A békésszentandrási söröző épülete. A sörfőzdét a legjobb kézműves sörök gyártójaként tartják számon az anyaországban
Fotó: Kisréti Zsombor
A Békés megyei Békésszentandráson működő Szent András Sörfőzde Magyarország egyik legismertebb kézműves manufaktúrája. Mintegy húszféle terméke közül kóstoltunk meg többféle gyümölcsös és fekete sört.
2022. június 26., 21:572022. június 26., 21:57
2022. június 26., 22:162022. június 26., 22:16
A jó minőségű sörnek az egyik titka ugyanaz, mint a jó bornak: olcsón nem lehet egyikhez sem hozzájutni. Míg a bor esetében ez egyre inkább tudatosul – folyamatosan nő a minőségi bort választók tábora –, a nagyüzemi olcsó sörfelhozatal azonban változatlanul piacvezető. Erdélyben nehezen hódítanak teret a szaporodó kézműves sörgyártók: a gyenge minőségű, de olcsó nagyüzemi sörök áránál kétszer-háromszor drágább termékeket csak az elhivatott fogyasztók vásárolják meg, a túlnyomó többség a multinacionális óriásvállalatok felhozatalát fogyasztja.
Magyarországon annyiban jobb a helyzet, hogy a kézműves sörfőzdék már a kilencvenes évek elején elkezdték színesíteni a sörpiacot. Ennek kapcsán az egyik legismertebb magyarországi sörszakértő, Vásárhelyi István lapcsaládunknak nyilatkozva korábban úgy fogalmazott, hogy Magyarországon is a nagyipari sörök nagy része ipari termék, akár a mosópor, így a nagy gyártóknak (Heineken, Dreher, Borsodi és Pécsi) a volumen és nem a minőség a fontos.
,,Hogy a lehető legköltséghatékonyabban tudják előállítani termékeiket, a megengedett arányban használják a pótanyagokat (kukoricagríz), söreik pedig gyorsított eljárással készülnek, hogy energiát és tárolókapacitást spórolhassanak. Ez a szemlélet azért működhet, mert a fogyasztók nagyon árérzékenyek. Ennek a fogyasztói rétegnek a kisüzemi sörfőzde nem tud alacsony áron semmit nyújtani, de kialakulóban van egy igényesebb tábor, amelynek tagjai a bor, hús, felvágott, sajt, kenyér, ásványvíz stb. mellett a vásárolt sörre is odafigyelnek” – fogalmazott a szakember.
Ogre, a közkedvelt cseh típusú kézműves sör
Fotó: Kisréti Zsombor
1993-ban a Szent András Sörfőzde bajor lágere az elsők között törte meg a privatizált állami sörgyárak új tulajdonosainak, a külföldi multinacionális cégeknek az egyeduralkodását Magyarországon. Közel harmincéves története nem volt felhőtlen, hiszen meg kellett küzdenie a fennmaradásért, de mára a kelet-magyarországi sörfőzdét a legjobb kézműves sörök gyártójaként tartják számon az anyaországban.
Az üveges sörök mellett a csapolt sörökből lehet műanyagpalackba is kérni elvitelre. A tágas nyárikerttel kiegészített sörözőben kóstolhatjuk meg a sörfőzde mintegy húszféle söréből azt, ami leginkább felcsigázza érdeklődésünket. A békésszentandrási kisüzemnek van mivel dicsekednie, hiszen a söröző falait sűrűn beborítják a kitüntetések. Amióta 2011-ben az Év Sörfőzdéjének választották Magyarországon, folyamatosan érkeztek a hazai és nemzetközi kitüntetések, összesen mintegy hatvan elismerés.
Kitüntetések a falakon. A manufaktúra mintegy hatvan díjat kapott
Fotó: Kisréti Zsombor
Legutóbbi látogatásomkor gyümölcsös söreiket kóstoltam meg. Olyan ízvilágot kínálnak, amellyel nagyüzemi választékban nem lehet találkozni, de a kisüzemi felhozatalban sem gyakoriak. Legjobban a 4 százalék alkoholtartalommal piacra dobott meggyes, szilvás, bodzás, áfonyás, illetve a jóval erősebb sárgabarackos és bazsalikomos sörük tetszett. Gyümölcsös söreik erőssége, hogy az ízesítő anyagként használt gyümölcs valódi, azaz nem gyümölcsre emlékeztető mesterséges ízkombinációkat használnak. Bodzasörük ízlett a legjobban: a belga élesztővel készülő malátás búzasörben éreztem a friss bodzavirág illatát, mint amikor otthon bodzaszörpöt készítünk.
Kedvencem a fekete sör is: a hétszázalékos alkoholtartalmú, pörkölt münchnei malátából készülő testes sörüket először kóstoltam és elnyerte a tetszésemet. Klasszikus bajor sörféleség, amely kézműves sörként német földön terjedt el. Főleg marha- és disznóhúsból készült ételek mellé ajánlják. A fekete sörrel úgy vagyok, mint a testes vörös borral: mindkettőt kedvelem. A szentandrásiaknak ebből a sörféleségből sikerült egy csúcskategóriát is előállítani, amely a Rettegett Iván nevet viseli: 10,5 százalék alkoholfokú, átláthatatlanul sötét színű búzasör. A füstös, csokoládés, karamellás ízkombináció egyedi ízvilág. A kiváló minőséggel járó magas árat mutatja, hogy az egykori orosz cári udvar számára britt sörfőzök által előállított receptből
Van azonban olcsóbb sörük is: az 5,6% alkoholtartalmú cseh ivósör, a fél literes Ogre 7 lej körüli áron vásárolható meg. A markánsan komlózott sör a békési sörfőzde legkeresettebb termékei közé tartozik. Aki viszont arra is kíváncsi, milyen belülről egy sörgyár, annak érdekes élmény lehet egy hétvégi sörfőzdelátogatás, ahol csoportoknak szakember magyarázza el és mutatja be a kézműves sörkészítés tudományát, illetve helyben lehet kóstolni a gyár termékeiből.
Csapolt sör minden mennyiségben a söröző pultjánál
Fotó: Kisréti Zsombor
Ottjártamkor sokan betértek műanyagpalackokban vásárolt sörért. Ez némileg olcsóbb, mint a palackozott sör, de a minősége ugyanaz. A kézműves sörök iránti érdeklődés az egészségesebb étkezésért folytatott harc mentén erősödik. E folyamatosan bővülő rétegnek kínál alternatívát a Szent András Sörfőzde is. A speciális malátákból, komlókból és élesztőkből helyben kikísérletezett főzési-erjesztési eljárásokkal olyan söröket tudnak előállítani, amelyre csak kisüzemben van lehetőség. A nagyüzemi sörgyárakban egyszerre több százezer liter sört készítenek gyorsított erjesztéssel. Egy kisüzem pár száz vagy egy-kétezer literes tartályaiban lehet egyedi ízeket előállítani, másrészt csak itt érvényesül a több hetes érlelés technológiája. Ha szeretünk sörözni, a pár lejes többletkiadással egészségünket is óvjuk, ha jó minőségű kézműves söröket fogyasztunk.
Kisréti Zsombor
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot június 22-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!