Erdély leghíresebb cseresznyéskertje: tavasztól késő őszig gyümölcstermesztésből él meg Magyardécse lakossága

A határból terepjárón hozza haza a friss cseresznyét Balla László •  Fotó: Makkay József

A határból terepjárón hozza haza a friss cseresznyét Balla László

Fotó: Makkay József

Sok száz hektárnyi cseresznyéskert öleli körbe Beszterce-Naszód megye legnagyobb magyar faluját, Magyardécsét. Az évszázadok óta cseresznyetermesztéséről híres település azon ritka erdélyi falvak közé tartozik, ahol az emberek zömmel ma is gyümölcstermesztésből élnek.

Makkay József

2020. július 13., 08:532020. július 13., 08:53

2020. július 13., 14:382020. július 13., 14:38

Ha cseresznye, akkor Magyardécse. Olyanszerű gyümölcstermesztési axióma ez Erdélyben, mint a makói hagyma vagy a vecsési savanyúság Magyarországon.

Nem véletlen, hogy a közkedvelt nyár eleji gyümölcs származási helyével egyre többen visszaélnek.

Bukaresttől Szatmárnémetiig sok árus odabiggyeszti a zömmel Bulgáriából származó, ízetlen cseresznyehalmok mellé Magyardécse román falunevét, Cireșoaiát, és máris drágábban kínálják portékájukat. A megvezetett vásárlók csak akkor sejtik, hogy valami nincs rendben, ha már kóstoltak décsei cseresznyét, aminek az íze semmivel nem hasonlítható össze.

Erről is társalgunk a vízmosta, nehezen járható mezei utakon, miközben Balla László terepjáróján a cseresznyeszüretelő család fele tartunk a határba. A 31 éves fiatalember nyolc hektár gyümölcsöst gondoz, amiben ötvözi a család több évszázados gyümölcstermesztési tapasztalatait a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi kertészmérnöki szakán szerzett tudásával. Két piacolás között találkozunk Magyardécsében: barátnőjével, Dorottyával – akivel jövőre tervezik az esküvőt – hetente kétszer is úton vannak 500-600 kg cseresznyével székelyföldi településekre, ahova rendelésre visznek gyümölcsöt. A korábbi években is működött az online piac, a koronavírus-járvány miatt idén azonban felértékelődött az interneten vagy telefonon megrendelt áru házhoz szállítása.

Cseresznyétől roskadozó ágak 8-10 méteres magasságban •  Fotó: Makkay József Galéria

Cseresznyétől roskadozó ágak 8-10 méteres magasságban

Fotó: Makkay József

„Sokkal többen vásárolnának termelői piacokról is, de a legtöbb piac személygépkocsival nehezen megközelíthető. A piacokat működtető polgármesteri hivatalok nem úgy álltak az ügyhöz, mint a bevásárlóközpontok, ahol parkolókkal látták el az áruházak környékét.

Idézet
Az emberek nem akarnak 10-20 kg zöldséget vagy gyümölcsöt cipelni, ezért inkább áruházakba térnek be. Csak az vásárol piacon, aki elkötelezetten keresi a gazdák termékeit”

– magyarázza a hazai kistermelők értékesítési gondjait a magyardécsei vállalkozó.

Fontos magyar állami beruházás

Magyardécse mintegy 1600 lakójának többsége gyümölcstermesztéssel foglalkozik, vendéglátóm szerint legalább háromszáz család. Még az egészen idős emberek is megszüretelnek pár cseresznyefát, ugyanakkor van a faluban egy módosabb vállalkozói réteg is, amelyik több tíz hektáron termel gyümölcsöt. Ők nemcsak frissen ültetett intenzív és szuperintenzív gyümölcsösökkel rendelkeznek, hanem hűtőházakkal is. E két „véglet” között termel a falu népének többsége, akik délutánonként zömmel helyben értékesítik viszonteladóknak a falu központjában a frissen szedett cseresznyét.

