Elnézést kérnek. Áprilisban már csak nyomaiban volt látható Jovián György alkotása
Fotó: Zuh Deodáth
Több mint három évig készült, napok alatt leverték az építőmunkások Jovián György nemzetközi hírű erdélyi festőművésznek, grafikusnak az egykori nagyváradi Patria mozit díszítő értékes mozaikját. Az épületet bevásárlóközponttá alakító befektető azt ígéri, hogy a művész közreműködésével állítja helyre.
2020. május 12., 15:212020. május 12., 15:21
2020. május 12., 16:182020. május 12., 16:18
Az elmúlt évtizedek egyik legértékesebb nagyváradi köztéri műalkotása Jovián György szilágysomlyói születésű festőművész, grafikus Három fa című méretes mozaikja, mely az egykori Patria mozi homlokzatait díszíti. Pontosabban díszítette, hiszen a 350 négyzetméteres műalkotásnak – melyet az akkor Nagyváradon élő, azóta Magyarországra kitelepült művész maga rakott fel több mint három év alatt – a vesztegzár alatt nyoma veszett.
A műalkotás egyik napról a másikra történő eltűnése nem kis felháborodást váltott ki a váradi művészetpártolók körében, így a befektető és a város főépítésze is ígéri: a plázát nem adják át a rekonstruált Jovián-mozaik nélkül.
Az építkezési engedély is előírja, hogy a befektető köteles megőrizni és restaurálni a mozaikot, ezt a városháza illetékesei ellenőrizni is fogják – mondta el a Krónikának Zatykó Gyula, Ilie Bolojan polgármester tanácsadója. „Remélem, megmarad. Fontos lenne a városkép szempontjából, a lakosok is nagyon szerették” – adott hangot személyes véleményének Zatykó. A mondottakat Radu Fortiș városi főépítész is megerősítette, aki a Național Tv televíziónak elmondta, hogy
Ezt figyelmeztette vállalására, és utasította, hogy vegye fel a kapcsolatot a művésszel, amire az ígéretet is tett.
Megkoronázva. 2008-ban még teljes egészében látható volt a műalkotás a filmszínház épületén
Fotó: Jovián György/Petőfi Irodalmi Múzeum
Horia Ban, a kivitelezőcég igazgatója a Național Tv-nek elmondta: mivel az épületet hosszú ideig nem használták, leromlott az állapota, a mozaikot tartó vakolatot tönkretette a beszivárgó víz, így amikor dolgozni kezdtek, félő volt, hogy lepotyog. „Ezért úgy véltük jónak, ha felvételeket készítünk a mozaik minden egyes részletéről, majd utána levertük azokat a darabokat, amik amúgy is leestek volna” – mondta, hozzátéve, hogy teljes egészében rekonstruálják a műalkotást. Az új, azonos anyagból készülő mozaik becsléseik szerint négy hónap alatt készülne el. Daniel Tivadar, a tervezőcég építésze szerint a kivitelezőnek az eredeti rajz alapján kell eljárnia, és a művész segítségét kell kérnie a rekonstruálási folyamathoz.
Ez megtörtént, a kivitelező a napokban megkereste a jelenleg Budapesten élő Jovián Györgyöt – nyilatkozta a Krónikának a művészt képviselő Zuh Deodáth filozófia- és eszmetörténész, Jovián György monográfusa.
– mondta Zuh Deodáth, aki szerint elindult egyfajta együttműködés a tervező, a kivitelező és a szellemi tulajdon birtokosa között.
A mozaikról szóló oldalpár reprodukciója a Jovián György (szerk. Zuh Deodáth. Budapest: Faur Zsófi Galéria és Könyvkiadó, 2020) című albumban, lent a megvételi terv kicsinyített fotómásolata, melyet a Román Állami Levéltár Bihar megyei fiókjában őriznek
Fotó: Zuh Deodáth
„Az biztos, hogy nem lesz ugyanaz a műalkotás. Attól a pillanattól, hogy leszedték, már nem ugyanaz” – jelentette ki kérdésünkre Zuh Deodáth. Rámutatott, már amiatt sem lehet ugyanaz, mivel a 350 négyzetméteren elterülő Három fa több mint három év alatt készült, Jovián György személyesen rakta fel a mozaikkockákat.
