Azért akt, mert kihívás – Beszélgetés Turcza Hunor fotóművésszel, dobossal

Turcza Hunor •  Fotó: Chi V. Baluran

Turcza Hunor

Fotó: Chi V. Baluran

A címbeli hitvallás Turcza Hunor művészetének legtömörebb összefoglalója. Az akt készítése egy folyamat (valakit felkér egy aktfotózásra, majd elkezdődik az alannyal a közös műhelymunka, végül elkészül a kép), amelynek minden pillanatát megmérettetésként éli meg.

2022. március 14., 22:032022. március 14., 22:03

– A harmadik generációt képviseli családjában a vizuális művészetek terén, úgymond beleszületett a fotózásba: nagyapja a rajztanítás mellett fotózott is, édesapja Turcza László festőművész. Kijelenthetjük-e, hogy adott volt az irány, ha akart volna, sem ugorhatott volna félre a sorsa elől? Milyen lépések, fordulópontok vezettek ahhoz, amit ma a fotózásban képvisel?

– A képzőművészet, fotóművészet azóta érdekelt, amióta tudatosan figyelni kezdtem rá, mondhatom, hogy beleszülettem. A különböző technikák és azok alkalmazásai tették érdekessé, kötötték le figyelmemet ebben a két művészeti ágban, és az egyiket, a szerintem nehezebbet (bár mások azt mondják, az a könnyű) választottam, vagyis a fotózást. Ennek fázisait és rejtelmeit már láthattam gyermekkoromban a nagyapámtól és az édesapámtól.

Idézet
2010 fordulópont volt az életemben, egy tükörreflexes fényképezőgép vásárlásával érdeklődésem központjába újra a fényképezés került, úgy tűnik, hosszú időre.

A kísérletezések, a tanulás és a tanulmányozások mélyülése, mélyítése megkívánta, hogy szakemberektől kérdezzek. Így beiratkoztam a Kalot Egyesület által meghirdetett fotótanfolyamra, majd két évig a népiskolában a Szabó Attila fotóművész által vezetett képzés diákja voltam. A minden órára elkészítendő házi feladatok láttán figyelt fel rám Attila, és hívott meg a Prisma Fotóklubba. Így további lehetőség nyílt a közös kiállítások, fotótáborok során a szakmai beszélgetésre, fejlődésre, eszmecserékre, ötletekre, tanácsokra, technikák elsajátítására a kortárs fotósokkal.

Galéria

– Van-e hatása az édesapjának a munkásságára? Megbeszélik-e egymás képeit? Szándékozott valaha ecsetet venni a kezébe?

– Igen, van hatása, hiszen gyermekkoromtól láttam, amint fest, alkot a szerény műtermében. Ugyanúgy nagyapámat is láttam alkotni majdnem minden délután a tömbházhoz tartozó garázsban, amint rajzol, fest vagy farag. Édesapám próbálta segíteni képvilágom kiteljesedését, rávezetni az alkotás folyamataira: a színek kiválasztására, a komponálásra, a főtéma és környezete tudatos megalkotására, az ízléshatár meghatározására, a giccs elkerülésére, a groteszk elfogadhatóságának ábrázolására, a szép kifejtésére, a szabályok felrúgására stb., elemi tulajdonságokra.

Idézet
Engem a végtermék kápráztatott el vagy éppen hökkentett meg.
Égető Galéria

Égető

Próbálkoztam egyenes vonalat, szabályos kört húzni, autót rajzolni, madárkát és lovacskát festeni, festő-spaklival színezni, de nem állt rá a kezem. Ezen a téren egy dologra vagyok büszke, a szépírásra, melyet szüleimtől örököltem.

Néhányszor volt kölcsönös kritizálás, ami a munkánkat illeti, de nem számottevő és nem szakmai. Véleményünkkel, meglátásainkkal egymás segítségére, megértésére sietünk.

Galéria

Máshogyan szemlélem, kutatom embertársaimat

– Önnek rendkívüli erőssége az aktfotózás, ki is emeli, hogy közös alkotásként fogja fel a szereplőkkel, mégis, laikusként az lehet az érzésünk, hogy környékünkön mintha folyamatos ellenszélben kellene dolgoznia, kicsi a város, félnek a szereplők... Hogyan lehet ilyen közegben alkotni, van-e változás, mik azok a sarkallatos pontok, amelyek keretében működhet ez?

– Azért akt, mert kihívás. Több fantáziát látok benne, mint egy makró- vagy tájképben, sportfotóban, vagy éppen portréban. Persze ezeknek is megvan a varázsa, nehézsége és technikája, sok tájképet készítek én is, ha olyan helyeken kirándulok, de mégsem vonz annyira. Kihívás, amikor valakit felkérek egy aktfotózásra, és – elfogadva felkérésemet – elkezdődik a közös műhelymunka, melynek minden pillanata megmérettetés.

Idézet
Kisvárosban élek (és szeretek itt élni), így sokkal nehezebb az alany megtalálása, és lehet, pont ezért sokkal jobb és érdekesebb a közös alkotás.

Amióta ezzel a témával foglalkozom, máshogyan szemlélem, kutatom embertársaimat. Tudom, hogy nem könnyű levetkőzni gátlásainkat és megmutatni testi szépségünket, emberi valónkat. A fizetett alanyokkal a hasznosan kihasznált idő okán nem alakul ki személyes beszélgetés, olykor nehezebben lehet megismerni őket.

A felkelő nap Galéria

A felkelő nap

– Hogyan zajlik egy fotózás/alkalom, miben más a természetben alkotás vagy a műterem világa?

