Menekülők. Rengetegen érkeznek Kárpátaljára is Ukrajna harcok sújtotta régióiból
Fotó: karpat.in.ua
Bár a szlovák határ melletti Ungvár környékén nincsenek harcok, az ott maradtak aggódnak, félnek, az élelmiszer-ellátás akadozik, az óvóhelyeket készítik elő – mondta el a Krónika megkeresésére Héder János, az Ungvári Református Egyházközség lelkésze. Arról is beszélt, sokan elmenekültek az országból, ugyanakkor rengetegen érkeznek Ukrajna harcok sújtotta régióiból Ungvár környékére is, a lakosság összetétele pedig nagy mértékben változni látszik.
2022. március 09., 07:502022. március 09., 07:50
2022. március 09., 11:542022. március 09., 11:54
Mindenki fél, aggódik Kárpátalján azok közül, akik nem menekültek el, ugyanakkor folyamatosan érkeznek Ungvár környékére is Ukrajna keleti részéből, a harcok sújtotta területekről a menekülők – mondta el a Krónika megkeresésére Héder János. Az Ungvári Református Egyházközség lelkészét arról kérdeztük, milyen a légkör, milyenek a viszonyok a majdnem két hete zajló háború miatt a kárpátaljai városban és környékén. Mint mondta,
Úgy érzékelik, hogy megnőtt az egyébként 110 ezres város lakossága, hiszen a harcok sújtotta országrészekből rengetegen menekültek, menekülnek délre, nyugatra. Az oda érkezőket iskolákban, szállodákban szállásolják el, a tornatermeket berendezték menekültszállóknak.
„Autókkal van tele a város, a rendszámok alapján lehet látni, hogy a keleti régiókból jöttek a menekültek.
Az ide érkezők beszédéről, öltözködéséről lehet tudni, hogy nem idevalósiak. Az itteni lakosság összetétele nagymértékben változni látszik” – mondta a lelkész. Egyébként a 44 milliós Ukrajnából már több mint kétmillióan elmenekültek.
A református lelkész arról is beszélt, Kárpátaljáról is rengetegen elhagyták az országot, főként Lengyelországba menekültek, de Szlovákiába, Magyarországra, Romániába is.
– mondta a református lelkész. Arról is beszélt, Ungváron az élelembeszerzés nehézségeivel szembesülnek. A boltokból eltűnt a liszt, a déligyümölcsök, nem lehet narancsot, banánt kapni, lassan már makarónit sem, olajból, tésztaféléből, cukorból csak két csomaggal vásárolhat egy ember. „A pékségek bezárnak, ugyanis annyira megnövekedtek az árak, hogy nem tudják fenntartani magukat. A gáz, villany ára nagyon megnőtt, ezért is lehetetlenült el a pékségek működése. A pékségek működtetői azt mondják: ha most eladják a lisztet, nullára jönnek ki, ha később, akkor veszteségük lesz. És nincs, aki kihordja a kenyeret, a férfiakat ugyanis behívják, magam is megkaptam a behívót a napokban” – mondta Héder János.
Az Ungvár környéki falvakból is sokan elmenekültek a katonaköteles férfiak közül. Jelenleg csak az öregek, a nők, gyerekek maradtak, ez látszik a gyülekezetekben. A presbiterek nagy része is elmenekült – mondta a lelkész. Ungváron 300–400 lelkes a református közösség, a legutóbbi istentiszteleten 100-an voltak jelen, főleg idősek, és inkább nők.
