A magyar országos bajnoki címnek köszönhetően ott lesz a Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon
Fotó: Erdély Bálint Előd
A magyar országos ifjúsági bajnoki címmel tarsolyában fejezte be az idei síszezont Kiss Anna. A székelyudvarhelyi sportolónak még két versenye lett volna, ezeket azonban a koronavírus-járvány miatt törölték. Ez volt az utolsó idénye a gyerekkategóriában: a serdülőktől egy hatalmas ugrás következik, a felnőttek között kell bizonyítania. A 16 éves lány álma az olimpiai indulás, ezért pedig rengeteget dolgozik.
2020. március 29., 09:522020. március 29., 09:52
Bármennyire is meglepő, a sízők idénye akkor indul, amikor még kánikula van, azaz nyáron. Az idei szezonra való felkészülést még júniusban elkezdte Kiss Anna.
először Ausztriában gleccseren, aztán tíz napot teremben készülhetett Litvániában, majd tizenkét napos edzőtáborral zárt az olaszországi Stelvióban, ahol társaival 3000 méteres tengerszint fölötti magasságban laktak. Ezt követően jöttek az edzések különböző sítelepeken, ahol már nem volt szükséges a speciális körülmény, tehát volt hó.
Anna a MagyarSíszövetségkötelékében marad,felkerül a felnőttkeretbe
Fotó: Erdély Bálint Előd
„A Magyar Síszövetségtől (MSÍSZ) ebben az évben Vági Zoltán személyében új edzőt kaptam. Ő az U16-os válogatott szövetségi kapitánya. A szakszövetség ebben az idényben egy jól felépített programot készített, azon mentünk végig, vagyis szinte végig, mert a mostani helyzetre való tekintettel elmaradt két versenyünk. Öt-hat sízővel voltam együtt, ez költségek szempontjából sokat jelentett, hiszen voltak évek, amikor ezekre nekünk kellett előteremteni az összegeket” – mondta a 16. életévét idén betöltő síző, aki leginkább két szakágban jeleskedik, az óriás-műlesiklásban és a szlalomban.
Ebben a csoportban fiúk és lányok együtt vannak, a csapatban a magyarországi sportolók mellett még van egy székelyföldi síző, a 16 éves Pál Krisztián. Kiss Anna szerint az idény eleji felkészülés jó löketet adott, az MSÍSZ által elkészített naptár sokkal összeszedettebb volt, gondosan felépítették az egész szezont, mindig lépésről lépésre haladtak, érezték, hogy honnan hova tartanak. Nem is csoda, hogy ezek az eredményekben is megmutatkoztak – végül is így mérhető az egész. Ha pedig szó esett a válogatott csapatról, meg kell említenünk, hogy a szakmai stábban a másodedzői szerepkört a székelyudvarhelyi Balázs László látja el.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A 2019–2020-as szezont Annáék január elején Szlovákiában, Vratnában indították, ahol az óriás-műlesiklásban tizenkettedik lett, szlalomban pedig kiesett. A nemzetközi gyerekversenyek sorát Andorra követte, itt a szlalom ment jobban, a hatodik helyet csípte el, ami egészen remek eredménynek számít az 59 induló közül.
Egy Grand Slam-viadal volt a harmadik állomás, a szlovéniai Pokljukán. Itt már kilencven induló állt rajthoz – a számból is látszik, hogy kiemelt versenynek minősül –, Anna végül 23. lett, ami bevallása szerint egészen jó eredmény.
Többszörösországosbajnok mindromán, mindpedig magyarszínekben
Fotó: Erdély Bálint Előd
Brassópojánán a nemzetközi versenyen – több osztrákkal a mezőnyben – szlalomban és óriás-műlesiklásban is felállhatott a dobogóra, mindkét próbában harmadik lett. Ezt követte egy román országos futam, amit nagy fölénnyel nyert meg.
A román országos bajnokságon azért nem vehettem részt, mert ugyanazon a hétvégén volt, mint a magyar, így utóbbit választottam. Az igazság az, hogy a két mezőny között óriási a különbség, a román versenyzőkre nem másodperceket verek, hanem jobb esetben akár fél percet is. Jövőre ez már nem lesz lehetséges, magyar klubnak és magyar színekben versenyzek majd” – fejtette ki Anna.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A sorban tehát következett a magyar országos bajnokság, március első hétvégéjén az óriás-műlesiklásban még második volt, a második nap a szlalom egészen jól ment, behozta lemaradását, így összetettben nyert: Kiss Anna magyar bajnok lett az U16-osok között. A felnőttek között is indult, szlalomban bronzérmet csípett el, óriásban pedig az ötödik pozícióban csúszott be.
A szezon itt véget is ért számára, a koronavírus-járvány miatt törölték azt a két versenyt, amelyekre még benevezett, egy bulgáriai és egy franciaországi nemzetközi megmérettetést.
