Fotó: Kisréti Zsombor
Erdélyben viszonylag kevés csárdaétterem működik, ahol a magyar és a székely konyha kínálatával találkozhatunk. A marosvásárhelyi Laci csárda a hagyományos erdélyi ételkínálat egyik fontos helye, a túl nagy választék miatt azonban időnként elsikkad a minőség.
2022. november 05., 09:032022. november 05., 09:03
Erdélyben lehetőleg olyan étterembe ülök be, ahol az étlapon magyar nyelven is feltüntetik a kínálatot. Sajnos ez jórészt csak magyar tulajdonosokkal rendelkező vendéglátóhelyekre érvényes. Nemegyszer megfordultam olyan települések vendéglőiben, ahol a magyar lakosság magas részaránya indokolttá tenné a kétnyelvű feliratokat és kommunikációt, ennek ellenére az étteremben senki nem beszélt magyarul, és kétnyelvű étlap sem volt. Ami nemcsak a helyi magyar vendégnek hátrány, hanem az Erdélybe érkező szép számú magyarországi turistának is.
A magyar szempontból frontvárosnak tekintett Marosvásárhelyen is akadnak igényes gasztronómiai helyek, ahol a vendég otthonosan érezheti magát. Az egyik ilyen vendéglő a tágas beltéri helyiségekkel és terasszal működő Laci csárda.
A város központjától nem túl távol fekvő, csendes utcában meghúzódó vendéglátóhely – amely háromszáz vendég befogadására alkalmas, tágas éttermet és felújított panziót is magában foglal – 1997 óta üzemel. Egyik erőssége, hogy magyar népzenét játszó zenekar szórakoztatja a kellemes estét itt töltő közönségét. Az étterem nemcsak nevéből adódóan magyar, hanem ételkínálatában is.
amelyet a Tiltott Csíki sör egészít ki, viszont a felkapott kézműves sörök hiányoznak.
Az eredeti recept szerint készülő Jókai bableves
Fotó: Kisréti Zsombor
A zavarba ejtően gazdag étlap mindenesetre elgondolkoztatja a vendégeket, hogy ennyiféle ételt hogyan lehet mindig jó minőségben elkészíteni. Általánosságban az éttermi tapasztalatok azt mutatják, hogy a jó vendéglők kisebb kínálattal próbálkoznak: amikor új ételt iktatnak az étlapra, azzal egy korábbit helyettesítenek. Ettől persze a Laci csárda kivétel is lehetne, de sajnos nem az.
Ki kell emelni, hogy a magyar konyha néhány remekművét – Jókai bableves, Újházy tyúkhúsleves, töltött káposzta, csirkepaprikás és mások – a Laci csárda konyhája kiválóan el tudja készíteni. Nem túlzok, ha azt állítom, hogy az egyik legfinomabb Jókai bablevest itt ettem, amiben a füstölt csülök és a paszulyszemek a legjobb minőségűek voltak, az ízesítés is remek. Nemzedékek óta családunkban a főzéshez legjobban értő nagymamám sem tudta volna finomabban elkészíteni. Elégedett voltam a juhtúróval készült túrós puliszkával is. Ahol felszolgálják, rendszerint mindig megkóstolom.
,,Pirított” juhtúrós puliszka, ahogyan a paraszti konyhán készítették
Fotó: Kisréti Zsombor
Ha jól el tudják készíteni, mindenhol népszerű. Van, ahol sült szalonnadarabkákkal tálalják, a Laci csárdában viszont enélkül. Juhturóval talán finomabb is így ,,egyszerűen”. A kissé megsütött puliszkás tálban a puliszka és a nyúlós túrórétegek remek ,,kölcsönhatásának” köszönhetően a módosabb paraszti konyha ízvilágát kínálja.
Megkóstoltuk a rablóhúsként kínált csirkehúsdarabkákból készülő, nyársra húzott sültet is, aminek viszont sok köze nem volt a klasszikus recepthez. A túlsütött húsdarabkák között elvétve akadt egy-egy paprikaszelet, más zöldség vagy gyümölcs hiányzott. A körítésként krumplival felszolgált nyársonsültet átjárta a fokhagyma erős szaga. Az étlapon nem tüntették fel, hogy az aranyozott burgonyaként kínált köret valójában fokhagymás krumpli. Aki nem kedveli a román konyha széles körben használt fűszerét, a fokhagymát, az bizony pórul jár.
Fotó: Kisréti Zsombor
A fiatalabb nemzedékek kedvence, a sült hasábburgonyával felszolgált bundázott csirkemell éttermeink tömegterméke. Olcsóbb, mint egy jó minőségű disznó- vagy marhasült, amitől persze még lehetne kiváló fogás is. Nem kedvelem, így most is egyik családtagom tányérjából kóstoltam meg. Átlagos minőségű sült volt, ami az ország legtöbb éttermének az étlapján szerepel. A hagyományos magyar és székely konyha mellett a Laci csárdának számos ilyen tömegterméke is van.
Fotó: Kisréti Zsombor
A főételek zárásaként többféle desszert közül választhattunk, végül a Gundel palacsinta mellett döntöttünk, amelyet a magyar konyhában a palacsinták csúcsának, királyának szoktak nevezni, ha jól el van készítve. A marosvásárhelyi csárdában felszolgált desszert sajnos nem a csúcsot képviselte – a palacsintába csavart diós töltelék kissé avas volt és túl lágy –, amit valamennyire ellensúlyozott az ízletesen megsütött palacsinta. Kóstoltam itt korábban madártejet és túrófánkot is, amelyek viszont nagyon jóra sikerültek. Mindez sajnos a túl nagy választék velejárója.
A kívülről tetszetős Gundel palacsinta tölteléke gyengébb minőségű
Fotó: Kisréti Zsombor
Amit a Laci csárdához hasonlóan a legtöbb erdélyi étterem példája igazol.
A marosvásárhelyi csárda fontos gasztronómiai hely, hiszen elsősorban a magyar és a székely konyha kiemelkedő fogásait kínálja. Jó volna ugyanakkor eldönteni, hogy a mennyiség vagy a minőség a fontosabb.
Kisréti Zsombor
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot október 26-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
2 hozzászólás