– fogalmazott Héder János. Arról is beszélt, hogy Ukrajnában a pénz nagyon inflálódik, olyannyira, hogy az egyházközség szeretett volna az időseknek élelmet vásárolni, de már nem lehetett. A nyugdíjasok nagyon nehéz helyzetben vannak, 50–60 eurónyi nyugdíja van az átlagnak. „Azért sem lehetett már vásárolni, mert nincs készlet, a patikákból is tűnnek el a gyógyszerek, úgyhogy ha mégis valamelyik gyógyszertárban lehet kapni, az emberek tartalékba is vásárolnak orvosságot. Az emberek nyomottak, elkeseredettek, egész Kárpátalja légköre megváltozott, mindenki tanácstalan, ijedt, nem tudják, mit csináljanak, kivárnak. Reménykedtek, hogy lezárul a háború hamarosan, de nem úgy tűnik, hiszen jelenleg egyik fél sem hajlik kompromisszumra” – mondta Héder. Arról is beszélt,
„Az ismeretségi körünkből is vannak, akiket már harcba hívtak, és olyanok is, akik életüket vesztették. A harcba hívottakról csak keveset lehet tudni. A telefonjukat elveszik tőlük, ugyanis az okoskészülékek helyzetmeghatározók. A férfiakat elviszik, aztán nem lehet tudni, merre vannak” – mondta a lelkész.
Héder János azt is ecsetelte, Ungváron este 10 után nem mennek az emberek az utcára, a rendőrök megállítják az autókat, ellenőriznek. A hatóságok közben készítik elő az óvóhelyeket, amelyek eddig tele voltak szeméttel. A szemétszállítókra ráparancsoltak, hogy a régi pincékből pakolják ki a régi lomokat – ecsetelte a lelkész. Arról is beszélt, vannak ismerősei Kelet-Ukrajnában, akik azt mondják, rettegnek nap mint nap, imádkoznak, kilométerekre tőlük robbannak a bombák.
Kérdésünkre, hogy lelkészként a gyülekezetben milyen gondolatokkal próbálja tartani a reményt, azt mondta, a böjti időszak jelentőségére igyekszik felhívni hívei figyelmét. „Fontos a bibliai gondolat, hogy úton vagytok a bíróhoz, alkudjatok meg, és tegyétek meg, amit lehet a béke érdekében” – fogalmazott, majd beszélgetésünk végén azt mondta: „kérjük, imádkozzanak értünk”.
Egyfajta lakosságcsere zajlik Kárpátalján az ukrajnai háború kirobbanása óta. Nagyon sok magyar hagyta el otthonát, és ment át Magyarországra, a helyükre viszont rengeteg menekült érkezett Kelet-Ukrajnából.
Jelen pillanatban nem áll fenn annak veszélye, hogy az orosz haderők Kárpátaljáig nyomuljanak, mint ahogyan az sem elképzelhető, hogy az elmenekült magyarok házait a távolról érkező ukránok foglalják el – véli Babják Zoltán, Beregszász polgármestere.
Idén a hagyományos időponttól eltérően, november 10-én tartják a papjelöltek befogadásának szertartását Gyulafehérváron.
Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire – közölte szerda este a Hunyad megyei rendőrség.
Gyógyszerhiánnyal, illetve a gyógyszerárak elszabadulásával riogatnak a szakmai szervezetek, miután az EU új irányelve új környezetvédelmi intézkedéseket követel a gyógyszergyártóktól. Szakemberrel jártuk körül a romániai gyógyszerpiac anomáliáit.
Orosz Krisztofer Levente személyében magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek.
Az Arad Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) alkalmazottainak több mint 80 százaléka szerdán kétórás japán sztrájkba lépett, béremelést követelve.
A kistermelők háztáji zöldség- és gyümölcsfeldolgozását támogatja az országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság új rendelet-tervezete, amely minimálisra csökkenti az élelmiszer-biztonsági engedély megszerzéséhez kapcsolódó bürokráciát.
Életét vesztette egy fiatalember, egy másik pedig súlyosan megsérült kedden a Fehér megyei Borosbocsárdon végzett patakmeder-megerősítési munkálatok közben.
Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
Gyulafehérváron a Szent Mihály-székesegyház és az érseki palota előtti téren dr. Kovács Gergely érsek megáldotta a régi templom megjelölt helyét – közölte a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
szóljon hozzá!