Cseresznyeszedő asszony a Balla birtokon •  Fotó: Makkay József Galéria

Cseresznyeszedő asszony a Balla birtokon

Fotó: Makkay József

A magyardécsei gazdálkodás erejét mutatja, hogy a budapesti kormány által támogatott Erdélyi Gazdaságfejlesztési Program keretében a marosvásárhelyi Pro Economica Alapítvány által meghirdetett kis összegű, húszezer eurós pályázathoz mintegy hetven helybéli gazdacsalád jutott hozzá. A pénzből elsősorban gyümölcstermesztéshez szükséges gépeket és kézi eszközöket vásároltak. Vendéglátóim szerint

az elmúlt harminc év viszonylatában ez a magyar állami támogatás jelentette a legnagyobb segítséget Magyardécse számára.

Balláék a nyertes pályázatból traktort vásároltak, de van, aki kis méretű hűtőházat építtetett, hogy biztonságosan tudja tárolni a leszedett gyümölcsöt, és pár nap múlva értékesíteni. Öt ilyen hűtőház van a faluban, miközben tíz-húsz évvel ezelőtt az ilyen beruházás elérhetetlen álomnak tűnt.

Balla László szerint így sincsenek könnyű helyzetben, mert hiába a kiváló minőségű cseresznyéjük, ha az importból származó gyümölcs leüti az árakat.

A bolgár cseresznyét hatlejes kiskereskedelmi áron kínálják több városban is, miközben a décsei cseresznye 10-12 lejbe kerül. Hat-hét lejért nagybani áron lehet a faluban megvásárolni.

Új telepítésű cseresznyéskert •  Fotó: Makkay József Galéria

Új telepítésű cseresznyéskert

Fotó: Makkay József

Ahogyan a gyümölccsel tömötten megrakott fákat fürkészem, Balla László azt magyarázza, hogy az idei időjárás gyenge szüretet vetített előre. A csapadék nélküli, száraz telet roppant hideg és aszályos tavasz váltotta, miközben virágzáskor a korai cseresznyefajták elfagytak. Több fagyzúgós határrészben mindent letarolt az áprilisi és a májusi fagy.

„Eleink erre is gondoltak, amikor úgy osztották el a földeket, hogy a legtöbb határrészben mindenkinek van gyümölcsöse, így ha jégkár vagy egyéb természeti csapás ér egy dűlőt, a másik határrész megmenekül. Idén is ezzel volt szerencsénk” – magyarázza a szakember, aki a hatalmas fákból álló cseresznyés mellett egy öt éve ültetett intenzív cseresznyés parcellát mutat. Ezt dolgozta fel államvizsga-dolgozatában. A telepítés idén fordult termőre, de a seregélyek megdézsmálták. A korai cseresznyefajtákat nemcsak a fagy kezdi ki, hanem a madarak is. Júliusra tovább állnak, de júniusban nagy veszélyt jelentenek az érő ropogós gyümölcsre.

Balla Tamás szedés közben mesél a gyümölcstermesztés történetéről •  Fotó: Makkay József Galéria

Balla Tamás szedés közben mesél a gyümölcstermesztés történetéről

Fotó: Makkay József

A reformációval kezdődött

A fiatalember édesapja, Balla Tamás a család szezonmunkásaival reggel óta szedik a cseresznyét. Szerencséjük van egy fiatal családdal, aki huzamosabb időre elszegődött hozzájuk, hiszen itt egész évben van munka. Megkezdik a cseresznyével, utána jön a kajszibarack, majd a nyári alma és körte. Idén kiváló termés ígérkezik szilvából, a besztercei és a ringlószilva szedése is el fog tartani pár hétig. Ahogy végeznek, kezdődik a téli alma szezonja.

Mire bekerülnek a határból, már novembert tapossák.

A sokféle gyümölcs termesztése és értékesítése jelenti egyre több magyardécsei család számára – többek között Balláéknak is – a biztos megélhetést. Balla Tamás a létrán állva, szedés közben meséli, mekkora áldás volt a falunak a reformáció idején, az 1600-as években, hogy a Nyugaton tanult protestáns lelkipásztorok nemcsak az új hitbéli tanokat, hanem a gazdasági boldogulást elősegítő mezőgazdasági tudományt is magukkal hozták. Ők honosították meg a cseresznyetermesztést is.

