Vendégmarasztaló hely a székelykeresztúri Bonfini
Fotó: Kisréti Zsombor
Székelykeresztúr nem a legismertebb székelyföldi kisvárosok közé tartozik, holott itt is van látnivaló az ide érkező turisták számára. Vendéglátása messze elmarad a vidék reális adottságaitól, amin viszont több hírveréssel lehetne javítani. A kisváros Bonfini éttermében jártunk.
2021. április 05., 15:342021. április 05., 15:34
2021. április 06., 20:412021. április 06., 20:41
Erdély szórványvidékéről jött vendég számára eleve más megítélés alá esik egy székelyföldi kisváros vendéglátása, mintha saját szülőföldjének településein bóklászna magyar ízek után. Más a székely vendéglátás és más az észak-erdélyi. Igaz, egy étterem konyhájának felhozatalát, a pincér munkáját, vagy a vendéglői környezetet bárhol lehet mérni.
Másrészt Székelyföldön sokkal nagyobb eséllyel fogyaszthat az ember finom magyar ízeket, mint Kolozsváron, Nagyváradon vagy Aradon például. Nem véletlen, hogy az Erdélyre lebontott magyar turisták számát tekintve a két székelyföldi megye vezet. A koronavírus-járvány a 2019 végéig bíztatóan felfele ívelő adatokat jelentősen visszafogta ugyan, azonban a lehetőség megmaradt, és ezt jól jelzik a Székelyföld-szerte újranyitott éttermek, bárok, falatozók.
Székely halászlé. A székelykeresztúri leves előnye, hogy sok benne a hal
Fotó: Kisréti Zsombor
Igaz, nem minden kisváros örvend azonos érdeklődésnek a turisták részéről, amit a számadatok is bizonyítanak. Egyik kedvenc városom, Székelykeresztúr gazdasága például az Erdélystat kimutatása szerint 2018-ban a legkevesebb bevételt a szállóvendégekből és a vendéglátásból könyvelhette el, a városban bejegyzett cégek összforgalmának az 1,4 százalékát.
Akik Petőfi Sándort kedvelik, ide is ellátogatnak, hiszen nemzeti költőnk itt töltötte utolsó éjszakáját a fehéregyházi csatába menet. És ha már itt jár az ember, akkor érdemes benéznie a kisváros valamelyik éttermébe. A három jobban bejáratott hely közül már többször megfordultam a Bonfini udvarán található nyári kertben, így ezúttal is e mellett döntöttem. A nyári kert még nem üzemelt, az étterem viszont igen.
Van egy sajátos hangulata a falépcsőkön megközelíthető emeleti vendéglőnek, amely egy polgári ház tornácára nyílik. A beltér ízlésesen, szépen berendezett, csupán azok a fránya művirágok ne lennének az asztalon…
Az Étteremmustrában többször írtam már kisvárosok éttermeiről, amelyek eleve kedvenceim. Egyrészt csendesebb, nyugodtabb helyek és olcsóbbak, mint a „menő” nagyvárosi vendéglők. Tapasztalatom szerint szinte minden kisvárosban akad legalább egy olyan vendéglátó hely, ahol a komolyabb szakmaiságra törekednek, jó a konyha és kedves a kiszolgálás. Ez érvényes a keresztúri Bonfini Étteremre is, azzal együtt, hogy nem minden fogásukkal voltam elégedett.
A pontydarabkákban gazdag halászlé állagra, ízre és fűszerezettség szempontjából jóra sikerült. Persze, nincs párja egy bográcsban főtt ételnek, de az éttermi konyha körülményei között a Bonfini halászleve jó leves. A kissé felvastagított levet ugyanakkor ellensúlyozta a bőséges hal…
A cigánypecsenyéből éppen a pecsenye hibádzik
Fotó: Kisréti Zsombor
Nem voltam viszont elégedett a cigánypecsenyével. A régi lacikonyhák középkori világából fennmaradt sültünk igazi ínyencségnek számít, ha megfelelő fokhagymás ízesítéssel jól el van készítve. A cigánypecsenye titka, hogy a húst nem szabad klopfolni, illetve sütés előtt legalább egy órával fokhagymás öntetben kell pácolni a tarját. Ha a pácolás elmarad, illetve vékonyra potyolt húst sütnek ki, akkor a pecsenye inkább hasonlít a cipőtalp állagához, mint egy porhanyós sülthöz. A keresztúri cigánypecsenyémmel éppen ez volt a gond:
Cigánypecsenyét egyre kevesebb helyen lehet kapni éttermekben, mert sokak szerint egészségtelen a füstös, zsíros, fokhagymás társításban készülő sült, de ha szeretjük a régi étkeket, ez is belefér a választékban. Másrészt régi magyar ételként gasztronómiai kultúránk része, amit meg kell őrizni az utókor számára is. Számomra jó pont, hogy a Bonfini ezt felvette étlapjára, „csupán” jól kéne elkészítenie a szakácsnak...
Somlói galuska, ahogyan az a nagykönyvben meg van írva
Fotó: Kisréti Zsombor
Nagyon jó a Bonfini desszertfelhozatala. Erősségük a palacsinta, amit minden elképzelhető töltelékkel felszolgálnak. Kapható még Gundel palacsinta, Somlói galuska és egyéb ínyencség is. Ezúttal a Kárpát-medence egyik legismertebb cukrászati terméke, a somlói galuska mellett döntöttem, amely piskóta, csokoládéöntet, vaníliakrém, mazsola, dió és tejszínhab kiváló ötvözete.
Összességében tehát jól éreztem magam a Bonfiniben: kedves volt a kiszolgálás és nem kellett sokat várni az ételekre. A sültek elkészítésénél tökéletesíteni kellene a konyhai munkafolyamatokat. Egy jó helyen fekvő, belvárosi székely vendéglőnek nemcsak Mátyás király történetírójától kölcsönzött névvel kell ismertté válnia, hanem remek felhozatalával is.
Kisréti Zsombor
szóljon hozzá!