Hosszú távra tervez: Kelemen Kincső szülőföldjéhez közel folytatná kosárlabdázói karrierjét

Hosszú távra tervez: Kelemen Kincső szülőföldjéhez közel folytatná kosárlabdázói karrierjét

Kosárlabdaedzőként is kipróbálta már magát, továbbá csapatmarketingben és -menedzsmentben is tapasztalatot szerzett

Fotó: Kelemen Kincső magánarchívuma

A sepsiszentgyörgyi Kelemen Kincső egy évet töltött Luxemburgban, ahol a versenyszintű kosárlabdázás mellett kipróbálta magát edzőként, illetve Vass Ildikó által betekintést nyert a csapatmarketing és -menedzselés fogásaiba is. Jelenleg a hazaköltözés mellett döntött, sportkarrierjét valószínűleg Kolozsváron folytatja. Az irányítóként és dobó hátvédként is bevethető játékost a Luxemburgban töltött időszakról és jövőbeni céljairól kérdeztük.

2022. szeptember 03., 11:212022. szeptember 03., 11:21

– Mikor és miért döntöttél a kosárlabda mellett?

– Tizenegy éves koromban kezdtem kosarazni. Ha visszagondolok, nagyon hamar megszerettem az edzéseket, amiket akkor Vass Ildikó tartott. Idővel a csapattársaim, az edzések atmoszférája és a kosárlabda sokoldalúsága egyre jobban elvarázsolt.

– Mikor fogalmazódott meg benned, hogy versenyszinten szeretnél sportolni?

– Gyerekként nagyon megszerettem a játékot, és ez a szeretet nagyon motivált, hogy maximálisan részt vegyek az edzéseken, hiszen sok munka után éreztem a fejlődést is. Akkoriban már A ligás csapata volt Sepsiszentgyörgynek, és látván edzőmet, illetve a többi profi kosarast, nagyon vonzott, hogy én is olyan legyek, mint az akkori nagy játékosok. A korosztályos román válogatottba 15–16 éves koromban hívtak be legelőször.

Idézet
Velük minden nyáron Európa-bajnokságokon vettünk részt, ami még jobban megerősítette bennem, hogy versenyszinten is sportolni szeretnék.

Az akkori szentgyörgyi csapatommal 17 évesen már a román junior bajnokságokban szerepeltünk, ahol először a második helyet, majd egy évre rá a bajnokságot is megnyertük. Az itt elért eredmények és a szerzett tapasztalatok után mindenképp szerettem volna tovább sportolni versenyszinten.

– Milyen lemondásokkal járt a versenyszintű sportolás?

– Már a gimnáziumi évek alatt szinte minden hétvégén mérkőzéseink voltak, ezért nem volt időm a barátaimmal kimenni a városba, szórakozni, hiszen pihennem kellett. Edzőtáborok, meccsek, edzések miatt az iskolából is el kellett kéreznem, és a tananyagot, amiről lemaradtam, utólag mindig be kellett pótolnom.

Idézet
Nyaranként edzőtáborokban voltam, emiatt nem volt idő nyaralásra sem.

Visszagondolva egy percét sem bánom, hiszen a sport által több országba is volt lehetőségem eljutni. A kosárlabda iránti szeretetemet az egész családom átvette, és mindig ott voltak mellettem, minden lépésemben támogattak. Az együtt töltött idő így sokszor meccsekkel és utazásokkal telt, csodálatos évek voltak ezek.

– Az iskola befejezése után Amerika mellett döntöttél. Miért határoztál úgy, hogy kiköltözöl az Egyesült Államokba, milyen céljaid voltak?

– A kosarazás mellett mindig is szerettem tanulni, és céljaim között volt, hogy a középiskola elvégzése után továbbtanuljak. Amerikában kaptam egy ösztöndíjat, ahol tudtam, hogy magas szinten kosarazhatok és mellette tanulhatok is. Másrészt nagyon szeretek utazni és új kultúrákat megismerni, éreztem, hogy mindez egy jó élettapasztalat is lehet. Amikor kiköltöztem, a céljaim között szerepelt, hogy a kosárlabdában fejlődjek, angoltudásomat is magasabb szintre emeljem.

– Mit adott neked az ottani kosaras karrier?

– Ízelítőt kaptam abból, hogy milyen az egyetemi kosárlabda Amerikában, és közelről megtapasztaltam az ottani játékstílust. Az amerikai kosaras karrier egyben segített, hogy teljesen önállóvá váljak és megtanuljam, hogyan lássam el magam. Ugyanakkor nagyon sok barátot szereztem, és sok helyet bejártam.