Ennek köszönhetően erősödött meg a falu, és az addig nagy szegénységben élő közösség megsokszorozta lakosságát: a reformációt követő száz évben mintegy ezerre duzzadt Magyardécse népessége, ami a környék legnagyobb falujává avanzsálta az itteni magyar közösséget. Ezt a folyamatot elősegítette több református lelkész is a 19. század végén, amikor nemcsak faiskolát létesítettek a parókia kertjében, hanem a helyi egyházi iskola nebulóit arra kötelezték, hogy sajátítsák el a gyümölcstermesztés újabb tudnivalóit, és mindenkit megtanítottak oltani.

Magyardécse látványa a falut körbevevő gyümölcsösökből •  Fotó: Makkay József Galéria

Magyardécse látványa a falut körbevevő gyümölcsösökből

Fotó: Makkay József

A néprajz iránt fiatal kora óta érdeklődő Balla Tamás kisebb történelemórát tart. A magyardécsei gyümölcstermesztés történetéről egy kiadóban vár megjelenésre könyve. De nem ez lesz az első, mert már évtizedekkel korábban összegyűjtötte és megjelentette könyv formájában a magyardécsei népmeséket.

Az idősebb gazda nem lelkesedik az intenzív telepítések iránt, a hagyományos fajtákra esküszik, de a nyolc hektárnyi birtok lassú átalakítása és korszerűsítése elkerülhetetlen.

Fia, László újabb és újabb parcellákat ültet be helyi alanyokkal, amit Magyarországról hozott szemző anyaggal olt be. A százéves, nagy fák kora lassan lejár, egyre nehezebb betakarítani róluk a termést. Nincs olyan esztendő, hogy a 8-10 méteres létrákkal történő fára mászás ne okozzon tragikus baleseteket. Tavaly is egy harmincas éveiben járó fiatalember vesztette életét. A terebélyes fák alternatívájaként egyre több határrészben jelennek meg az alacsonyabb növekedésű cseresznyések. De igaz ez a többi gyümölcsre is.

Az intenzív fajták gyors terjedésének egyelőre a vízhiány szab határt: nincs mivel a fákat öntözni.

A faluba ősszel vezetik be a községközpontból, Árpástóról az ivóvizet, jelenleg a csatornázás miatt vannak feltúrva az utcák. A gyors ütemű klímaváltozás miatt a falu területén sok kút száradt ki, az emberek pedig ciszternákban szállítják az ivóvizet. Az évről évre ismétlődő szárazság nehéz helyzetbe hozza a falut, miközben vendéglátóim szerint még tíz-húsz évvel ezelőtt is sok forrás volt a határban.

Balla László és Dorottya a reggeltől estig tartó szüret déli szünetében •  Fotó: Makkay József Galéria

Balla László és Dorottya a reggeltől estig tartó szüret déli szünetében

Fotó: Makkay József

Elkerülhetetlen a közös értékesítés

De nemcsak az egyre súlyosabb vízhiányra kell megoldást találniuk a magyardécsei gyümölcstermesztőknek, hanem az értékesítésre is. A piac gyors változása azt mutatja, csak azok a gazdák tudják jó áron és biztonsággal eladni termékeiket, akik el tudnak járni a faluból piacolni, vagy távolabbi vidékekre is vállalják a házhoz szállítást. Balla László szerint

megkerülhetetlenné válik egy értékesítési szövetkezet létrehozása, ami utat nyitna a magyardécsei cseresznye nagyobb tételben történő értékesítésére áruházakban is. A szövetkezetekbe tömörült külföldi gazdák áruival másként lehetetlen felvenni a versenyt.

Többen próbálkoznak a gyümölcsök helyi feldolgozásával. Balláék a szilvából készítenek hagyományos módszerrel – 14 órás üstben történő főzéssel – szilvaízet, amire nagy a kereslet. A másként nem értékesíthető gyümölcsből pálinkát főznek. Mindenki keresi a kiutat a mai helyzetből, amely nem kedvez az egyénileg boldogulni akaró gazdáknak.

„A faluban létre szeretnénk hozni egy gazdaegyesületet, ami révén hozzájuthatnánk egy falugazdászhoz is. Ez nagy löketet adhatna a helyi önszerveződésnek. Többen keressük a megoldást a közös értékesítésre. Előbb-utóbb sikerülni fog” – magyarázza magabiztosan vendéglátóm.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot július 8-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei