A füsti fecskére vonatkozó EU-s adatok szerint Romániában csökkent az állomány
Fotó: Milvus Csoport/Nagy Attila
Nagy mértékben csökken a fecskeállomány Európa-szerte, így Romániában is, tehát lépéseket kell tenni a faj védelme érdekében, amíg még nem késő – figyelmeztetett a Krónika megkeresésére dr. Marton Attila biológus, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia és Geológia Karának kutatója. Felhívta a figyelmet, a vegyszerhasználatnak, az állattartás visszaszorulásának is az eredménye a jelenség, viszont jó lenne megvédeni mind az öt, Romániában élő fecskefajt.
2024. február 16., 14:062024. február 16., 14:06
Egyre kevesebb a fecske Európa-szerte: Magyarországon például az elmúlt két évtizedben több mint 50 százalékkal csökkent az állomány, az EU-s tagállamok jelentése szerint a füsti fecske állomány a 2013 és 2018 közti időszakban 8-23 százalékos csökkenést mutatott Romániában – tehát nálunk is mindent meg kellene tenni a faj védelme érdekében. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület pár nappal ezelőtt közleményben hívta fel a figyelmet a fecskék védelmére. Ennek kapcsán dr. Marton Attila biológust, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársát, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia és Geológia Karának kutatóját kérdeztük.
Fotó: Milvus Csoport/Nagy Attila
Mint mondta, a Romániában folytatott országos felmérésekből származó adatok még nem elégségesek az országban költő öt fecskefaj állományváltozásainak kimutatására: kell egy bizonyos számú megfigyelés, hogy a modellezés megbízható legyen. Kifejtette, a füsti fecskére vonatkozó EU-s adatok szerint Romániában csökkent az állomány 2013 és 2018 között, ugyanakkor a molnárfecskére, partifecskére, szirtifecskére és vörhenyes fecskére nem tudtak ennyire pontos adatokat becsülni, és egyik esetben sem tudtak hosszútávú állományváltozást kimutatni.
„Kiindulva abból, hogy EU-s szinten csökken az állománya mindkét fajnak és ismerve azokat a folyamatokat, amelyek negatívan hatnak az állományra – az állattartás csökkenése, a rovarirtás, az épületek átalakítása –, szerintem eléggé magabiztosan állíthatjuk, hogy baj van” – állapította meg a biológus.
„Sok helyen konfliktusba kerül az emberrel a fecske, amely bepiszkítja a frissen festett falat vagy az ablakot – volt már példa arra, hogy fecskefészket vertek le Marosvásárhelyen közintézménynél, hogy a falat védjék” – mondta el a biológus.
Az állománycsökkenés megállítását ürülékpotyogást megszüntető „fecskepelenkák” felszerelésével segíthetik az emberek
Fotó: Milvus Csoport
Úgy fogalmazott, hogy a hasonló beavatkozások óhatatlanul abba az irányba vezetnek, hogy kevesebb lesz a fecske, és ezt csak tetézi a vegyszeres szúnyogirtás alkalmazása – hiszen a szúnyog a fecskék fő táplálékforrása. „Nem kell megvárni, hogy a felmérések, modellezések azt mutassák, hogy csökken az állomány, mert szinte biztos, hogy csökken, anélkül is, hogy konkrét számokkal alátámasztanánk. A fecskék védelmére irányuló intézkedések mindenképpen javallottak. Az, hogy a mi adataink még nem gyűltek össze kellőképpen, az sajnos nem jelenti azt, hogy nincsen gond a fajjal” – hívta fel a figyelmet Marton Attila. Arra is rávilágított,
„Ajánlatos csökkenteni a vegyszerek, rovarirtók használatát, és ahol állatokat tartanak, ott jó lenne úgy kialakítani a pajtát, hogy legyen nyitott ablak, amíg költenek a füsti fecskék, legyen lehetőségük a fészkükhöz jutni” – mondta a biológus.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleményében az olvasható, hogy a tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe és felelőssége van. Tavasz közeledtével még van idő megtervezni és engedélyeztetni a fecskebarát falfelújítást, felszerelni az ürülékpotyogást megszüntető „fecskepelenkákat”.
Fotó: Milvus Csoport/Nagy Attila
Az egyesület emlékeztetett arra, hogy a rovarok elleni biológiai védekezésben óriási szerepe van a fecskéknek és a denevéreknek, ezért is aggasztó a települési fecskeállomány ezredfordulót követő megfeleződése.
Fotó: Milvus Csoport/Nagy Attila
Az MME számításai szerint Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat, ami azt jelenti, hogy legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad évről évre a környezetben. Az állománycsökkenés megállítását, megfordítását a meglévő természetes fészkek és telepek fokozott védelmével, valamint ürülékpotyogást megszüntető „fecskepelenkák” felszerelésével, a parti fecskék esetében pedig költőfalaik felújításával segíthetik az emberek.
Az érmelléki meredek homokdombok falait tavasztól őszig szitaszerűen belakják a partifecskék. A partifecsketelepek az Érmellék igazi látványosságai, azonban védelmükkel egyre kevesebbet törődnek.
Nélkülözhetetlen szerepe van a lakosságnak a városiasodott, sárfészket építő fecskék védelmében – állítja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, amely szerint a klímaváltozás miatt megjelenő új kártevők elleni védekezésben kiemelkedő szerepük van a fecskéknek.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
szóljon hozzá!