Legalább őszig várni kell, hogy újrainduljon a labdarúgás Hargita megyében (archív felvételek)
Fotó: Veres Nándor
A labdarúgó 4. Liga, azaz a megyei bajnokság az egész országban az amatőr focit jelenti. Pár héttel ezelőtt a sportrendezvények megszervezésével kapcsolatosan történt egy enyhítés: a PCR-teszteket felválthatja az úgynevezett koronavírus-gyorsteszt. Ez valamelyest fellélegzést hozott az együtteseknek, de még így is csupán az ország felében rúgják a labdát hivatalos keretek között.
2021. május 01., 16:552021. május 01., 16:55
Fontos lépés volt, amikor kijelentették, hogy a mérkőzések szervezésénél figyelembe veszik a gyorsteszteket is. Rögtön átírta az egészségügyi és lebonyolítási szabályokat a Román Labdarúgó-szövetség (FRF), ezzel pedig elkezdődhetett a megyei focibajnokságok újraszervezése – ugyanis ezen a szinten nagyjából egy éve nem játszottak találkozókat.
Legalább négycsapatos pontvadászatot kellett indítani úgy, hogy a bajnoknak hét mérkőzést le kell tudnia. Május 12-én rendezik meg a megyei bajnokok közötti párharcokat, a győztesek pedig részt vehetnek a 3. ligás osztályozón, amely idén kétfordulós lesz.
Nem csoda, hogy így csak Románia 24 megyéjében kezdődött el a 4. Liga. Több olyan helyszínen nem rendeznek bajnokságot, ahol nagy hagyománya van az amatőr focinak. Tizenhét megye maradt egyelőre foci nélkül: Fehér, Gorj, Iași, Neamț, Botoșani, Vrancea, Galac, Dâmbovița, Bihar, Beszterce-Naszód, Călărași, Hargita, Olt, Giurgiu, Tulcea, Brăila, Kovászna és még Bukarest is.
Fotó: Veres Nándor
Az ok roppant egyszerű, egy 4. Ligában szereplő csapat számára a bajnokságban való induláshoz körülbelül 25–30 ezer lejre volna szükség. Lehet, hogy az előző idényekben is ennyibe került, hogy egy klub végigvigyen egy szezont, de most nem hét hónapos megmérettetésről van szó, hanem csupán egyetlen hónaposról. Persze ehhez még hozzátevődik az is, hogy az itt szereplő játékosok többsége hobbiból űzi ezt a sportágat, tehát hétköznap dolgozik, így nehezen tudna összegyűlni az együttes egy szerdai fordulóra. A legtöbb gárda ezért is hozta meg azon döntését, hogy még kivár, hiszen őszig, a következő bajnokságig sok minden változhat.
Huszonnégy megyében hangzott fel a kezdő sípszó, az itteni szervezők próbáltak a csapatok kedvében járni, közösen kialakítani a lebonyolítási rendet.
Tizenkét ilyen megye van a listában: Máramaros, Vâlcea, Dolj, Mehedinți, Prahova, Szilágy, Bákó, Teleorman, Krassó-Szörény, Konstanca, Ilfov, Brassó és Buzău.
Öt-öt csapatos, azaz tízfordulós lesz a pontvadászat Szeben, Ialomița és Vaslui megyében. Suceava megye nyolc, Arad és Temes kilenc-kilenc, Argeș pedig tíz csapattal büszkélkedhet. Számszerűen a legjobban két erdélyi megye áll: Szatmár és Maros.
Fotó: Veres Nándor
Maros megye tényleg az élen jár. Előzetesen úgy festett, hogy tizenöt klub lesz a rajtnál, amikor azonban ténylegesen indulni kellett, tizenketten maradtak. A tucatnyi együttest két hatcsapatos csoportba osztották, itt csak egy alkalommal játszanak egymással, a mérkőzések házigazdáiról sorsolás alapján döntöttek.
a csoportmeccsek lejártával az első két-két helyezett továbbjut a rájátszásba, ahol az elsők a másodikokkal mérkőznek meg ugyancsak egyszer, semleges helyszínen. A két párharc nyertese bejut a döntőbe, amelyet szintén semleges pályán rendeznek, és a győztes képviseli majd Maros megyét a 3. Ligába jutásért kiírt kétlépcsős osztályozón, illetve a Román Kupa első fordulójában.
A benevezett együttesek: Radnóti SK, Mezőszengyel, Marosszentgyörgyi Kinder, Marosludasi Mureșul, Búzásbesenyő, Kerelő, Marosvásárhelyi SE 1898, Marosvásárhelyi Atletic, Erdőszentgyörgy, Dicsőszentmártoni Viitorul, Marosoroszfalu és Segesvári VSK.
Hargita megyében a nevezési időszak lezárultakor csupán két együttes döntött úgy, hogy vállalja a pontvadászatot. Mivel az előírások szerint legalább négy klubnak kellene versenyeznie, természetesen itt nem lesz bajnokság. Egy oda-visszavágót azért a Székelyudvarhelyi Golimpiákosz és a Maroshévízi Pro Mureșul játszik egymással május folyamán.
Kovászna megyében is hasonló volt a helyzet, igaz, ott egyetlen csapat sem jelentkezett. Az itteni egyesület elnöke, Oláh József kifejtette, a csapatok már több mint egy éve nem edzettek, nem játszottak, a bajnoknak pedig kevesebb mint egy hónap alatt le kellene játszania legalább hét meccset, ami lehetetlen felkészülés nélkül.
Tamás Zoltán, a Hargita Megyei Labdarúgó Egyesület (HMLE) elnöke elmondta, a legtöbb csapatvezető arra hivatkozott, hogy nem tudják vállalni a részvételt, mivel rendszeresen kell tesztelni a keretet. Egy gyorsteszt 65 lejnél kezdődik, így ha még egy hónapos pontvadászatról is beszélünk, jelentős kiadást jelentene. „Talán nyáron lesznek még enyhítések. Ha akkor a szabályok megengedik, rendezünk még a következő idény előtt egy megmérettetést, egy minibajnokságot vagy egy kupakiírást” – mondta el megkeresésünkre a HMLE vezetője.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot április 27-én.
szóljon hozzá!