„Ő készítette a terveket, és az építőtelep munkásaival együttműködve dolgozott. Nemcsak felügyelte a munkát, maga rakta a mozaikkockákat is. Olyan formában rekonstruálni egész biztosan nem lehet. Ha az a kérdés, hogy ugyanaz a műalkotás lesz-e, hát nem, mert nem Jovián György fogja három és fél éven keresztül felrakni” – összegzett Zuh Deodáth. Elmondta,
Jovián György monográfusa szerint már az is örvendetes, hogy a mozaik visszakerül, és a tervező igényt tart arra, hogy megnézze az eredeti tervmásolatot, összevesse a bontás előtt készített fotókkal, illetve kövesse a művész instrukcióit. Ennek nem lesz akadálya, az eredeti terv reprodukciója megtalálható a Bihar megyei levéltárban, mondta. Rámutatott, a leverés előtt készített képekkel ellentétben ez a teljes mozaikot tartalmazza. A műalkotás ugyanis nemcsak a mozi főhomlokzatára, hanem annak mellékhomlokzataira és az épület visszalépcsőzött emeleti teraszára is kiterjedt.
„Perspektívában csak akkor látszott a három fa, hogyha a felső emeleti szint is rajta volt. Ezt a részt, ami a fák koronájának a felső részét, lombjait tartalmazta, már korábban el kellett távolítani” – utalt a mozi 2018 óta tartó átépítésére Zuh Deodáth. Az átépítés során az 1972-ben épített filmszínházat teljesen „kibelezték”, az emeleti részt statikai problémák miatt lebontották.
– jelentette ki az eszmetörténész. A Jovián-mozaik ugyanis bizonyos távolságból nézve adta ki a három fa motívumot, az utóbbi egy évben azonban „már nem adott ki semmit”.
A Jovián-mozaik a Patria mozi oldalsó homlokzataira is kiterjedt
Fotó: Zuh Deodáth
Rekonstruálása amiatt is fontos lenne, mivel Váradon kevés az elmúlt évtizedekben készült igényes műalkotás. A városra ugyanakkor nem terjed ki az a fiatal építészek, művészettörténészek által indított mozgalom sem, mely felhívja a figyelmet a szocialista-modernista stílus művészettörténeti szempontból értékes alkotásaira.
„Ezeket kezdik feltérképezni, a fiatal generáció már kezdi a helyén, legitim művészettörténeti korszakként kezelni. És az egykori Patria filmszínház jellegzetes példája a szocialista-modernista stílusnak, és az ezzel kapcsolatos képzőművészetnek” – fogalmazott a filozófia- és eszmetörténész. Hasonlóan nyilatkozott Aurel Chiriac, a Körösvédéki Múzeum igazgatója is, aki szerint
Zuh Deodáth elmondta, amint a járványhelyzet lehetővé teszi, Jovián György személyesen is megtekinti a rekonstrukciós folyamatot. „Talán van jó szándék arra, hogy történjen, aminek ilyenkor történnie kell, még ha nem is lesz pontosan ugyanaz a műalkotás. Főleg, hogy most még van lehetőség az eredeti alkotóval együttműködve egy pontos rekonstrukciót készíteni” – mutatott rá a művész képviselője.
Nyoma veszett. Jelenleg már csak néhány kocka utal az értékes műre
Fotó: Zuh Deodáth
Jovián György nemzetközi szinten elismert Munkácsy Mihály-díjas erdélyi magyar festőművész és grafikus 1951. december 27-én született Szilágysomlyón. Nagyváradon járt zenei és művészeti szakiskolába, majd a bukaresti Nicolae Grigorescu Képzőművészeti Főiskolán folytatta egyetemi és magiszteri tanulmányait. 1977–1981 közt a nagyváradi állami színház vendég díszlettervezője volt, több romániai városban volt egyéni kiállítása. 1982-ben áttelepült Magyarországra, számos nemzetközi ösztöndíjat szerzett, Európa-szerte voltak kiállításai, számos művét köz- és magángyűjtemények őrzik. Nagyváradon legutóbb tavaly nyílt egyéni tárlata a Körösvidéki Múzeumban És az idő megy… címmel.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
szóljon hozzá!