Ráfér a felújítás. A tulajdonjogért folyó hercehurca idején leromlott az egykor impozáns épület állapota
Fotó: Oradeaheritage.ro
Ma dönthet a legfelsőbb bíróság az egykori nagyváradi Rimanóczy Szálló és Gőzfürdő épületszárnyának további sorsáról. A műemlék állapota a többéves pereskedés alatt annyira megromlott, hogy veszélyt jelent a járókelőkre.
2020. február 19., 07:432020. február 19., 07:43
Veszélyezteti a járókelők testi épségét a nagyváradi Bémer tér egyik egykori látványossága, a Rimanóczy Szálló és Gőzfürdő leromlott állapota. Az elmúlt hetek szeles időjárása több darabot leszakított az épület tetőzetéből, így félő, hogy bármikor emberi sérülés történhet. A műemlék épület szomszédságában élő egyik nagyváradi lakos az Ebihoreanul hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt hetekben több pléhdarabot is látott leszakadni az épület tetőzetéről. Ezt jelentette is a lakossági panaszokat kezelő Oradea City Report telefonos applikáción, azonban eredménytelenül.
A Nagyvárad szívében található, részben a Sebes-Körösre, részben a Bémer térre néző értékes műemlék
Mint arról beszámoltunk, az épület Mészáros utcai szárnyát 2017-ben megpróbálta eladni a tulajdonos UniCredit Bank, a megyei önkormányzat pedig bejelentette: él elővásárlási jogával. Azt követően döntött így, hogy a két másik érintett intézmény – a nagyváradi polgármesteri hivatal és a megyei kulturális igazgatóság – jelezte: nem szándékszik megvenni a Mészáros (Nicolae Grigorescu) utca 1. szám alatti épületszárnyat.
Azon év márciusában a megyei tanács 310 ezer eurót is jóváhagyott a tranzakcióra, de nem sikerült megegyezni a tulajdonossal. A pénzintézet a Remaxa Imobiliare Kft.-nek adta el az ingatlant, mégpedig oly módon, hogy a megyei tanács nem élhetett elővásárlási jogával. Úgy próbálta meg kijátszani a hatóságokat, hogy egy csomagban kínált eladásra nagyváradi, gyulafehérvári, nagyszalontai és marosvásárhelyi ingatlanokat, a Bihar megyei közgyűlésnek pedig más megyében található épületekre nincs elővásárlási joga.
Fotó: Oradeaheritage.ro
Másodfokon a nagyváradi táblabíróság is a megyei önkormányzatnak adott igazat, de az ügy a legfelsőbb bíróság elé került, mely ma hozhat ítéletet.
Pásztor Sándor tanácselnök pár hete a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy a megyei közgyűlés fenntartja korábbi igényét, hogy megvásárolja az ingatlant, azonban meg kell várnia a bíróság döntését. Az eklektikus stílusú szálló építéséhez 1891-ben látott hozzá idősebb Rimanóczy Kálmán, a fürdőt és a huszonhét szállodaszobát pedig még abban az évben, október elsején meg is nyitották. Az épületegyüttes a mai formáját 1904-ben, bővítések nyomán nyerte el. A földszinten működtetett kávéház díszítése több elemében hasonlított a budapesti New York kávéházra. Az ingatlanban a kommunizmusban Sebes-Körös Hotel néven működött szálloda.
Megvan a precedens: az egykori pénzügyi palota épülete
A Bihar Megyei Tanács sikere esetén nem a Rimanóczy Szálló lesz az első nagyváradi műemlék épület, melyet perrel szerez meg az önkormányzat. 2016 decemberében szintén a legfelsőbb bíróság segítségével perelte el a római katolikus egyháztól az annak korábban visszaszolgáltatott egykori pénzügyi palota épületét. Ennek ellenére évekig szinte semmilyen állagmegőrző beavatkozást nem végzett a többéves pereskedés miatt tönkrement impozáns épületen, csupán a korábban hajléktalanok által látogatott épület nyílászáróit deszkáztatta be, illetve bevonta védőlepellel, hogy ne jelentsen veszélyt a járókelők számára. A többéves patthelyzet és a városháza többszöri felszólítása után végül a megyei testület január végén megszavazta, hogy 16 millió lejes bankkölcsönből hozzáfog az ingatlan rehabilitációjához. Pásztor Sándor tanácselnök a Krónikának nyilatkozva elismerte, hogy az összeg távolról sem elegendő a statikai problémákkal is küzdő, hatalmas ingatlan restaurálásához, ebből csupán a munkálatok felének a költségeit tudják fedezni. Az RMDSZ-es politikus azonban úgy vélte, mindenkinek érdeke a megyei tanács adminisztratív székhelyének szánt ingatlan felújítása, és azon reményének adott hangot, hogy ha elkezdődik, valamilyen úton-módon folytatódik is a felújítás.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
szóljon hozzá!