Az emberek minden lépését figyelik, nem hagyják, hogy bárki boltokat fosszon ki, vagy üresen hagyott lakásokba törjön be.
Fotó: Babják Zoltán/Facebook
Egyfajta lakosságcsere zajlik Kárpátalján az ukrajnai háború kirobbanása óta. Nagyon sok magyar hagyta el otthonát, és ment át Magyarországra, a helyükre viszont rengeteg menekült érkezett Kelet-Ukrajnából.
2022. március 08., 21:252022. március 08., 21:25
Erről Pál Sándor, a magyarországi Te is segíthetsz! Támogató Alapítvány elnöke beszélt, aki folyamatos kapcsolatban van kárpátaljaiakkal. „Nagyon sok magyar elhagyta mostanra Kárpátalját, de helyettük rengetegen jöttek keletről, a háború poklából, így a városokban megteltek a panziók, hotelek és a különféle szállások” – mondta a Magyar Nemzetnek az adományok szállítását szervező alapítványi elnök. Mint mondta, egyre többször fordul elő, hogy ha felhív egy magyar családot, és segítséget ajánl fel, akkor közlik: már Magyarországon vannak.
– fogalmazott Pál Sándor. Tájékoztatása szerint Kárpátalján a rendőrség nagyon vigyáz a rendre, ha csoportosulások alakulnak ki valahol az utcákon, akkor azonnal igazoltatják a csoport tagjait. Az emberek minden lépését figyelik, nem hagyják, hogy bárki boltokat fosszon ki, vagy üresen hagyott lakásokba törjön be. Kárpátalján a háború kitörése előtt mintegy 120 ezer magyar élt, ami a régió lakosságának tíz százalékát tette ki.
Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő a kárpátaljai magyarok helyzete kapcsán óva intett az olyan kijelentésektől is, amelyek emberek tízezreit sodorhatják veszélybe. „Azzal, hogy a baloldali összefogás miniszterelnök-jelöltje oroszpártinak titulálta a kárpátaljai magyarokat, szintén veszélyezteti azokat, akik ott maradtak. Ebben a helyzetben tehát Márki-Zay Péter jelenti az egyik legnagyobb nemzetbiztonsági kockázatot”– mondta Spöttle.
Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt a Kossuth Rádió péntek reggeli adásában, hogy Márki-Zay kijelentése egy háborús időkben tett feljelentés a magyarok ellen. „Tudjuk jól, hogy a magyaroknak Kárpátalján mindig is voltak problémái, sőt azt is, hogy vannak olyan ukrán csoportok, amelyek gyanakvóan figyelik őket. Éppen ezért, amikor Magyarországról egy baloldali politikus ilyet üzen az ukránoknak, akkor a legközvetlenebb veszélyt hozza a helyi magyarok fejére” – fogalmazott a kormányfő.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.
szóljon hozzá!