleményben.
A COTAR felrója a Versenytanácsnak, hogy az évek során folyamatosan elutasította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac működésének ellenőrzését egészen 2015-ig, amikor a fuvarozók országos tüntetést szerveztek a kgfb-kötvények indokolatlan drágulása miatt.
„Bogdan Chiriţoiu annak idején úgy tett, mintha nem látná a biztosítótársaságok közötti ármegállapodásokat, és csak a média nyomására értette meg, hogy az általa vezetett intézménynek komoly vizsgálatot kell indítania a biztosítások piacán” – idézték fel a fuvarozók. Emlékeztettek: az akkori vizsgálat eredménye megerősítette, hogy 2012 októbere és 2016 novembere között a biztosítótársaságok egymás között egyeztetve emelték a tarifákat.
„A Versenytanács azonban továbbra sem lépett közbe” – fogalmaztak.
A fuvarozók szerint Bogdan Chiriţoiu abban is sáros, hogy árplafon bevezetését szorgalmazza a gépjárműjavítási munkálatokra, noha az ASF jelentése szerint a romániai autószervizek munkadíja nem haladja meg s kgfb-tarifákból befolyó összegek 5 százalékát.
A fuvarozói szervezet szerint az autóipar és a szállítmányozási ágazat a román bruttó hazai termék (GDP) 20 százalékát adja, míg a biztosítási piac több mint tízszer kisebb, az állami intézmények mégis utóbbit támogatják, az állam érdekeinek rovására. „Miniszterelnök úr, nyilvánosan kérjük, hogy indítsa el az eljárást a Versenytanács elnökének leváltására. (...) Ha ezzel az állásfoglalással nem sikerül meggyőznünk önt, kénytelenek leszünk a tiltakozás más formáihoz folyamodni” – zárták közleményüket a COTAR képviselői.
A közúti fuvarozók kéréseiből kiindulva több módosítást is fontolóra vesz a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb, RCA) piacán – tájékoztatott csütörtökön az intézmény.
Csütörtöki ülésén a kormány nem hat, hanem csak három hónappal hosszabbította meg január elsejétől a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA) árának befagyasztását – pontosított pénteki sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!