Ami pedig a sízésemet illeti, mindig van, amit csiszolnom kellene: technikában még van, hova fejlődnöm. Ami a fizikai adottságaimat illeti, hátránnyal indítok, mert nem vagyok magas, így az izmaimat kell fejlesztenem, azt pedig úgy, hogy ne menjen a sízésem rovására. Persze lehet, hogy még növök a következő években, ami jó lenne” – összegzett a székelyudvarhelyi síző.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A világjárvány őt is hazahozta, sízni nem tud, így a tanulásra összpontosít, amikor pedig lehetséges, fizikai edzéseket végez. A helyi Tamási Áron Gimnázium diákja, tanárai, osztálytársai segítenek, rendre megkapja a leckéket, a sport mellett mindig szán időt arra, hogy átvegye a tananyagot, elvégezze a számára kiírt dolgokat. Nincs elmaradása, igaz, az oktatók megértők, megszokhatták ezt az elmúlt évekből – tette hozzá. Ezúton is köszöni a türelmüket és megértésüket. Idén nyolcadikos, az abszolváló vizsgára készül, a tervek szerint pedig nem vált tanintézményt, középiskolai tanulmányait is a Gimiben folytatná.
Két szakágban jeleskedik, óriásműlesiklásban és szlalomban
Fotó: Erdély Bálint Előd
Amíg lehetett, a környékbeli sípályákon gyakorolt, időközben viszont ezek is bezártak. Persze itt szerényebbek a körülmények, mint ahol eddig készült és versenyzett. Romániában egyetlen olyan sípálya van, ahol óriás-műlesiklásban edzést tarthat, az pedig Azugán van, ott is eltöltött két napot.
Egy komoly ugrás előtt áll Kiss Anna, búcsút int a gyerekversenyeknek. Jön a következő lépcsőfok, a Nemzetközi Síszövetség (FIS) által szervezett versenyeken kell indulnia.
Új lécekkel kell versenyezni. Nem mennék bele a technikai részletekbe, de ez teljesen más világ. Idén már ezt kóstolgattam. Sízésben még van pár junior verseny, de a 16 éven felülieket már felnőtteknek veszik. Különböző kategóriájú megmérettetéseken kell indulnom, azokon pedig nem pontokat, hanem szinteket gyűjtök, hogy aztán következzen az Európa Kupa, majd pedig a világkupa.”
Fotó: Erdély Bálint Előd
A magyar országos címnek köszönhetően a jövőben már biztosan elutazhat egy különleges versenyre: ott lesz a Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon.
A másik nagy ugrás, hogy a Magyar Síszövetség kötelékében marad, felkerül a felnőtt keretbe, velük együtt edz.
„Ne fussunk ennyire előre! Úgy voltam, vagyok vele, hogy mindig az előttem álló évadra tekintek. Jövőre nem rendeznek olimpiát, így nem az a prioritás. Még az új versenyzési rendszerrel kell megbarátkoznom, más lesz minden. Egy korszak lezárult az életemben, most következik egy sokkal másabb. Persze az lebeg a szemem előtt, hogy világkupaversenyeken indulhassak. Ha ez meglesz, akkor majd beszélhetünk az olimpiáról is” – taglalta terveit Anna.
Tudja, hogy a jövő év a fejlődésé lesz, az eredmények a háttérbe szorulnak, most nem várható el, hogy kiváló számokat szállítson.
Számos kupaa polcokon, érmeksokasága lóga szobájában
Fotó: Erdély Bálint Előd
Anna egy hetet töltött Székelyudvarhelyen a versenyszezon során. A szakszövetség által kiírt menetrend alapján 130 napos programja volt – felkészüléssel, edzésekkel, versenyekkel együtt. Ezekre rájönnek az utazások, így ezzel együtt 150 napot tett ki a sízés. Ami a felnőttek programját illeti, idén 160 napos volt számukra a program.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Anna idén nyolc országos és nemzetközi versenyen vett vagy vett volna részt. Jövőre ez a szám merőben más lesz, hiszen az állomások számának el kell érnie a 15–20 versenyt. Ennek tudatában úgy számol, hogy nagyon kevés időt vagy egyáltalán semennyit sem tölt majd Székelyudvarhelyen.
Remélhetőleg így lesz a következő évben is, hiszen sima matematika: anélkül nem nagyon tudnék eljutni a versenyekre, a lehető legjobb körülmények között edzeni, mert ez borzasztóan költséges. A húsz megmérettetésre el kell utazni, ott kell lenni pár napot, továbbá ott vannak a nevezési díjak is. Ezeket mind felvállalja a szövetség, amiért hálás vagyok, köszönöm nekik” – fogalmazott Anna.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A gyerekversenyek tehát lezárultak számára, és fényes eredményeket tudhat maga mögött: többszörös országos bajnok mind román, mind pedig magyar színekben. Megannyi kupa a polcokon, érmek sokasága lóg a szobájában. Amikor pedig arról kérdezem, hogy melyikre a legbüszkébb, nemes egyszerűséggel az a válasza: az összesre, mert mindért ő dolgozott meg.
Jöhet a felnőtt korszak, az igazán nagy harc az olimpiai rajtszámért.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő nyolcoldalas sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot március 24-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!