A füsti fecskére vonatkozó EU-s adatok szerint Romániában csökkent az állomány
Fotó: Milvus Csoport/Nagy Attila
Nagy mértékben csökken a fecskeállomány Európa-szerte, így Romániában is, tehát lépéseket kell tenni a faj védelme érdekében, amíg még nem késő – figyelmeztetett a Krónika megkeresésére dr. Marton Attila biológus, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia és Geológia Karának kutatója. Felhívta a figyelmet, a vegyszerhasználatnak, az állattartás visszaszorulásának is az eredménye a jelenség, viszont jó lenne megvédeni mind az öt, Romániában élő fecskefajt.
2024. február 16., 14:062024. február 16., 14:06
Egyre kevesebb a fecske Európa-szerte: Magyarországon például az elmúlt két évtizedben több mint 50 százalékkal csökkent az állomány, az EU-s tagállamok jelentése szerint a füsti fecske állomány a 2013 és 2018 közti időszakban 8-23 százalékos csökkenést mutatott Romániában – tehát nálunk is mindent meg kellene tenni a faj védelme érdekében. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület pár nappal ezelőtt közleményben hívta fel a figyelmet a fecskék védelmére. Ennek kapcsán dr. Marton Attila biológust, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársát, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia és Geológia Karának kutatóját kérdeztük.
Fotó: Milvus Csoport/Nagy Attila
Mint mondta, a Romániában folytatott országos felmérésekből származó adatok még nem elégségesek az országban költő öt fecskefaj állományváltozásainak kimutatására: kell egy bizonyos számú megfigyelés, hogy a modellezés megbízható legyen. Kifejtette, a füsti fecskére vonatkozó EU-s adatok szerint Romániában csökkent az állomány 2013 és 2018 között, ugyanakkor a molnárfecskére, partifecskére, szirtifecskére és vörhenyes fecskére nem tudtak ennyire pontos adatokat becsülni, és egyik esetben sem tudtak hosszútávú állományváltozást kimutatni.
„Kiindulva abból, hogy EU-s szinten csökken az állománya mindkét fajnak és ismerve azokat a folyamatokat, amelyek negatívan hatnak az állományra – az állattartás csökkenése, a rovarirtás, az épületek átalakítása –, szerintem eléggé magabiztosan állíthatjuk, hogy baj van” – állapította meg a biológus.
„Sok helyen konfliktusba kerül az emberrel a fecske, amely bepiszkítja a frissen festett falat vagy az ablakot – volt már példa arra, hogy fecskefészket vertek le Marosvásárhelyen közintézménynél, hogy a falat védjék” – mondta el a biológus.
Az állománycsökkenés megállítását ürülékpotyogást megszüntető „fecskepelenkák” felszerelésével segíthetik az emberek
Fotó: Milvus Csoport
Úgy fogalmazott, hogy a hasonló beavatkozások óhatatlanul abba az irányba vezetnek, hogy kevesebb lesz a fecske, és ezt csak tetézi a vegyszeres szúnyogirtás alkalmazása – hiszen a szúnyog a fecskék fő táplálékforrása. „Nem kell megvárni, hogy a felmérések, modellezések azt mutassák, hogy csökken az állomány, mert szinte biztos, hogy csökken, anélkül is, hogy konkrét számokkal alátámasztanánk. A fecskék védelmére irányuló intézkedések mindenképpen javallottak. Az, hogy a mi adataink még nem gyűltek össze kellőképpen, az sajnos nem jelenti azt, hogy nincsen gond a fajjal” – hívta fel a figyelmet Marton Attila. Arra is rávilágított,
„Ajánlatos csökkenteni a vegyszerek, rovarirtók használatát, és ahol állatokat tartanak, ott jó lenne úgy kialakítani a pajtát, hogy legyen nyitott ablak, amíg költenek a füsti fecskék, legyen lehetőségük a fészkükhöz jutni” – mondta a biológus.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleményében az olvasható, hogy a tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe és felelőssége van. Tavasz közeledtével még van idő megtervezni és engedélyeztetni a fecskebarát falfelújítást, felszerelni az ürülékpotyogást megszüntető „fecskepelenkákat”.
Fotó: Milvus Csoport/Nagy Attila
Az egyesület emlékeztetett arra, hogy a rovarok elleni biológiai védekezésben óriási szerepe van a fecskéknek és a denevéreknek, ezért is aggasztó a települési fecskeállomány ezredfordulót követő megfeleződése.
Fotó: Milvus Csoport/Nagy Attila
Az MME számításai szerint Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat, ami azt jelenti, hogy legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad évről évre a környezetben. Az állománycsökkenés megállítását, megfordítását a meglévő természetes fészkek és telepek fokozott védelmével, valamint ürülékpotyogást megszüntető „fecskepelenkák” felszerelésével, a parti fecskék esetében pedig költőfalaik felújításával segíthetik az emberek.
Az érmelléki meredek homokdombok falait tavasztól őszig szitaszerűen belakják a partifecskék. A partifecsketelepek az Érmellék igazi látványosságai, azonban védelmükkel egyre kevesebbet törődnek.
Nélkülözhetetlen szerepe van a lakosságnak a városiasodott, sárfészket építő fecskék védelmében – állítja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, amely szerint a klímaváltozás miatt megjelenő új kártevők elleni védekezésben kiemelkedő szerepük van a fecskéknek.
Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg.
A Brassó, Kovászna és Hargita megyeiket – és nemcsak őket – célozza az az online felmérés, amely arra kérdez rá, hogy melyek a legnépszerűbb célpontok, ahová az utazók el szeretnének jutni a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.
A hétvégén újból megnyitják a látogatók előtt a Menyházai Medve-barlangot. A turistalátványosság felújításon és bővítésen esett át, az eddigi 100 méter helyett 300 méter mélyre kísérik a hegy gyomrába az idegenvezetők a csoportokat.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének több mint felére.
Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló című kötetét mutatják be április 8-án 18 órától Kolozsváron a Vallásszabadság Házában.
A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A csütörtökön kimondott ítélet szerint a két vádlottnak kártérítést kell fizetnie Kovács Csaba informatikusnak.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
szóljon hozzá!