A biciklizés is egyfajta hivatás – Kijutna az olimpiára Molnár Ede Eb-bronzérmes hegyikerékpáros

Molnár Ede (kék mezben) a Cross Country Eliminator Európa-bajnokság döntőjében •  Fotó: UEC

Molnár Ede (kék mezben) a Cross Country Eliminator Európa-bajnokság döntőjében

Fotó: UEC

A portugáliai Anadiában rendezték meg július elején a Cross Country Eliminator (XCE) Európa-bajnokságot, amelyen a sepsiszentgyörgyi Molnár Ede pályafutása eddigi legnagyobb sikerét elérve bronzérmet szerzett. A fiatal versenyző abban reménykedik, hogy elindulhat majd a 2024-es párizsi olimpián is. A hatszoros országos bajnok háromszéki versenyzővel a hegyi kerékpározás szépségeiről és jövőbeli céljairól beszélgettünk.

2022. július 17., 13:462022. július 17., 13:46

A Cross Country Eliminator Európa-bajnokságon tíz ország 17 versenyzője mérte össze erejét az 1,1 kilométer hosszúságú, akadályokkal teli szakaszon. A sepsiszentgyörgyi Molnár Edének bravúros versenyzéssel sikerült a legjobb négy közé jutás, a döntőn pedig egy szoros futamot követően harmadikként ért célba. A 26 éves háromszéki sportoló a hegyi kerékpározás megszállottja.

– Ha visszagondolsz, mikor és miért döntöttél a hegyi kerékpározás mellett?

– Már kiskorom óta biciklizem. Azelőtt nagyon sok sportot kipróbáltam, de egyik sem tetszett. Közben az is kiderült, hogy egyáltalán nem vagyok csapatjátékos. Mindig az volt a célom, hogy azt csinálhassam, amit szeretek, és akkor űzzem azt a sportot, amikor szeretném. Soha nem terelt engem senki, hogy kezdjek el biciklizni, ezt az utat saját magamnak tapostam ki.

Idézet
Amikor elkezdtem a biciklizést, nem lebegett előttem egy példakép, aki miatt belekezdtem volna ebbe a sportba.

Az elején szkeptikusak voltak a körülöttem lévő emberek, úgy gondolták, hogy majd idővel egy „rendes” szakmát is választanom kell. Azok most teljes mértékben elismernek. Úgy vélem, hogy a sport ad egy olyan értékrendet, szemléletet, amivel az átlag nem tudja felvenni a ritmust.

•  Fotó: UEC Galéria

Fotó: UEC

– Mikor fogalmazódott meg benned, hogy mindezt profi szinten szeretnéd űzni?

– Nagyon hamar önállósultam, illetve már korábban eldöntöttem, hogy nem lesz főnököm. Ahhoz, hogy profi szinten űzhessem a biciklizést, ki kellett zárnom a külső véleményeket. 2009 körül volt az első profi versenyem. Még 14 éves voltam, amikor 18 évesek ellen versenyeztem, hiszen akkoriban még az XCO nem örvendett nagy népszerűségnek, így a korosztályok közti különbségek is nagyok voltak. Legelőször 17 évesen tudtam bizonyítani, 2013-ban három országon belüli versenyen is győzni tudtam.

– Hogyan szoktál edzeni, Romániában milyen lehetőségek vannak minderre?

– Mivel a biciklizés egyéni sport, mindenki egyénileg edz, a csapattársaimmal csak edzőtáborokban készülünk együtt.

Idézet
A téli időszakokban általában melegebb éghajlatra utazom, hogy ott folytassam az edzéseket.

Ez egy nagyon nehéz sport, ha valamit el akarsz ezzel érni, akkor mindennap szükséges biciklizned, fejlesztened magad. Talán a legnehezebb része, hogy saját magad edzője vagy, te osztod be az idődet, hogy mikor mész sportolni, illetve nincs senki melletted, aki motiváljon.

– Mennyire népszerű ez a sport Székelyföldön?

– Nagyon sokan feltették már a kérdést nekem, hogy miért nem alapítok egy biciklis iskolát. Bár úgy érzem, hogy hazánkban a biciklizés a fejlődés útján van, még vannak, akik ezt a sportot csupán hobbinak tekintik. Ha ezen a mentalitáson túl tudnak jutni az emberek, az első dolgom lesz, hogy saját biciklis iskolát alapítsak. Úgy vélem, hogy a következő generációnak már több fejlődési, választási lehetősége is lesz.

A Eb-bronzéremhez vezető utat saját magának taposta ki •  Fotó: UEC Galéria

A Eb-bronzéremhez vezető utat saját magának taposta ki

Fotó: UEC

– A hegyi biciklizés egy költséges sport, te hogyan oldod meg mindezt?

– Teljesen más úgy sportolni, hogy az elején nincs semmid, de akarsz valamit, vagy pedig csak szeretnél valamit, de ehhez minden adott. Hamar rájöttem, hogy ha a biciklizéssel szeretnék valamit elérni, mindezt egyedül nem tudom véghez vinni, ahhoz kellenek a támogatók. A junior korosztály utolsó évében,

Idézet
19 évesen kaptam az első szerződést, ami által biztosítottak számomra egy versenybiciklit.

2015-től tartozom a Dinamo BikeXpert Superbet csapatához. Mindig nagyon figyelek arra, hogy ne legyen rossz hírnevem, hiszen ebben a sportban egyedül nem vagy elég a céljaid megvalósításához. Nagyon fontos a becsület és a tisztelet ebben a sportágban is.

– Milyen szépségeket és veszélyeket tartogat e nem mindennapi sport?

– Ez a sport nagyon veszélyes és nehéz. Edzésen egy perc alatt mindent elveszíthetsz. Megesik, hogy dolgozol egy évet, és pont aznap nem érzed jól magad, valami közbejön, azzal elúszott minden. Számomra a biciklizés nem munka, hanem hivatás. Nagyon sok mindenről lemondtam úgy, hogy nem tudhattam, mire viszem majd a jövőben.

– Az Európai-bajnoki bronz a pályafutásod legnagyobb sikere. Hogyan éled ezt meg?

– Az Európa-bajnokság előtt az volt a célom, hogy jussak be az első nyolcba. Az időmérő futamon harmadik lettem, ezáltal már némi előnnyel is rendelkeztem. Egy izgalmas futam után végül harmadikként értem célba, ezáltal az elvárásaimat is túlszárnyaltam.

•  Fotó: UEC Galéria

Fotó: UEC

– Milyen esélyeket látsz arra, hogy részt vegyél a párizsi olimpián?

– Reméljük, hogy Románia az összesített pontszámok alapján az első nyolc között végez. Ezáltal a csapat két embert is tudna az ötkarikás játékokra küldeni, így számomra is nagyobb esély nyílna, hogy részt vegyek a 2024-es párizsi olimpián.

– A jövőben milyen célkitűzéseid vannak?

– Az Európa-bajnokság után valamilyen szinten változott a prioritásom. Mivel az XCO, azaz a Cross Country versenyszám olimpiai sportág, eddig nagyrészt ebben indultam, de úgy gondolom, hogy az Eliminator versenyszámban is van jövő, amelyben majd szeretnék még bizonyítani. A 2024-es olimpia után csak az Eliminator versenyszámra szeretném fektetni a hangsúlyt.

 Csulak Noémi

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot július 12-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei