Péter Ferenc prioritásának nevezte a megyei úthálózat korszerűsítését, hogy minden háztartásba eljusson a vezetékes víz és minden településen legyen szennyvízrendszer
Fotó: Videófelvétel
A „frontmegyeként” elkönyvelt Marosban és Szatmárban is sikerült megőriznie a tanácselnöki tisztséget az RMDSZ-nek, Péter Ferenc és Pataki Csaba egyaránt nagy fölénnyel újrázott.
2024. június 10., 12:222024. június 10., 12:22
2024. június 10., 14:062024. június 10., 14:06
A nem hivatalos, magas feldolgozottság mellett közzétett eredmények alapján Péter Ferenc a szavazatok közel 37 százalékának (84 462 voks) megszerzésével szerezte meg második tanácselnöki mandátumát Maros megyében. Délben tartott sajtótájékoztatóján az RMDSZ-es elöljáró elmondta, a szavazatok mintegy tíz százalékát még nem számlálták össze, viszont „a mérleg nyelve felénk billen”. „Ez azt jelenti, hogy sikerrel jártunk. Ezt a választási eredményt a Maros megyei emberekkel értük el, köszönöm, hogy közös erővel meg tudtuk védeni otthonunkat, a fejlődés lehetőségét” – jelentette ki Szováta egykori polgármestere.
A tanácselnök ismertetése szerint folytatják az egészségügyi rendszer korszerűsítését, az a cél, hogy a megyei önkormányzat tulajdonában lévő valamennyi kórházat felújítsák és korszerű technológiával lássák el. Péter Ferenc fontosnak tartotta megjegyezni: ezekben a fejlesztésekben nagy segítségükre vannak az uniós források. A tanácselnöki tisztségért folytatott küzdelemben egyébként az RMDSZ elöljáróját Dumitrița Gliga, a kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje követi több mint 22 százalékkal, majd a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője, Mara Togănel 19,57 százalékkal.
Pataki Csaba harmadik tanácselnöki mandátumának vághat neki vasárnap aratott győzelme nyomán
Fotó: Pataki Csaba/Facebook
Legnagyobb ellenfelére, a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben indult Adrian Cozmára az urnák elé járult választópolgárok 26,59 százaléka szavazott (38 654 voks). A szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) szövetkezett, magyarellenes kirohanásairól elhíresült Cozma el is ismerte vereségét, és sok sikert kívánt Pataki Csabának újabb mandátumához, sőt azt bizonygatta, hogy tiszteli az RMDSZ-es politikust. Miközben a román pártok a szavazás napján arra buzdították híveiket, hogy „ki kell penderíteni a magyarokat az intézményekből”, a liberális politikus hétfőn úgy vélekedett, hogy „nem sikerült letörni az etnikai szavazás sorompóját”.
Háromszéken immár ötödik mandátumát kezdheti el a megyei önkormányzatot 2008 óta irányító Tamás Sándor
Fotó: Tuchiluș Alex
Maros és Szatmár megyével ellentétben a székelyföldi Hargita és Kovászna megyében nem volt kérdés, hogy az RMDSZ tanácselnökei újrázni fognak. Ennek megfelelően Háromszéken immár ötödik mandátumát kezdheti el a megyei önkormányzatot 2008 óta irányító Tamás Sándor, aki begyűjtötte a voksok mintegy 69 százalékát. Második helyen szerepel 7,63 százalékkal Olimpiu Floroian, a PNL megyei szervezetének elnöke, míg a harmadikon Mike Gabriella, a PSD jelöltje 7,21 százalékkal. A kisebbik magyar pártok jelöltjei ennél gyengébb eredményt értek el: Fazakas Péter, az EMSZ tanácselnökjelöltje a szavazatok 4,21, míg Nagy Gábor Levente, a 2023 márciusában bejegyzett Magyar Polgári Erő (MPE) képviselője 2,69 százalékát szerezte meg. (Kellemetlen) meglepetés, hogy Háromszéken a voksok több mint 4 százalékát gyűjtötte be Dumitru Pogoran, a szélsőségesen nacionalista AUR tanácselnökjelöltje.
Bíró Barna Botond személyében 16 év után van udvarhelyszéki elnöke a Hargita megyei önkormányzatnak
Fotó: Csedő Attila
Hargita megyében ugyanakkor saját alakulata „váltotta le” a tanácselnöki tisztséget ugyancsak 16 éve betöltő Borboly Csaba eddigi tanácselnököt, aki alulmaradt a belső választáson. Őt az udvarhelyszéki Bíró Barna Botond követi a tanácselnöki székben, aki nagy arányú győzelmet aratott politikai vetélytársai fölött: a nem hivatalos eredmények alapján megszerezte a szavazatok több mint 79 százalékát. A második helyen Tőkés Lehel, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) tanácselnökjelöltje szerepel a szavazatok több mint 10 százalékával, míg a harmadikon Ciprian-Dan Rugină, a PSD jelöltje 6 százalékkal.
Jelentős fölénnyel Szakács-Paál István, az RMDSZ jelöltje nyerte meg a polgármester-választást Székelyudvarhelyen a vasárnap rendezett helyhatósági választáson. Szatmárnémetiben Kereskényi Gábor bejelentette győzelmét, Marosvásárhely Soós Zoltán jól áll.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
szóljon hozzá!