Érmek, kupák sokaságát szerezte
Fotó: Mártin Gábor
A sepsiszentgyörgyi birkózó Incze Kriszta legutóbbi versenyét bronzéremmel zárta az Európa-bajnokságon. A 26 éves sportoló eddig háromszor állt dobogón kontinenstornákon, 2021-ben ott volt a nyári olimpián. Jövőbeli céljairól, az ötkarikás játékokra való újabb kijutásáról beszélgettünk.
2022. augusztus 13., 09:312022. augusztus 13., 09:31
2022. augusztus 13., 12:302022. augusztus 13., 12:30
– Mikor, miért is kezdted el a birkózást?
– Elég korán, hétéves koromban. Saját választás volt, egy barátnőm hívott el egy edzésre, ahol nagyon megtetszett ez a sport, így a következő felkészülésre már én is edzőruhában mentem. A birkózás volt az egyetlen sportág, amelyet versenyszinten is kipróbáltam. A szüleim egyáltalán nem erőltették, hogy kezdjek el birkózni, sőt az édesanyám kifejezetten nem örvendett ezen nem mindennapi sportválasztásomnak, míg apukám nagyon támogatott. 10–12 éves koromig csupán egy hobbinak, játéknak, energialevezetésnek számított. Ezután elkezdtem gondolkodni azon, hogy komolyabban szeretnék sportolni. Ötödikes voltam, amikor apukám döntés elé állított: vagy a zongorázás, vagy a birkózás. Egyértelműen a sportolás mellett döntöttem. Akkor a birkózás az igazi szórakozást jelentette számomra.
– Nem egy könnyű műfaj. Milyen szépségeket, veszélyeket tartogat?
A birkózásnak köszönhetően nagyon sokat utaztam, körbejártam egész Európát. Sok lemondással jár, én ezt a magánéletemben tapasztalom. Folyamatosan a román válogatottal együtt készülök fel a külföldi edzőtáborokban, alig vagyok otthon. Nem sok időm adódik, hogy a családommal legyek.
– A birkózó egy bizonyos súlycsoportban versenyez. Mire és mennyire kell odafigyelned, hogy megtarthasd a 65 kg-os kategóriát?
– Ez nem olimpiai súlycsoport, ezért gyakran 62 kg-osban kell indulnom. Nagyon oda kell figyelnem az étkezésre. Mivel édesszájú vagyok, néha nehéz visszafognom magamat. Elmondhatom, hogy amikor szükséges a 3–4 kilogramm leadása, akkor nem jelent különösebb gondot.
– Melyik eredményedre vagy eddig a legbüszkébb?
– Az egészre igazán büszke vagyok, mégis kiemelném a 2013-ban szerzett első Európa-bajnoki dobogós helyezést ifiként.
– Ott voltál a 2020-as tokiói olimpián, amit végül 2021-ben rendeztek meg. A ötkarikás játékokról álmodozik minden sportoló. Te ezt elérted.
– Szomorú volt a hangulat, a pandémia miatt korlátozások voltak, ráadásul nézők nélkül zajlott. Visszagondolva úgy vélem, hogy túlidegeskedtem, óriási nyomást helyeztem magamra. Nagyon szerettem volna legalább az első ötben benne lenni. Ha most visszagondolok, akkor büszkeséggel tölt el, hogy kijuthattam, az első mérkőzésemen győzni is tudtam.
Nagy vágyam volt, hogy kijuthassak az olimpiára.
Igazi kemény csata folyik a szőnyegen a női szakágban is
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Már kiskoromban elhatároztam, hogy nekem az olimpiára való kijutás lesz a célom. Az érzés, amikor megtudtam, hogy ott leszek Tokióban, életem egyik legboldogabb pillanata volt. Ezt már megtettem. Most azért kelek fel minden egyes nap, hogy érmet is szerezhessek.
– Milyenek az esélyeid, hogy kvalifikáld magad a 2024-es párizsi olimpiára?
– Egészen jók. Világszinten ott vagyok az első 16-ban. Talán egy kis szerencsével még az érem is összejöhet, persze nagyon sok munka és áldozat kell. A nagyobb versenyek hosszabb felkészülési időt foglalnak magukba. A következő két évemet kemény munkával szeretném tölteni, hiszen minden esélyem adott, hogy ott legyek Párizsban.
– Legutóbbi sikered az Európa-bajnoki bronzérem volt. Ez azért adhat egy újabb löketet.
– Büszke vagyok rá, örvendek is neki. Még akkor is, ha többet vártam magamtól. Az elődöntőben vesztettem, ez lelkileg nagyon megviselt, de a kisdöntőben másnap fel tudtam állni és győzni, ezzel pedig a legvégén a dobogó harmadik fokára állhattam.
Ami a rövid távú céljaimat illeti, a világbajnokságon való részvételre fókuszálok, hogy ott is érmet tudjak szerezni. Ugyanakkor nagyon szeretnék a 2024-es olimpiai játékokra kvalifikálni. Az ottani dobogó lenne a hab a tortán.
Csulak Noémi
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot augusztus 9-én.
Bronzérmet nyert a sepsiszentgyörgyi Incze Kriszta pénteken, a női versenyek zárónapján a budapesti birkózó Európa-bajnokságon.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!