Fotó: Tarom légitársaság
Mintegy 2,5 millió euró veszteséget okozott a Tarom légitársaságnak a pilóták hétfői tiltakozó akciója, amellyel rossz munkakörülményeikre és a vállalatvezetés hiányosságaira akarták ráirányítani a figyelmet – közölte a romániai pilóták szakszervezete (SPLR).
2024. július 09., 09:042024. július 09., 09:04
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint akciójukkal vészharangot kongattak, mivel a vállalat vezetősége hosszú ideje mellőz számos „kritikus tényezőt”, köztük az utasbiztonságot is. Azt írták,
„Tetteinkben az motivál bennünket, hogy javítsuk szolgáltatásaink minőségét, biztonságos és méltó munkakörülményeket biztosítva személyzetünk számára” – fogalmaztak.
A pilóták nehezményezik, hogy a világos törvényi előírások ellenére a Tarom nem biztosítja a feltételeket a fedélzeti személyzet megfelelő táplálkozásához, és azt is felróják, hogy egyenruháik „elavultak és hiányosak”, nem felelnek meg a munkavédelmi előírásoknak.
Azt is hangsúlyozzák, hogy béreik és juttatásaik jelentősen elmaradnak az iparági átlagtól, 2008-tól nem indexálták a fizetésüket, ami miatt a szakképzett személyzet jelentős része jobb feltételeket kínáló vállalatoknál keresett munkát.
A karbantartás és más alapvető szolgáltatások hiányosságai kihatnak a pontosságra, a kényelemre és a menetrend kiszámíthatóságára” – tették hozzá. Rámutattak, az elmúlt nyolc hónapban több ízben is jelezték elégedetlenségeiket az illetékeseknek, de kéréseik rendre süket fülekre találtak.
A szakszervezet közleménye szerint a hétfői nap folyamán tárgyalásokba kezdtek a közlekedésügyi minisztérium képviselőivel, az egyeztetések azonban eredménytelenül zárultak.
– tették hozzá. Rámutattak arra is, hogy a néhány órás tiltakozás mintegy 2,5 millió euró veszteséget okozott a Taromnak.
A pilóták szakszervezete azonnali intézkedéseket és problémáik haladéktalan megoldását követeli a légitársaság vezetőségétől és az illetékes hatóságoktól.
Mint ismeretes, a Tarom légitársaság több bel- és külföldi járatát törölte hétfőn „a repülőszemélyzet tagjainak ideiglenes elérhetetlensége” miatt. „A pilóták egyéni döntései a hatályos előírásoknak megfelelően születtek az utasok és a személyzet biztonsága és kényelme érdekében” – fogalmazott közleményében a vállalat. Egyes hírek szerint a pilóták egyszerűen beteget jelentettek, és nem mentek be dolgozni.
Káoszt eredményezett a bukaresti Henri Coandă (Otopeni) repülőtéren, hogy több onnan induló vagy oda érkező járatát is törölte – a Tarom román állami légitársaság amúgy csak három járatának a törlését jelentette be hivatalosan.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!