A gyógyfürdő medencéjét tágas park veszi körül
Fotó: Kisréti Zsombor
Ötven éve nyílt meg a Bihar megyei Hegyközszentmiklós gyógyfürdője. A szomszédságában panzió és a környék leghíresebb étterme üzemel. A helyi református egyházközség tulajdonában álló vendéglátóhely igazi magyar ízeket kínál.
2021. június 07., 08:402021. június 07., 08:40
Sokan elmenekülnek a városi tumultusból, ha a környéken olyan vendéglátóhely akad, ahol nyugodt körülmények között és meghitt környezetben fogyaszthatnak el egy ebédet vagy vacsorát. Ezzel magyarázható, hogy a városok vonzáskörzetében található falvak éttermei egyre népszerűbbek. Ha olyan szakácsot sikerül szerződtetniük, aki érti a szakmáját, és főztjével ki tudja elégíteni a vendégek igényeit, akkor a siker borítékolható.
A Székelyhídtól 10, Margittától 25 és Nagyváradtól 44 km-re található település nemcsak az idén ötvenéves gyógyfürdőjéről ismert, hanem a remek ízeket kínáló étterméről is, amely a fürdőzők mellett a gasztróélményekre vágyó vendégeket is ide vonzza.
A Hegyköz–Ér panzió és étterem mai formájában tulajdonképpen másfél éves múltra tekint vissza, amiből elég sokat elvitt a koronavírus-járvány miatti bezártság, de ez a rövid idő is elegendő volt ahhoz, hogy megismerjék, és amint lehetett, sokan visszatérő vendégeivé váljanak. A vendéglátás története azonban nem 2019 decemberében kezdődött, hanem évtizedekkel korábban.
Az 1960-as évek végén a kőolaj után fúró szakemberek a Partium számos településén termálvizet találtak, és a következő években sorra nyíltak a környék strandjai, többek között Érmihályfalván, Margittán és Hegyközszentmiklóson. A hegyközszentmiklósi strand kereken ötven évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit, 1971 májusában, a magyar falu termelőszövetkezetének égisze alatt.
A fordulópont 1991-ben következett be, amikor a termelőszövetkezetet felszámoló bizottság a helyi református egyházközségre testálta a fürdőt, hogy megóvja a pusztulástól. A későbbiekben azonban sok évnek kellett eltelnie ahhoz, amíg kialakult a létesítmény mai arculata. Ahova már nem szekérúton lehet eljutni, hanem aszfalton, és a vendéglátáshoz korszerű szálláshelyet bérelhet az ide érkező turista.
A Hegyköz–Ér panziót és éttermet 2019 decemberében avatták fel
Fotó: Kisréti Zsombor
A környéken jártas kollégámmal csöppentem be az étterem teraszára, amelynek szomszédságában frissen megdolgozott termőföld fogadott, a másik oldalon pedig a gyógyfürdő árnyas fái. Kollégám többször megfordult itt, így Nagyváradról hazafelé tartva meglepetésnek szánta a helyet, amelyről ugyan hallottam, de soha nem jártam Hegyközszentmiklóson.
Már az étlap jó benyomást tett rám, hiszen a zömében magyar ételek – érmelléki gulyásleves, babgulyás, hideg gyümölcsleves, vagy a főételek közül a csirkepaprikás, marhapörkölt, cigánypecsenye, grillezett sertésszelet és túrós csusza –, ha jól el vannak készítve, a magyar konyhát szerető vendég kedvencei.
Szálkamentesített, rántott ponty párolt zöldséggel
Fotó: Kisréti Zsombor
Halkedvelő emberként a rántott ponty mellett döntöttem. A pincér szálkamentesített, irdalt sült halat tálalt, remek fűszerezésben. A pontyfilé nem volt zsíros, és jó állagúra sütötték. A körítésként felszolgált párolt zöldség azonban hagyott némi kívánnivalót maga után. A mélyfagyasztásból származó zöldségeket is fűszerezni kell, hogy ízük élvezhető legyen…
Kollégám a gazdag pizzaválasztékból a húsimádó pizza mellett döntött, amin bőven volt paradicsomszósz, sonka, szalámi, bacon, csirkemell és sajt.
Egy szomszédos asztalnál a szalámit, kolbászt, hagymát, paprikát és kukoricát tartalmazó magyar pizzát dicsértek a szülők, miközben a gyerekek tányéron felszolgált jókora hamburgert ettek sült krumplival. A városi éttermekhez képest kedvező árak sok vendéget vonzanak Hegyközszentmiklósra. A pincér szerint a hétvégék rendszerint zsúfoltak.
A húsimádó pizzán a sajt- és a húsfeltét egyformán bőséges
Fotó: Kisréti Zsombor
A Berettyó mellékpatakjáról, az Érről elnevezett étteremben azonban nemcsak közismert magyaros ételeket, hanem kiváló borokat is felszolgálnak a vendégnek Balla Géza arad-hegyaljai pincészetéből, illetve a magyarországi Tokajból és a balatonfelvidéki Laposa birtokról. Aki a pezsgőt kedveli, megkóstolhatja a nemzetközi hírnevet szerzett szilágysági Kárásztelki pincészet felhozatalát is.
A magyar választék mellett ott sorakoznak a leghíresebb erdélyi és dél-romániai román pincészetek borai is.
Összességében jó benyomást keltett a hegyközszentmiklósi vendéglátóhely, amely magyar egyházi tulajdonként a magyar gasztronómiai hagyományokat kínálja az ide látogató szép számú magyar és román vendégnek a Partium egyik gyönyörű szegletében.
Kisréti Zsombor
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot június 2-án.
szóljon hozzá!