Ráfér a felújítás. A tulajdonjogért folyó hercehurca idején leromlott az egykor impozáns épület állapota
Fotó: Oradeaheritage.ro
Ma dönthet a legfelsőbb bíróság az egykori nagyváradi Rimanóczy Szálló és Gőzfürdő épületszárnyának további sorsáról. A műemlék állapota a többéves pereskedés alatt annyira megromlott, hogy veszélyt jelent a járókelőkre.
2020. február 19., 07:432020. február 19., 07:43
Veszélyezteti a járókelők testi épségét a nagyváradi Bémer tér egyik egykori látványossága, a Rimanóczy Szálló és Gőzfürdő leromlott állapota. Az elmúlt hetek szeles időjárása több darabot leszakított az épület tetőzetéből, így félő, hogy bármikor emberi sérülés történhet. A műemlék épület szomszédságában élő egyik nagyváradi lakos az Ebihoreanul hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt hetekben több pléhdarabot is látott leszakadni az épület tetőzetéről. Ezt jelentette is a lakossági panaszokat kezelő Oradea City Report telefonos applikáción, azonban eredménytelenül.
A Nagyvárad szívében található, részben a Sebes-Körösre, részben a Bémer térre néző értékes műemlék
Mint arról beszámoltunk, az épület Mészáros utcai szárnyát 2017-ben megpróbálta eladni a tulajdonos UniCredit Bank, a megyei önkormányzat pedig bejelentette: él elővásárlási jogával. Azt követően döntött így, hogy a két másik érintett intézmény – a nagyváradi polgármesteri hivatal és a megyei kulturális igazgatóság – jelezte: nem szándékszik megvenni a Mészáros (Nicolae Grigorescu) utca 1. szám alatti épületszárnyat.
Azon év márciusában a megyei tanács 310 ezer eurót is jóváhagyott a tranzakcióra, de nem sikerült megegyezni a tulajdonossal. A pénzintézet a Remaxa Imobiliare Kft.-nek adta el az ingatlant, mégpedig oly módon, hogy a megyei tanács nem élhetett elővásárlási jogával. Úgy próbálta meg kijátszani a hatóságokat, hogy egy csomagban kínált eladásra nagyváradi, gyulafehérvári, nagyszalontai és marosvásárhelyi ingatlanokat, a Bihar megyei közgyűlésnek pedig más megyében található épületekre nincs elővásárlási joga.
Fotó: Oradeaheritage.ro
Másodfokon a nagyváradi táblabíróság is a megyei önkormányzatnak adott igazat, de az ügy a legfelsőbb bíróság elé került, mely ma hozhat ítéletet.
Pásztor Sándor tanácselnök pár hete a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy a megyei közgyűlés fenntartja korábbi igényét, hogy megvásárolja az ingatlant, azonban meg kell várnia a bíróság döntését. Az eklektikus stílusú szálló építéséhez 1891-ben látott hozzá idősebb Rimanóczy Kálmán, a fürdőt és a huszonhét szállodaszobát pedig még abban az évben, október elsején meg is nyitották. Az épületegyüttes a mai formáját 1904-ben, bővítések nyomán nyerte el. A földszinten működtetett kávéház díszítése több elemében hasonlított a budapesti New York kávéházra. Az ingatlanban a kommunizmusban Sebes-Körös Hotel néven működött szálloda.
Megvan a precedens: az egykori pénzügyi palota épülete
A Bihar Megyei Tanács sikere esetén nem a Rimanóczy Szálló lesz az első nagyváradi műemlék épület, melyet perrel szerez meg az önkormányzat. 2016 decemberében szintén a legfelsőbb bíróság segítségével perelte el a római katolikus egyháztól az annak korábban visszaszolgáltatott egykori pénzügyi palota épületét. Ennek ellenére évekig szinte semmilyen állagmegőrző beavatkozást nem végzett a többéves pereskedés miatt tönkrement impozáns épületen, csupán a korábban hajléktalanok által látogatott épület nyílászáróit deszkáztatta be, illetve bevonta védőlepellel, hogy ne jelentsen veszélyt a járókelők számára. A többéves patthelyzet és a városháza többszöri felszólítása után végül a megyei testület január végén megszavazta, hogy 16 millió lejes bankkölcsönből hozzáfog az ingatlan rehabilitációjához. Pásztor Sándor tanácselnök a Krónikának nyilatkozva elismerte, hogy az összeg távolról sem elegendő a statikai problémákkal is küzdő, hatalmas ingatlan restaurálásához, ebből csupán a munkálatok felének a költségeit tudják fedezni. Az RMDSZ-es politikus azonban úgy vélte, mindenkinek érdeke a megyei tanács adminisztratív székhelyének szánt ingatlan felújítása, és azon reményének adott hangot, hogy ha elkezdődik, valamilyen úton-módon folytatódik is a felújítás.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
szóljon hozzá!