Fotó: Tarom légitársaság
Mintegy 2,5 millió euró veszteséget okozott a Tarom légitársaságnak a pilóták hétfői tiltakozó akciója, amellyel rossz munkakörülményeikre és a vállalatvezetés hiányosságaira akarták ráirányítani a figyelmet – közölte a romániai pilóták szakszervezete (SPLR).
2024. július 09., 09:042024. július 09., 09:04
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint akciójukkal vészharangot kongattak, mivel a vállalat vezetősége hosszú ideje mellőz számos „kritikus tényezőt”, köztük az utasbiztonságot is. Azt írták,
„Tetteinkben az motivál bennünket, hogy javítsuk szolgáltatásaink minőségét, biztonságos és méltó munkakörülményeket biztosítva személyzetünk számára” – fogalmaztak.
A pilóták nehezményezik, hogy a világos törvényi előírások ellenére a Tarom nem biztosítja a feltételeket a fedélzeti személyzet megfelelő táplálkozásához, és azt is felróják, hogy egyenruháik „elavultak és hiányosak”, nem felelnek meg a munkavédelmi előírásoknak.
Azt is hangsúlyozzák, hogy béreik és juttatásaik jelentősen elmaradnak az iparági átlagtól, 2008-tól nem indexálták a fizetésüket, ami miatt a szakképzett személyzet jelentős része jobb feltételeket kínáló vállalatoknál keresett munkát.
A karbantartás és más alapvető szolgáltatások hiányosságai kihatnak a pontosságra, a kényelemre és a menetrend kiszámíthatóságára” – tették hozzá. Rámutattak, az elmúlt nyolc hónapban több ízben is jelezték elégedetlenségeiket az illetékeseknek, de kéréseik rendre süket fülekre találtak.
A szakszervezet közleménye szerint a hétfői nap folyamán tárgyalásokba kezdtek a közlekedésügyi minisztérium képviselőivel, az egyeztetések azonban eredménytelenül zárultak.
– tették hozzá. Rámutattak arra is, hogy a néhány órás tiltakozás mintegy 2,5 millió euró veszteséget okozott a Taromnak.
A pilóták szakszervezete azonnali intézkedéseket és problémáik haladéktalan megoldását követeli a légitársaság vezetőségétől és az illetékes hatóságoktól.
Mint ismeretes, a Tarom légitársaság több bel- és külföldi járatát törölte hétfőn „a repülőszemélyzet tagjainak ideiglenes elérhetetlensége” miatt. „A pilóták egyéni döntései a hatályos előírásoknak megfelelően születtek az utasok és a személyzet biztonsága és kényelme érdekében” – fogalmazott közleményében a vállalat. Egyes hírek szerint a pilóták egyszerűen beteget jelentettek, és nem mentek be dolgozni.
Káoszt eredményezett a bukaresti Henri Coandă (Otopeni) repülőtéren, hogy több onnan induló vagy oda érkező járatát is törölte – a Tarom román állami légitársaság amúgy csak három járatának a törlését jelentette be hivatalosan.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!