Őszi és téli ételkalauz: mire figyeljünk oda, mit részesítsünk előnyben és mi kerüljön az asztalra?

Zöldségekkel és gyümölcsökkel nem foghatunk mellé a hideg időszakban •  Fotó: Pinti Attila

Zöldségekkel és gyümölcsökkel nem foghatunk mellé a hideg időszakban

Fotó: Pinti Attila

Ha minden év elejét az újrakezdésnek, a fogyókúra és életmódváltás időszakának tartjuk, akkor az év vége ennek az ellentéte lenne? Mire figyeljünk oda ebben az időszakban, illetve mit tegyünk, ha nem akarunk bűntudattal felállni az asztaltól? Dietetikusokkal jártuk körbe az őszi és téli étkezési szokásokat, amelyek, mint kiderült, nem feltétlen válnak az egészségünk előnyére.

2021. november 21., 21:102021. november 21., 21:10

Vitos Dorottya Csíkszeredában és Marosvásárhelyen is dietetikusként dolgozik. Szendvedélyének vált és küldetésének érzi, hogy minél több embernek segíteni tudjon egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb étrend kialakításában. „Úgy látom, Székelyföld-szerte egyre nyitottabbak az emberek a táplálkozási szakértélem iránt. Nagyon sokan járnak dietetikushoz napjainkban és sok esetben nem konkrét egészségügyi problémával fordulnak hozzánk, hanem szeretnének változatosabban, egészségesebben táplálkozni megelőzés céljából. A rendeléseken az idősebb generációtól kezdve egészen a kisgyerekekig megfordulnak emberek, szóval nagyon széleskörű az érdeklődés” – tudatta.

Mennyire táplálkozunk egészségesen?

A szakember szerint Székelyföldön nagy előny, hogy könnyen hozzá lehet jutni jó minőségű, hazai alapanyagokhoz, hiszen sokan tartanak háztáji állatokat és gazdálkoznak is. „Ezt érdemes kihasználni és a kistermelőket előnyben részesíteni a nagykereskedelmi áruházak helyett.

A hagyományos székely konyha nem mondható diétásnak, viszont ha kicsit nagyobb figyelmet fordítunk a változatosságra, az alapanyagok kiválasztására, akkor az is teljes mértékben beiktatható az étrendünkbe.

Például a töltött káposztához lehet bulgurt, barna rizset és kevésbé zsíros tejfölt, húsfélét használni, amikor elkészítjük” – osztott meg pár tanácsot a közelgő ünnepekre. Meglátása szerint manapság a fizikai aktivitás csökkenésével nagyobb figyelmet érdemes fordítani az ételek energiatartalmára is, hiszen a zsírosabb kolbászok, szalonna, illetve sertéshús házikenyérrel fogyasztva szép számú kalóriában bővelkedik. „Úgy gondolom, sok esetben a mértéktelenséggel van a probléma: mindenhez is kenyeret fogyasztunk, túlságosan zsírosan készítjük az ételeinket és túlzásba visszük a cukrozott élelmiszerek fogyasztását” – vázolta.

Őszi-téli „védelmi” tanácsok

Mint közölte, ősszel érdemes a szezonális ételeket előnyben részesíteni.

Remek tápanyagforrások lehetnek ilyenkor a káposzta- és hagymafélék, a sütőtök, a gyökérzöldségek – sárgarépa, pasztinák, petrezselyemgyökér, zellergumó, cékla. Az alma, körte, kiwi szintén kiváló vitaminforrás lehet, érdemes őket rendszeresen, változatosan beiktatni az étredbe.

„Ősszel gyakoribbak a meghűléses, vírusos időszakok, ezért jó, ha támogatjuk az immunrendszerünket az életmódunkkal és megfelelő étrendkiegészítéssel. Az étrendünk jó, ha bővelkedik C-vitaminban. Magasabb C-vitamin tartalommal rendelkezik a csipkebogyó, a pritamin paprika, zöldpaprika, kiwi, brokkoli, citrusfélék. Mivel ősszel kevesebb friss zöldség érhető el, ezért szükséges lehet a C-vitamin pótlás értendkiegészítés formájában. Egy ülő életmódot folytató felnőtt ember C-vitamin-szükséglete napi 200-400 miligramm, ami az őszi-téli időszakban 1000 mg-ra is növekedhet” – fogalmazott. 