Galéria

Fotó: Kelemen Kincső magánarchívuma

– Két évvel ezelőtt hazaköltöztél, és a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC-nél próbáltál szerencsét. Hogyan élted meg mindazt egy évig, hogy hazai pályán játszhattál?

– Szerettem volna itthon játszani, ahol felnőttem és megtanultam kosarazni. A Sepsi-SIC nemcsak a román bajnokságban, hanem az Euroligában és az Európa Kupában is indult, ezért nagy lehetőségnek láttam, hogy itthon bizonyítsak.

Idézet
A koronavírus-járvány időszakában kezdődött a szezon, ezért sajnos nem volt esélyem a szentgyörgyi nézők előtt játszani, hazai pályán sem.

Sok reménnyel jöttem haza, sokat tanultam, de néha szerettem volna több játéklehetőséget kapni, főleg a fontosabb meccseken. Sokszor mellőzve éreztem magam a saját otthonomban.

– Egy évet töltöttél a SIC-nél, ezt követően költöztél ki Luxemburgba. Miért döntöttél így?

– Meg akartam tapasztalni, hogy milyen egy olyan csapatba kerülni, ahol vezéregyéniségként játszhatok és több ismeretet szerezhetek meccseken. A kosárlabdázás mellett elkezdtem gyerekeket is edzeni, és emellett betekintést nyertem abba, hogy egy kosáriskolát hogyan is kell menedzselni. Eközben rájöttem, hogy mindez mennyire összetett, ugyanakkor nagyon izgalmas.

– Mit adott neked Luxemburg?

– Mindenképp kiemelném a sok játéklehetőséget. Tapasztalatot szereztem utánpótlás-nevelésében, valamint menedzsment- és marketingfogásokat tanultam a korábbi edzőmtől, Vass Ildikótól.

– Luxemburgban egy évet töltöttél. Milyen volt ott az élet, a kosárlabdázás?

– Nagyon rendezett, fejlett kis ország Luxemburg, tele kedves emberrel, nyugodtsággal és gyönyörű tájakkal. A kosárlabda nagyon fejlődik, sok ifjúsági és felnőttcsapat van a bajnokságban. Több liga létezik, az amatőrtől egészen a hivatásos szintig. Minőségi idegenlégiósokat hoznak a csapatok, de emellett figyelnek az utánpótlás-nevelésre is, így nagyon versenyképes és kiegyensúlyozott meccsek vannak a bajnokságban.

– Hogyan tovább?

– Egyelőre a szívem hazahozott. Úgy érzem, ahogy telik az idő, egyre fontosabbá válik, hogy a szülőföldem közelében folytassam sportpályafutásomat és az életemet.

– Milyen célokat tűztél ki most magadnak?

– A mesteri diplomát akarom megszerezni. Továbbá készségeimet fejleszteni mind játékban, mind edzősködésben, illetve a menedzselésben is szeretnék helytállni. A jövőben szívesen foglalkoznék gyerekekkel, és átadnám mindazt, amit én tanultam és tapasztaltam.

Idézet
A sport az életem meghatározó része.

Szeretném, ha minél több gyerek megtalálná bármilyen sportágban azt az örömöt, amit nekem is sikerült, valamint az egészséges életmódra felhívni a figyelmet, mert ez a legfontosabb. Szeretnék még sokat utazni, hogy minél több helyre eljussak, és persze hosszú távon majd családot alapítanék.

– Hol szeretnél letelepedni, a sportolói karrieredet folytatni?

– Sokat szoktam ezen gondolkozni, de még nem döntöttem el. Mindig változik, de próbálok minden egyes napot élvezni, fejlődni és a maximumot kihozni abból, amin épp dolgozom.

Kelemen Kincső

1996. március 26-án született Sepsiszentgyörgyön. A tehetséges kosárlabdázó az iskolai tanulmányok elvégzése után az Egyesült Államokba költözött, ahol az egyetem mellett a Colorado State University, majd a Cal State East Bay csapatát erősítette. 2020-ban a hazaköltözés mellett döntött, és a Sepsi-SIC játékosaként folytatta karrierjét. Egy évet töltött szülővárosa csapatánál, majd 2021-ben Luxemburgba költözött, ahol sportolói tehetségét az Ettelbruck N csapatánál tovább fejlesztette, illetve az edzősködést és a menedzsmentet is kipróbálhatta.

 Csulak Noémi

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot augusztus 30-án.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba