Fotó: Tarom légitársaság
Mintegy 2,5 millió euró veszteséget okozott a Tarom légitársaságnak a pilóták hétfői tiltakozó akciója, amellyel rossz munkakörülményeikre és a vállalatvezetés hiányosságaira akarták ráirányítani a figyelmet – közölte a romániai pilóták szakszervezete (SPLR).
2024. július 09., 09:042024. július 09., 09:04
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint akciójukkal vészharangot kongattak, mivel a vállalat vezetősége hosszú ideje mellőz számos „kritikus tényezőt”, köztük az utasbiztonságot is. Azt írták,
„Tetteinkben az motivál bennünket, hogy javítsuk szolgáltatásaink minőségét, biztonságos és méltó munkakörülményeket biztosítva személyzetünk számára” – fogalmaztak.
A pilóták nehezményezik, hogy a világos törvényi előírások ellenére a Tarom nem biztosítja a feltételeket a fedélzeti személyzet megfelelő táplálkozásához, és azt is felróják, hogy egyenruháik „elavultak és hiányosak”, nem felelnek meg a munkavédelmi előírásoknak.
Azt is hangsúlyozzák, hogy béreik és juttatásaik jelentősen elmaradnak az iparági átlagtól, 2008-tól nem indexálták a fizetésüket, ami miatt a szakképzett személyzet jelentős része jobb feltételeket kínáló vállalatoknál keresett munkát.
A karbantartás és más alapvető szolgáltatások hiányosságai kihatnak a pontosságra, a kényelemre és a menetrend kiszámíthatóságára” – tették hozzá. Rámutattak, az elmúlt nyolc hónapban több ízben is jelezték elégedetlenségeiket az illetékeseknek, de kéréseik rendre süket fülekre találtak.
A szakszervezet közleménye szerint a hétfői nap folyamán tárgyalásokba kezdtek a közlekedésügyi minisztérium képviselőivel, az egyeztetések azonban eredménytelenül zárultak.
– tették hozzá. Rámutattak arra is, hogy a néhány órás tiltakozás mintegy 2,5 millió euró veszteséget okozott a Taromnak.
A pilóták szakszervezete azonnali intézkedéseket és problémáik haladéktalan megoldását követeli a légitársaság vezetőségétől és az illetékes hatóságoktól.
Mint ismeretes, a Tarom légitársaság több bel- és külföldi járatát törölte hétfőn „a repülőszemélyzet tagjainak ideiglenes elérhetetlensége” miatt. „A pilóták egyéni döntései a hatályos előírásoknak megfelelően születtek az utasok és a személyzet biztonsága és kényelme érdekében” – fogalmazott közleményében a vállalat. Egyes hírek szerint a pilóták egyszerűen beteget jelentettek, és nem mentek be dolgozni.
Káoszt eredményezett a bukaresti Henri Coandă (Otopeni) repülőtéren, hogy több onnan induló vagy oda érkező járatát is törölte – a Tarom román állami légitársaság amúgy csak három járatának a törlését jelentette be hivatalosan.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!