Alig pislákol az amatőr fociélet: csupán az ország felében rendeznek megyei bajnokságokat

Legalább őszig várni kell, hogy újrainduljon
a labdarúgás Hargita megyében (archív felvételek) •  Fotó: Veres Nándor

Legalább őszig várni kell, hogy újrainduljon a labdarúgás Hargita megyében (archív felvételek)

Fotó: Veres Nándor

A labdarúgó 4. Liga, azaz a megyei bajnokság az egész országban az amatőr focit jelenti. Pár héttel ezelőtt a sportrendezvények megszervezésével kapcsolatosan történt egy enyhítés: a PCR-teszteket felválthatja az úgynevezett koronavírus-gyorsteszt. Ez valamelyest fellélegzést hozott az együtteseknek, de még így is csupán az ország felében rúgják a labdát hivatalos keretek között.

Józsa Csongor

2021. május 01., 16:552021. május 01., 16:55

Fontos lépés volt, amikor kijelentették, hogy a mérkőzések szervezésénél figyelembe veszik a gyorsteszteket is. Rögtön átírta az egészségügyi és lebonyolítási szabályokat a Román Labdarúgó-szövetség (FRF), ezzel pedig elkezdődhetett a megyei focibajnokságok újraszervezése – ugyanis ezen a szinten nagyjából egy éve nem játszottak találkozókat.

Nagyon gyorsan kellett cselekedniük a megyei labdarúgó-egyesületeknek, meghirdetniük az új kiírást, már csak azért is, mert  május 8-áig közölniük kell a szakszövetséggel a megyei bajnokcsapat nevét.

Legalább négycsapatos pontvadászatot kellett indítani úgy, hogy a bajnoknak hét mérkőzést le kell tudnia. Május 12-én rendezik meg a megyei bajnokok közötti párharcokat, a győztesek pedig részt vehetnek a 3. ligás osztályozón, amely idén kétfordulós lesz.

Nem csoda, hogy így csak Románia 24 megyéjében kezdődött el a 4. Liga. Több olyan helyszínen nem rendeznek bajnokságot, ahol nagy hagyománya van az amatőr focinak. Tizenhét megye maradt egyelőre foci nélkül: Fehér, Gorj, Iași, Neamț, Botoșani, Vrancea, Galac, Dâmbovița, Bihar, Beszterce-Naszód, Călărași, Hargita, Olt, Giurgiu, Tulcea, Brăila, Kovászna és még Bukarest is.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

25 ezer lej egy hónapos bajnokságért

Az ok roppant egyszerű, egy 4. Ligában szereplő csapat számára a bajnokságban való induláshoz körülbelül 25–30 ezer lejre volna szükség. Lehet, hogy az előző idényekben is ennyibe került, hogy  egy klub végigvigyen egy szezont, de most nem hét hónapos megmérettetésről van szó, hanem csupán egyetlen hónaposról. Persze ehhez még hozzátevődik az is, hogy az itt szereplő játékosok többsége hobbiból űzi ezt a sportágat, tehát hétköznap dolgozik, így nehezen tudna összegyűlni az együttes egy szerdai fordulóra. A legtöbb gárda ezért is hozta meg azon döntését, hogy még kivár, hiszen őszig, a következő bajnokságig sok minden változhat.

Huszonnégy megyében hangzott fel a kezdő sípszó, az itteni szervezők próbáltak a csapatok kedvében járni, közösen kialakítani a lebonyolítási rendet.

Nagyon sok helyen a minimális létszám, a négy induló jött össze.

Tizenkét ilyen megye van a listában: Máramaros, Vâlcea, Dolj, Mehedinți, Prahova, Szilágy, Bákó, Teleorman, Krassó-Szörény, Konstanca, Ilfov, Brassó és Buzău.

Öt-öt csapatos, azaz tízfordulós lesz a pontvadászat Szeben, Ialomița és Vaslui megyében. Suceava megye nyolc, Arad és Temes kilenc-kilenc, Argeș pedig tíz csapattal büszkélkedhet. Számszerűen a legjobban két erdélyi megye áll: Szatmár és Maros.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Marosban igen, Hargitában nem

Maros megye tényleg az élen jár. Előzetesen úgy festett, hogy tizenöt klub lesz a rajtnál, amikor azonban ténylegesen indulni kellett, tizenketten maradtak. A tucatnyi együttest két hatcsapatos csoportba osztották, itt csak egy alkalommal játszanak egymással, a mérkőzések házigazdáiról sorsolás alapján döntöttek.

A járványhelyzet miatt mindössze három hétig tart a bajnokság,

a csoportmeccsek lejártával az első két-két helyezett továbbjut a rájátszásba, ahol az elsők a másodikokkal mérkőznek meg ugyancsak egyszer, semleges helyszínen. A két párharc nyertese bejut a döntőbe, amelyet szintén semleges pályán rendeznek, és a győztes képviseli majd Maros megyét a 3. Ligába jutásért kiírt kétlépcsős osztályozón, illetve a Román Kupa első fordulójában.

A benevezett együttesek: Radnóti SK, Mezőszengyel, Marosszentgyörgyi Kinder, Marosludasi Mureșul, Búzásbesenyő, Kerelő, Marosvásárhelyi SE 1898, Marosvásárhelyi Atletic, Erdőszentgyörgy, Dicsőszentmártoni Viitorul, Marosoroszfalu és Segesvári VSK.

Hargita megyében a nevezési időszak lezárultakor csupán két együttes döntött úgy, hogy vállalja a pontvadászatot. Mivel az előírások szerint legalább négy klubnak kellene versenyeznie, természetesen itt nem lesz bajnokság. Egy oda-visszavágót azért a Székelyudvarhelyi Golimpiákosz és a Maroshévízi Pro Mureșul játszik egymással május folyamán.

Kovászna megyében is hasonló volt a helyzet, igaz, ott egyetlen csapat sem jelentkezett. Az itteni egyesület elnöke, Oláh József kifejtette, a csapatok már több mint egy éve nem edzettek, nem játszottak, a bajnoknak pedig kevesebb mint egy hónap alatt le kellene játszania legalább hét meccset, ami lehetetlen felkészülés nélkül.

Reméli, hogy ősszel indulhat egy újabb kiírás, amelyben elegendő együttes lesz a rajtnál, azért is, mert az amatőr foci az elmúlt egy évben tönkrement, ami majd évek múlva is érezteti hatását, miután több klubnál játékoshiány lesz.

Tamás Zoltán, a Hargita Megyei Labdarúgó Egyesület (HMLE) elnöke elmondta, a legtöbb csapatvezető arra hivatkozott, hogy nem tudják vállalni a részvételt, mivel rendszeresen kell tesztelni a keretet. Egy gyorsteszt 65 lejnél kezdődik, így ha még egy hónapos pontvadászatról is beszélünk, jelentős kiadást jelentene. „Talán nyáron lesznek még enyhítések. Ha akkor a szabályok megengedik, rendezünk még a következő idény előtt egy megmérettetést, egy minibajnokságot vagy egy kupakiírást” – mondta el megkeresésünkre a HMLE vezetője.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot április 27-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba