A Belényes melletti Köröstárkányban tíz éve téma a körgyűrű terve
Fotó: partiumzone.com
Miközben rövid ideig úgy tűnt, hogy a köröstárkányiaknak sikerül megnyerniük a megyei önkormányzattal szembeni küzdelmüket, és megvédhetik földjeiket a körgyűrűépítés érdekében tervezett kisajátítástól, a Bihar Megyei Tanács visszalépése nyomán úgy tűnik, hogy még várni kell a győzelemre.
2021. november 16., 18:332021. november 16., 18:33
2021. november 16., 18:402021. november 16., 18:40
Bár első körben sikerrel jártak a földjeikért harcoló köröstárkányi lakosok, kedden már bizonytalannak tűnik a belényesi körgyűrű tervével szembeszállók sikere. Miután a Bihar megyei Törvényszék a hónap elején felfüggesztette a megyei önkormányzat határozatát, melyben a terelőút megvalósítása érdekében kisajátítottak volna mintegy 150 köröstárkányi lakos földterületét, a jelek szerint a megyei tanács nem vállalt be egy újabb kudarcot.
melyben a Belényestől 4 kilométerre, a Fekete-Körös partján fekvő község közel félezer gazdája kéri az említett tanácsi határozat semmissé nyilvánítását, ám a megyei tanács hétfőn önként visszavonta a döntést.
A nagyváradi megyeháza előtt tüntettek szerda délután a Bihar megyei Köröstárkány lakosai, akiknek földjeit ki akarja sajátítani a megyei tanács. A zöldségtermesztésből élő magyar gazdák melegházai helyén épülne meg ugyanis a belényesi körgyűrű.
Az Ebihoreanul beszámolója szerint a testület úgy határozott: lemond a kisajátítási folyamatról és átengedi az országos útügy hatóságnak (CNAIR) a hálátlan feladatot. A döntést, miszerint átengedik az útügynek a teljes dokumentációt, csak az RMDSZ hat tanácsosa ellenezte.
Ebben bíztak a köröstárkányi gazdák is, akik azt remélték, hogy az elsőhöz hasonlóan a második per eredménye is nekik kedvez. Mikló Ernő, az RMDSZ helyi szervezetének, valamint a Köröstárkány Fejlesztéséért Egyesület elnöke hétfőn, még a megyei tanács visszakozó döntése előtt a Krónikának úgy nyilatkozott: ügyvédjük szerint minden esély adott, hogy megnyerjék a pert. Elmondta,
Nem kér belőle. Ilie Bolojant nem érdekli a köröstárkányi zöldségek sorsa
Fotó: Ebihoreanul.ro
„Nagy öröm, hogy sokan hozzájárultak, anyagilag is támogatják az ügyet” – újságolta a jó hírt Mikló. Elmondta, a megyei tanács a belényesi körgyűrű megvalósítása érdekében a község területén 441 parcellát sajátítana ki, mely 150–160 család tulajdona, megélhetésük ezáltal veszélybe kerülne, hiszen a parcellákon többnyire fóliasátrak vannak, a tulajdonosok zöldségtermesztéssel foglalkoznak.
– magyarázta lapunknak Mikló. Elmondta, sok esetben kis területről van szó. „Úgy kell elképzelni, hogy van egy embernek 30 ár földje vagy kevesebb, és a körgyűrű kettévágja, még bejárási lehetőség sem marad” – vázolta a helyzetet. Emlékeztetett, hogy a köröstárkányi gazdák terményei nagyon népszerűek, nemcsak a belényesi és nagyváradi piacokra jut belőlük, hanem Kolozsvárig, Nagyszebenig sőt Brassóig is elviszik.
A bihari község földjeinek kisajátításáról a belényesi körgyűrű megépítése érdekében először 2013-ban született kormányhatározat, a terv szerint a beruházást az útügyi hatóság valósította volna meg. A tárkányiak véleményét akkor sem kérték ki.
A köröstárkányi zöldséget Nagyszebenbe, Brassóba is elviszik
Fotó: Bihon.ro
„Itt sajnos egy román polgármester van, aki nem fejleszti a falut, abban jár, hogy a magyar közösséget minél jobban tönkreverje” – vázolta a helyzetet Mikló, aki szerint a szociáldemokrata elöljáró az akkori PSD-kormány idején elérte, hogy a körgyűrű a magyar településen keresztül haladjon át, a nyomvonalat is megrajzolták.
„Ezért kellett most újabb nyomvonal. A polgármester megegyezett a megyei tanácselnökkel, hogy nem mennek neki a szennyvíztározónak, hanem tesznek egy nagy kanyart, és 6–7 hektárt még lecsípnek a köröstárkányi földekből, még jobban megkárosítják a közösséget” – panaszolta Mikló. Szerinte az új nyomvonal akkor sem lenne törvényes, ha a beruházást sürgető megyei tanács helyett a kormány rendeli el, hisz már létezik egy. Erre
„Nevetséges összegek vannak a listán, 1,30 lejt adnak egy négyzetméternyi területért. Van, aki 300 lejt kapna. Az embernek nem éri meg, hogy a papírokat bevigye, nemhogy eladja a földet” – vázolta a helyzetet Mikló Ernő.
A tárkányiak azt szeretnék, ha egyáltalán nem a megyei tanács elképzelte nyomvonalon haladna a körgyűrű, mivel itt – a község Belényes déli oldalán fekszik – a földek meg vannak művelve. Ezzel szemben a másik oldalon, ami korábban szóba jött nyomvonalként, Gyalány falu felől pusztaság van, nem használják a földeket. Az RMDSZ-elnök felidézte, nagy volt a nyomás e variáns mellett, mivel ezek a földek a polgármesteri hivatal és a katonaság tulajdonában vannak, ráadásul ipari parkot is terveznek ide, így a legutóbbi választási kampányban tanácselnök-jelöltként Ilie Bolojan is ide ígérte a terelőutat. „Mi is úgy látjuk, hogy ez lenne a legjobb megoldás” – mondta Mikló Ernő.
A tárkányiak a nagyváradi megyeháza előtt is tiltakoztak a körgyűrű ellen
Fotó: Bihon.ro
A helyi RMDSZ-elnök szerint ehhez képest az elöljáró időközben meggondolta magát, és júniusban, az inkriminált megyei tanácsi határozat elfogadásakor már azt ecsetelte a megyeháza előtt tüntető tárkányiaknak, hogy nem tud más megoldást.
– vázolta a helyzetet Mikló. Elmondta, az első beadványra – melyben a tanácsi határozat felfüggesztését kérték – megszületett a kedvező döntés, és a megyei tanács bejelentette, fellebbezni fog. „November 18-án lesz a tárgyalás a tanácsi határozat semmissé nyilvánításáról. Nagyon reménykedünk, hogy leállítják az egészet, mert az ügyvéd szerint semmi esélyük, hogy továbbvigyék a dolgot” – értékelt még hétfőn Mikló Ernő.
Mint a Krónikának elmondta, a terelőút tervezése már 2011-ben elkezdődött, s amint értesült róla, elment a helyi tanácshoz, és kérte, ne engedjék meg. „Bizonyítani tudom, hogy az RMDSZ-es tanácsosok is visszautasították a kérelmet, sőt volt olyan, aki kinevetett. A következő lépésként értesítettem a prefektúrát, onnan is elutasító választ kaptam Sarkadi Zsolt akkori alprefektus aláírásával. Utána küldtem a Bihar Megyei Tanácshoz is egy beadványt, hogy ezt nem szabad engedni, hiszen a tárkányiak megélhetését kockáztatják. Az elutasítást az akkori RMDSZ-es megyei tanácselnök, Kiss Sándor írta alá, ő is mosta kezeit” – idézte fel a Krónikának az RMDSZ helyi és megyei vezetésével egyébként évek óta „hadban álló” Gábor Ferenc.
A zöldségtermesztést ellehetetlenítő megyei határozat júniusban született
Fotó: Ebihoreanul.ro
A Pro Tárkány Egyesület elnöke szerint ezt követően a megyei környezetvédelmi hivatalhoz, majd az útügyi hatósághoz, utána a környezetvédelmi, munkaügyi, illetve pénzügyminisztériumhoz fordult, de mindenhol elutasították a belényesi körgyűrű nyomvonalát kifogásoló kérelmét.
– mondta Gábor, aki szerint a terelőutat két vasúti átjáróval a Belényes–Vaskoh-vasútvonal fölött is meg lehetne valósítani. Az egyesületi elnök azt állítja, a helyieket sem tudta meggyőzni igazáról, hiába kérte, hogy közösen lépjenek fel a projekt ellen, nem támogatták. „Senki egy lépést nem tett” – fogalmazott Gábor, aki tavaly, amikor a megyei tanács átvette a beruházást, Brüsszelben is panaszt tett a terv ellen az Európai Csalás Elleni Hivatalnál (OLAF) – onnan sem kapott választ.
„Valójában csapkodják a vizet, motivációs tett az egész, amit csinálnak” – értékelte a mostani akciót.
Gábor Ferenc azt állítja, a román hatóságok tudatosan akarják ellehetetleníteni a belényesi szórványban mintegy utolsó bástyaként álló magyar községet. „Nem csak a tárkányiak mostani életvitelét veszélyezteti ez a körgyűrű.
– jelentette ki lapunknak a Pro Tárkány Egyesület elnöke. Ellenpéldaként elmondta, hogy az 1870-es években a magyar állam is tárkányi földre akarta építeni a Nagyvárad–Vaskoh-vasútvonalat, de amikor a lakosok megtagadták a kérést, átvitték a Körös másik oldalára. „Tehát akkor voltak, akik érvényt tudtak szerezni joguknak, akaratuknak, ma nincsenek. Akkor volt egy állam, mely figyelembe vette az emberek érdekeit is, ma sajnos nincs” – vont párhuzamot Gábor Ferenc.
Ilie Bolojan Bihar megyei tanácselnök két éve jelentette be, hogy a megyei képviselő-testület segíti és felgyorsítja a belényesi és élesdi körgyűrű megvalósítását. Előbbire október 8-án ki is írták a közbeszerzési eljárást, december 13-áig várják az ajánlatokat. A kétsávos, 7,33 kilométer hosszú terelőút költségeit mintegy 330 millió lejre becsülik, ez a Regionális Operatív Program keretében, uniós pénzből valósulna meg.
A Nagyvárad környékére tervezett körgyűrűk
Fotó: Facebook/Ilie Bolojan
A megyevezetés egyébként az élesdi terelőút tervével sem járt nagyobb sikerrel, a helyiek ott is bíróságon támadták meg a megyei döntést, kifogásolva, hogy a terelőút még jobban „bevinné” a lakott területre a tranzitforgalmat. Bár a bíróság itt is a helyieknek adott igazat, a megyei vezetés szerint ez nem akadályozza a beruházás megvalósulását.
A Bihar megyei önkormányzat építené meg a Nagyvárad körüli községek körgyűrűit, így tehermentesítve a megyeszékhelyt. Ilie Bolojan megyei tanácselnök Élesdnek és Belényesnek is segítő kezet nyújtana e téren.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
szóljon hozzá!