Nagyvárosokban a megvásárolható tejtermékek között kevés a helyi
Fotó: Kisréti Zsombor
Tejpiacunk mintegy kétharmadát nagy nemzetközi cégek uralják, az általuk feldolgozott nyerstej zömében külföldről származik. A megmaradt hazai kis- és közepes gazdák tehénteje helyi feldolgozókhoz kerül. Összeállításunkban a kereskedelemben megtalálható tejválasztékot vizsgáltuk.
2021. október 01., 20:112021. október 01., 20:11
Legjobban elterjedt élelmiszerünk a tej. Kereskedelmi forgalomba hozott friss tej alatt elsősorban tehéntejet értünk. Nagy előnye, hogy a tejben található tápanyagokat szervezetünk jól hasznosítja mind a dietetikus, mind a szokványos étrendben.
A tejcukor szintén alapvető tápanyaga a szervezetnek, amely a bélben lebomolva segíti elő az emésztést. Az ásványi anyagok közül a tej tartalmazza a legtöbb kalciumot, amely bélrendszerünkből tökéletesen felszívódik a véráramba.
A csontritkulás megelőzésének egyik legjobb természetes módja a rendszeres tejfogyasztás. Állati eredetű, folyékony táplálékunk azonban számtalan más, a szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagot is tartalmaz: egyebek közt gazdag zsírban oldódó A-, D-, K- és E-vitaminban, illetve a vízben oldódó B-vitaminok tárházában.
E rövid összefoglalóból is kiderül, mennyire értékes és nélkülözhetetlen élelmiszerünk a tehéntej, amelyet sovány (1–2%) és a megközelítőleg eredeti, 3,5 százalékos zsírtartalommal is megvásárolhatunk.
Az áruházláncok főként a nagy cégek termékeit kínálják
Fotó: Kisréti Zsombor
Elegendő végignéznünk bármely élelmiszerbolt vagy bevásárlóközpont polcain, hogy rádöbbenjünk, mekkora felhozatal van friss tejből. Szakemberek szerint az élelmiszerágazatok közül a romániai tejpiacon alakult ki a legádázabb konkurencia.
Mindez olyan körülmények között, hogy az ország 2007-es európai uniós felvételét követően drasztikusan visszaesett a hazai tehéntartó és tejtermelő gazdák száma. Tizenöt év alatt gyökeresen átalakult a hazai tejpiac, amelyen nagy tételekben jelent meg a környező országokból – Magyarországról, Szlovákiából, Lengyelországból, sőt Ausztriából is – importált nyerstej.
A zömében külföldi tőkével működő legnagyobb romániai tejfeldolgozó vállalatok – Albalact, Danone, Brassói tejgyár (Fabrica de lapte Brașov), FrieslandCampina (Napolact), Hochland, Covalact és a Dorna Lactate – a hazai tejpiac háromnegyedét uralják.
Rendszerint a több ezer szarvasmarhát tartó nagy farmokról.
Egyik legfontosabb élelmiszerünk, a friss tej
Fotó: Kisréti Zsombor
A nagy cégek közül kevés kötelezte el magát a hazai kis- és közepes gazdák tejének felvásárlása mellett. Igaz, erre is vannak pozitív példák, hiszen a marosvásárhelyi székhelyű FrieslandCampina – amelynek tulajdonosa a világ egyik legnagyobb tejtermelő és -feldolgozó szövetkezete Olaszországban – egy mezőségi szövetkezeten keresztül gyűjti be a gazdák által megtermelt tejet, és ebből készül a romániai piac egyik jó minőségű – és ezért viszonylag drága – teje, az országszerte forgalmazott Napolact.
Az olasz tulajdonban lévő tejfeldolgozó vállalat ugyanakkor készít olcsóbb márkákat is importból származó, nagyüzemi tejből. A tejpiac zsúfoltságát növeli, hogy a legtöbb áruházlánc saját márkanév alatt is kínál friss tejet, zömében importtejből. Magyarországon előállított nagyüzemi tehéntejet forgalmaz a Metro és a Lidl, más áruházláncokba elsősorban Lengyelországból vásárolják meg az olcsóbb kiszerelésű nyerstejet.
Fotó: Veres Nándor
A zsúfolt romániai tejpiacon szerencsére labdába rúgnak a kisebb tejfeldolgozó vállalatok is, amelyek szinte kizárólag a környékbeli gazdák tejét dolgozzák fel. Erdélyben az egyik legismertebb a Beszterce-Naszód megyei Monorfalu Carmo-Lact nevű cégének Monor név alatt piacra dobott friss teje.
Ez utóbbiak közül számomra a legízletesebb a székelykeresztúri Nagy-Küküllő Mezőgazdasági Szövetkezet által előállított Keresztúri tej: mintegy kétszáz tehéntartó gazda friss tejét dolgozzák fel napi rendszerességgel.
A tej minősége elsősorban attól függ, hogy milyen takarmányt kap a tehén. A nagyüzemi tejtermelés a mennyiségre és a profitra törekszik, így a takarmányozást is ennek rendelik alá. A kisgazdák tejtermelése összehasonlíthatatlanul jobb ízvilágot jelent, hiszen a szabadban legelésző tehén, de
Ha tehetjük, érdemes előnyben részesíteni a környékbeli kisebb tejipari vállalatok választékát, amelyek fennmaradása éppen attól függ, hogy van-e elegendő vásárlójuk. Többségük így is nehezen boldogul, hiszen a multinacionális cégek által dominált piacon egyre nehezebben maradnak talpon.
Fotó: Haáz Vince
Számomra nem kérdés, hogy ha választanom kell a friss és a tartósított tej között, melyik mellett döntök. A kereskedelembe kerülő friss tej pasztőrözött, amelynek 0–10 Celsius-fokon egy-két nap az eltarthatósága.
A tejüzemben a nyerstejet tisztítják, beállítják a zsírtartalmát, és pasztörizálással minimálisan tartósítják. A hét napig eltartható ultrapasztörizált tej még közel áll a „természetes” tejhez, azonban a 90 napig fogyasztható, csírátlanított, 140 Celsius-fokhoz közeli hőmérsékleten tartósított termékből gyakorlatilag mindent kiölnek, ami táplálékot jelent a szervezetnek.
A mai kereskedelmi gyakorlatban, amikor a legkisebb boltokba is naponta hoznak friss tejet, nehezen érthető, hogy a hosszú időre tartósított tejnek miért van akkora piaca.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot szeptember 22-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!