– Ha vannak ötleteim, és ha van, aki/ami inspiráljon, akkor annak függvényében választom ki a helyszínt. A természetbeni fotózás nehézkes, más lehetőségekkel tud vonzó, változatos lenni. Az is fontos, hogy a helyszín zavartalan legyen, se ember, se medve ne járjon éppen akkor arra. Ha ezt sikerült kiválasztanunk, akkor már csak a tájnak, fénynek, árnyéknak, időjárásnak, hőmérsékletnek kell kedvezőnek lennie.

A beltéri fotózásnál a tér nagyságát és a fényekkel való játékot kell hasznosan kitalálnom. Itt kényelmesebb a fotózás, különösen téli időszakban, de akkor is, ha az alkotáshoz még más kellékeket is kell használni, például festéket, lisztet, vizet stb. Ugyanúgy mindkét helyszínnek megvan az előnye és hátránya is.

Galéria


– A tájfotók (természeti és épített környezet egyaránt) szintén jellemző témái, utóbbiak mintha a járvány alatt előtérbe is kerültek volna. Felmerül-e külön célként önben, hogy a képen keresztül a nézők is kicsit kimozduljanak a bezártságból?

– A világjárvány miatti óvintézkedések nagyon beszűkítették a mozgásteret, az egészségügyi séták közben fedeztem fel igazán a lakhelyem környékét. Minden alkalommal magammal vittem a fotógépet és kattogtattam. Igazi csend és nyugalom volt a városban, kevés ember és jármű közlekedett, így nyugodtan lehetett alkotni, nem lépett be senki a képbe.

Idézet
Úgy érzem, hogy meg tudtam mutatni, milyen a város, ha csend van.

Ezen városi séták mellett nagyon hiányzott a természetben lenni (máig sem értem, hogy miért nem lehetett erdőben sétálni). Ebben az időszakban készült pár otthoni fotó, ami az internetről kapott inspirációból született. Ugyanakkor szeretem az épületeket fotózni, megtalálni új arcaikat, vetületeiket, más-más tartalommal, üzenettel bíró arcéleiket.

Színjáték Galéria

Színjáték

A fotós szem egyedi, mindenki másképp lát

– Mit bírnak el a képek, mennyi utómunka megengedett? Mi a technika, munkamódszer?

– Az utómunka változó, sok minden befolyásolja. Van kép, amelyeket jobban meg kell szépíteni, finomítani vagy éppen szemcsésíteni, van, ahol színesebbé kell varázsolni, vagy egyszerűen csak fekete-fehér árnyalatokkal kell kontrasztosabbá tenni.

Idézet
Mivel elsősorban magamnak készítem a fotókat, így tulajdonképpen azt csinálok velük, amit akarok, azaz amit tudok.

RAW formátumban fotózok, ami használható később is, és több módon is fel lehet dolgozni. Én döntöm el, hogy mennyire legyen utómunkázva, és mi legyen a végső fázis.

Galéria

– Milyen a fotós szem, mi különbözteti meg a fotóművészt attól a műkedvelőtől, aki esetenként beszerzi ugyanazt a technikát, majd kattogtat, a végeredmény mégis ég és föld?

– A fotós szeme arra a témára kell fókuszáljon, ami őt a legjobban megszólítja, és azt fejlesztve alakul ki a szép, különleges/elbűvölő/megszólító alkotás. Fotós és fotós közt is annyira eltérő a látásmód, mint a fotós és műkedvelő között. Természetesen a fotósnak megvan a tapasztalata, miként alkossa meg a képet (beleértve minden technikát és utómunkát, majd kivitelezést), a műkedvelő ugyanolyan felszereléssel elkészítheti a fotót, de ha nincs gyakorlata a többi folyamatban, akkor már nem tud olyan minőségű lenni az eredmény, mint a fotóművészé.

Tanulmány Galéria

Tanulmány

– A fotózás mellett a másik nagy szerelme a dobolás. Melyik mikor kerekedik felül, hogyan férnek meg, egészítik ki egymást?

– Előbb játszadoztam a fotógéppel, majd a dobolás keltette fel az érdeklődésemet. Talán kicsit ebbe is beleszülettem, ugyanis apai nagyapám szájharmonikázott, édesapám hegedült és gitározott, édesanyám zongorázott. Én a leghangosabb hangszer mögé ültem le, és választottam ki magamnak mint kedvenc hangszert. Mai napig is két zenekar dobosa vagyok, a Korruption Transylvania (old school death-metal) és a Ramm-Brand(t) (Rammstein cover) zenekarokat kísérem.

Idézet
Mind a dobolásra, mind a fotózásra szánok annyi időt, amennyi elegendő.
Idézet
Galéria

– Milyen munka, terv, sorozat, kiállítás van láthatáron, esetleg hol láthatók képei a közeljövőben?

– Tervezem az egyéni kiállítást, de még nem tisztult le bennem. Aktfotókkal szeretnék foglalkozni a következő időszakban, az lenne a kiállítás témája is, de még várni kell rá. Folyamatosan gyűjtöm az anyagot, szelektálok, fotókat teszek félre külön erre a célra. A 35 éves Prisma fotóklub közös tárlatain felbukkannak a képeim, megmérettetésekre is küldök anyagot, az interneten is vannak fotóim különböző honlapokon.

Város 1 Galéria

Város 1

Galéria

Turcza Hunor 1978-ban született Csíkszeredában, iskoláit szülővárosában végezte. A Prisma fotóklub tagja, Csíkszeredában él.

Bálint Tamás

Cikkünk eredetileg a Brassói Lapok, a Háromszék, a Krónika, a Nyugati Jelen, a Székely Hírmondó és a Székelyhon 16 oldalas irodalmi-kulturális mellékletének, az Előretolt Helyőrségnek legfrissebb számában látott napvilágot március 7-én.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba