„Az arcok fényképezésére valamiért erősen ráállt a szemem, elkaptam az emberekben, hogy melyik az az előnyös póz, amit majd szívesen látnának viszont. Amikor ugyanis az ember a fényképezőgépet felemeli, mindenkinek megváltozik az arca, ezért kifejlesztettem egy technikát, hogy ne vegyék észre, ha fotózom” – Dávid Sándor székelyudvarhelyi fényképész vall a fotográfusi pályájáról, valamint a forradalomkor készített, majd három évtizedig fiókban pihenő sorozatáról.
2019. december 16., 11:012019. december 16., 11:01
2019. december 18., 10:432019. december 18., 10:43
Dávid Sándor
Fotó: Facebook
„Az arcok fényképezésére valamiért erősen ráállt a szemem, elkaptam az emberekben, hogy melyik az az előnyös póz, amit majd szívesen látnának viszont. Amikor ugyanis az ember a fényképezőgépet felemeli, mindenkinek megváltozik az arca, ezért kifejlesztettem egy technikát, hogy ne vegyék észre, ha fotózom” – Dávid Sándor székelyudvarhelyi fényképész vall a fotográfusi pályájáról, valamint a forradalomkor készített, majd három évtizedig fiókban pihenő sorozatáról.
2019. december 16., 11:012019. december 16., 11:01
2019. december 18., 10:432019. december 18., 10:43
– Hogyan kezdődött, illetve került a fotózás képbe, a fényképezőgép a kézbe?
– Már anyám is fotózott, a fényképezőgépe mindmáig megvan. A szomszédságban, falun, imitt-amott szép csendben összegyűjtögetett filmanyagával már hét-nyolc évesen megismerkedtem, mivel nagyon jól égtek, és élveztem, hogy meg lehet ezeket gyújtani. Sajnos ez volt a kezdetekben a legrosszabb, amit tehettem fényképezés terén, szerencsére aztán hatodikos korom táján már én is kézbe vettem ugyanazt a gépet, kezdtem fotózni a családban, barátok között, jelezvén, „nekem is van fényképezőgépem”.
Később ez szépen fejlődött, bekerültem az udvarhelyi szakiskolába, ahol már elkezdtem a fényképezéshez szükséges eszközöket, például nagyítógépet építeni magamnak mellékfoglalkozásként. Ezt nem vették jó néven, de volt egy-két mesterem, akik azért rájöttek, ha ez a fiú ilyeneket csinál, akkor nekik is kellene valami az eredményből.
Fotó: Dávid Sándor
Aztán elvégeztem ’62-ben a szakiskolát. Már annyira kezdtem ismert lenni ilyen téren, hogy álláskereséskor a konfekciógyár főkönyvelője, mivel őt is fényképeztem, munkát adott, és egyből technikai-gépészeti jellegű irodai munkába kerültem. Ott a gyárnál összehoztam az első laboromat, amit berendeztem a fényképkészítés, nagyítás, filmelőhívás stb. megvalósítására. Így haladtam lassan, négy-öt év után találtam egy jobban fizető állást az építkezési vállalatnál, szintén gépészeti téren, és ott is sikerült egy labort összehozni.
Fotó: Dávid Sándor
Közben megnősültem, gyerekeim születtek, átkerültem egy brassói cég csíkszeredai munkapontjára, ahol összeismerkedtem a helyi kulturális életet vezető emberekkel, irodalmárokkal, festőkkel, fényképezgettem nekik, mígnem ott is sikerült a régi Művelődési Ház emeletén kiépíteni egy labort.
Fotó: Dávid Sándor
– Hogyan került haza, és nyitott fotóstúdiót?
– Éreztem, hogy Csíkszereda kicsit messze van, túl ködös és hideg télen, a család miatt is jobb lenne itthon. Gondoltam, ha már annyira jól megy a fényképezés, talán úgy tudnék onnan hazajönni, ha itthon összehozok egy műhelyt. Ez a hajdani szövetkezet keretén belül, Zetelakán meg is történt ’73-ban, ahol végül két évig dolgoztam.
Fotó: Dávid Sándor
Ebben az időben kerültem közel, ismerkedtem meg az udvarhelyi múzeum vezetőivel is, akkoriban nagyméretű képeket hívtam elő az általam épített nagyítógépen, akár 2x3 métereseket is nagyítottam, vagy 5 méteres panorámát Udvarhelyről, amely a Küküllő szállodánál volt kitéve.
Fotó: Dávid Sándor
1975-80 közt bedolgoztam a Múzeumnak, ezen évek alatt rengeteget fényképeztem, híres embereket is, például Kós Károly fiáról is van egy jó sorozatom. Mellékállásban pedig kicsengetéseket fotóztam, és mivel még a csíkszeredai Művelődési Házba is bejáratos voltam, az ottani legfőbb főnökömnek (Becze Antalnak, akivel jó barátságba is kerültünk) elmeséltem, hogy ebből akár meg is tudnék élni. Azt mondta, fogjak neki, majd elintézett nekem 3-4 nap alatt minden jóváhagyást, holott akkoriban inkább visszavonták, mintsem kiadták az iparengedélyeket.
Fotó: Dávid Sándor
A magáncég-alapításhoz szükséges iratok kézhezvétele után ’81 januárjában már az udvarhelyi főtéren ki is béreltem egy szobát műteremnek.
Fotó: Dávid Sándor
– Pontosan, elég rossz állapotban volt az épület, óriási munkába telt helyreállítani. Ahogyan kezdtem berendezkedni, kiszámoltam, hogy ez volt addigra a tizennegyedik laborom, amit összeraktam. Ez a helyszín viszont már véglegesnek bizonyult, itt kezdtem a gyermekeimet is bevonni a munkába, sokszor annyi apró feladat volt, a fényképek széleinek levágása, darabolása, hogy kellett is a segítség.
Fotó: Dávid Sándor
Idővel a legkisebb fiam is elvégezte a középiskolát, és mellettem kötött ki, majd egy magyarországi kitérő után pedig Botond fiam is. Mivel Zetelakán sem számoltuk fel a műhelyt, amit az öcsém továbbvitt nagyjából húsz évig, onnan került be ő is mellénk a városba. Szerencsére folyamatosan volt munkánk, mert a fénykép minősége nálunk volt a legjobb. Ezen évek alatt többször volt egyéni fotókiállításom is, megalapítottuk többedmagammal a székelyudvarhelyi Fotókört, zajlott az élet.
Fotó: Dávid Sándor
– Az előbb említett rokoni feljelentésen kívül a Szekuritáté többet nem érdeklődött?
– Velük már jóval korábban, első osztályban megkezdtem az ismerkedést, amikor Sztálin szemét kiszúrtuk, óriási cirkusz lett belőle 1950-ben. A konfekciógyárban is megjártam, egy munkatársammal mindig együtt tízóraiztam, de egy alkalommal reggel elaludtam és tízórai csomagolása nélkül indultam útra, hogy ne késsek el. Szünetben hazaléptem kajáért, elvettem egy másik munkatársam táskáját (a tartalmát kiborítva az asztalra), fogtam a bakter biciklijét és gyorsan hazakarikáztam.
Fotó: Dávid Sándor
Visszamentem, visszaadtam, de három napra rá hívtak is be a Szekuritátéhoz. Roppant alaposan kifaggattak, visszarendeltek, számon kértek a vélt államellenes mondataimért, de nem tudtak kiszedni belőlem semmit. Még volt az idők folyamán bőven próbálkozás, szúrtam a szemüket, hogy nem voltam párttag, de lassan megismertem őket, hiszen bármilyen rendezvény volt, ahol fotóztam, lehetett velük találkozni.
Fotó: Dávid Sándor
– Beszéljünk a napról, amikor az 1989-es események képanyaga készült...
– A laborban mindig ment egy VEF márkájú szovjet rádiókészüléken a Szabad Európa Rádió, a korábbi országos eseményekkel is tisztában voltam, míg egy alkalommal bemondták, hogy a bukaresti nagygyűlésről Ceaușescu elmenekült. Kimentem az utcára, kicsit később már a gyárakból is kezdtek szállingózni az emberek. Felkaptam a fényképezőgépet, a főtéren már gyülekeztünk, voltak, akik már bementek a Városházára, ahonnan kidobáltak dolgokat.
Fotó: Dávid Sándor
Megjelent Botond fiam, és elindultunk körbenézni a város többi részén, fent a milícián vajon mi történik. A kórház előtt láttuk, hogy a milícia épületéből már szivárogni kezd a füst, az ablakokon keresztül menekültek ki a milicisták, de a fiamra való tekintettel nem mentem egészen közel, féltünk, nehogy lövöldözés legyen, illetve a véresebb jelenetekbe sem akartunk belekeveredni. Főleg, hogy sokan még nem tudták, mi lesz az események vége, rám is szóltak számon kérően, hogy kinek fényképezek. Aztán másnap jártam bent, és a romok között megtaláltam a rendőrség nagyítógépét, a lencséiket, de mindent otthagytam helyben.
Fotó: Dávid Sándor
– Miért kerültek harminc évre az asztalfiókba ezek a képek?
– Készült ugyan négy-öt filmtekercs, de egy hét múlva jött Bukarestből egy kivizsgáló-csoport, és behívattak a Városházára, hogy nyilatkozzak. Gondoltam, jobb lenne hallgatni, és mondtam, hogy elvették tőlem az események sűrűjében. El is süllyesztettem egy aktatáska mélyére, ahhoz, hogy rá néhány évre véletlenül a táskában felejtve próbáljam meglátogatni a Magyarországon élő lányomat.
Félórányi tanakodás után engedtek el, de az elég volt ahhoz, hogy utána tényleg évtizedekre elrakjam őket.
Fotó: Dávid Sándor
– Végül mi lesz a további sorsuk?
– Botond kérdezte néhány hete, hogy merre vannak, mert jön az évforduló, kellene kezdenünk velük végre valamit. Így előkerestük, és, ha minden igaz, akkor kiállítás és talán album is lenne belőlük.
Dávid Sándor 1942-ben született, főleg műtermi fotográfusként ismert, számos kiállítás, a székelyudvarhelyi Fotókör megalapítása, valamint a lassan negyvenéves Dávid Fotó fényképszalon fűződik a nevéhez. Az Előretolt Helyőrség legfrissebb lapszámát a forradalom székelyudvarhelyi eseményeit megörökítő sorozatával illusztrálták.
Bálint Tamás
Fotó: Dávid Sándor
Fotó: Dávid Sándor
Fotó: Dávid Sándor
Fotó: Dávid Sándor
Fotó: Dávid Sándor
Fotó: Dávid Sándor
Fotó: Dávid Sándor
Fotó: Dávid Sándor
Interjúnk eredetileg a Krónika és a Székelyhon napilap Előretolt Helyőrség című, 16 oldalas irodalmi-kulturális mellékletének legfrissebb számában látott napvilágot december 16-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!