Egy másik fontos, pótolandó vitaminként a D-vitamint jelölte meg, melyet szintén nem tudunk biztosítani csak az étkezéssel.

„Az állati eredetű élelmiszerekben található aktív formájú D3 vitamin, amelyhez remek forrás lehet a tojás, a tonhal, a lazac és a hering. Pótlása étrend-kiegészítő formájában szükséges október és április hónapok között – emelte ki.

Hozzátette, ha figyelünk, hogy táplálkozásunk bővelkedjen antioxidánsokban, színanyagokban, akkor szintén sokat teszünk az immunrendszerünk védelme érdekében. „Antioxidáns-hatású anyagok közé soroljuk még az E és az A-vitamint vagy a szelént is.

Idézet
Ősszel is elérhetők az E-vitaminban gazdag olajos magvak, az A-vitamin előanyagában, a karotinban gazdag sárgarépa, sütőtök, valamint a szelénben gazdag paradió, száraz hüvelyesek és a halak.

Színanyagok közé soroljuk a karotinoidokat, melyek különféle gyümölcsök, zöldségek színét adják. Ide tartozik a karotin – sárgarépa, sütőtök –, a likopin – paradicsom – , a lutein – brokkoli, tojássárga – vagy a zeaxantin – kukorica.

Remek tápanyagforrások a gyökérzöldségek is ebben az időszakban •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Remek tápanyagforrások a gyökérzöldségek is ebben az időszakban

Fotó: Pinti Attila

Kiegyensúlyozottabb ünnepek

„Úgy gondolom, egészségünkre, súlyunkra, életmódunkra nem szezonálisan kellene figyelnünk, hanem az év minden napján. Ez nem azt jelenti, hogy nem fér bele néha a sült kolbász vagy a mákos bejgli, hanem hogy tudatában vagyunk a mértékletességnek és hosszútávú egészséges szokásokat tudunk kialakítani, melyek örökérvényűek, de nem zárják ki kényszeresen az ünnephez hozzá tartozó fimonságokat, hagyományos étkezéseket sem” – érvelt a szakember. Ezért ajánlott, hogy kerüljenek soványabb húsok is az asztalra – baromfi, sertéscomb, karaj, bélszín –, valamint a bundázott húsokat elkészíthetjük sütőben is a bő olajban történő sütés helyett.

Az ünnepi menübe beiktathatunk tengeri halakat, köretek szempontjából a krumplin túl talalhatók különféle magas rost- és tápanyagtartalmú gabonák – köles, bulgur, száraz hüvelyesek. Ezek mellé tálalhatunk különféle salátákból, párolt, sült zöldségekből összeállított köretet.

„Folyadékfogyasztáskor részesítsük előnyben a vizet a cukrozott üdítők helyett. Az alkohol szintén tartalmaz kalóriákat, ezért itt is a mértékletesség a kulcs. Válasszunk jó minőségű száraz fehér- vagy vörösbort” – vetítette előre a tanácsokat, megemlítve a mozgás fontosságát is.

Bővülő igény

Székely Dorottya 2013-ban végzett dietetika szakon Marosvásárhelyen, jelenleg pedig doktori tanulmányait végzi. A helyes táplálkozás fontosságára saját példáját hozta fel: „elég hízékony alkat vagyok és tudatosan kell táplálkoznom, ha meg akarom tartani az ideális testsúlyomat” – fogalmazott. Ő is úgy látja, egyre csak növekvő igény van a dietetikai tanácsadásra.

Idézet
„ Egyre több embernek van szüksége van segítségre. Folyamatosan nő az elhízottak száma, amihez más betegségek is társulnak,

mint például a magas vérnyomás, a kettes típusú cukorbetegség, magas vérzsírszint, zsírmáj, pajzsmirigy alulműködés, inzulinrezisztencia, a nőknél a termékenység csökkenése, sőt, a túlsúly fokozhatja a rák kialakulását is. Sajnos jelentősen növekszik a gyerekek körében az elhízás. Nagyon sokan megkeresnek, hogy alakítsunk ki a gyereke számára egy betartható programot” – ismertette tapasztalatait. 

Közhely, de mértékletesen

A hagyományos székely táplálkozást zsírban, olajban és fehér lisztben bővelkedőnek látja. „A levesek sűrítése sokszor rántással történik, a húsok is olajban vagy zsírban vannak elkészítve, és szinte elengedhetetlen, hogy hetente sütemény kerüljön az asztalra, ami szintén liszt, vaj és cukor keveréke, ami nagyon nem egy alakbarát kombináció. Persze ez nem azt jelenti, hogy minden ilyensmit kell kerülni, de meg kell tanulni a mértéket vagy a lisztet teljes kiőrlésűre cserélni, de a vaj mennyiségét is lehet csökkenteni és görög joghurttal puhítani a tésztát” – közölte.

Ősszel és télen

„Mikor a kinti hőmérséklet csökkenni kezd, a szervezetünknek szüksége van a melegítő hatású ételekre. Ilyenek a zöldségek közül a sütőtök, cékla, burgonya, vöröshagyma, a húsok közül a vörös húsok – nem véletlenül van ebben az időszakban a legtöbb disznóvágás –, viszont ennek a napi fogyasztása káros hosszútávon, heti egy-két alkalom bőven elég. Megemlíteném még a diót is, ami remek Omega 3 forrás, kedvező hatású a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, továbbá hozzájárul az erek állapotának javulásához.

Idézet
A másik csodaételeink, az eltett savanyúságok – például a savanyú káposzta – remek probiotikum és C-vitamin források, ami hozzájárul a bélflóra egyensúlyának a helyreállításában, így elengedhetetlen egy erős immunrendszer fentartásához”

– osztotta meg a tanácsokat. Mint hozzátette, ebben az időszakban a sütemények közül előtérbe kerül az almás tészta, a szilvás gombóc, a körtés piskóta. „Ezek egészségesebben is elkészíthetők, ha a sima fehér lisztet teljes kiőrlésűre vagy tönkölylisztre cseréljük, a cukor mennyiségét csökkentjük vagy felcseréljük természetes édesítőre” – fejtette ki. A D–vitamin fontosságát ő is kiemelte.

Decemberre hangolódás

„Én kimondottan ajánlom a klienseimnek, hogy a családdal fogyasszák el az ünnepi menüt, érezzék jól magukat és ne álljanak mérlegre, de vannak, akik igénylik az ünnepi menünek a diétás verzióját. Teljesen emberfüggő. Azt ajánlom azoknak, akik vigyázni szeretnének az alakjukra, hogy többször egyenek keveset és ne egyszerre mindenből” – jelezte. Ennek a gyakorlatba ültetéséhez egy menüsort is összeállított.

Reggeli: 200 g kocsonya, 1-2 kisebb szelet kenyér, vagy 2 tojás kevés zsírban sütve 1-2 szelet kenyérrel, mellé zöldség vagy zabkása gyümölcsökkel.

Tízórai: 1-2 db. gyümölcs, 1 marék dió.

Ebéd:
1 tányér leves, 2-3 db. töltelék, 1 kanál tejföl és 1 szelet kenyér, vagy
1 tányér leves, 150 g sült hús, 200 g köret (krumpli, rizs, tészta), 150 g savanyúság
Vegetáriánusoknak pl. töltött padlizsán, sütőben sült zöldségekkel.

Uzsonna: 100 g sütemény

Vacsora: saláta vagy párolt zöldség valamilyen fehérjeforrással (hús, sajt, joghurt)

„Ha megtanulnánk a helyes adagokat, hogy miből mikor mennyit érdemes enni és az ételek elkészítési módján javítanánk, nekünk lehetne az egyik legegészségesebb táplálkozásunk” – összegezte Dorottya.

 Korpos Attila

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot november 17-én.
1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba