Péter Ferenc prioritásának nevezte a megyei úthálózat korszerűsítését, hogy minden háztartásba eljusson a vezetékes víz és minden településen legyen szennyvízrendszer
Fotó: Videófelvétel
A „frontmegyeként” elkönyvelt Marosban és Szatmárban is sikerült megőriznie a tanácselnöki tisztséget az RMDSZ-nek, Péter Ferenc és Pataki Csaba egyaránt nagy fölénnyel újrázott.
2024. június 10., 12:222024. június 10., 12:22
2024. június 10., 14:062024. június 10., 14:06
A nem hivatalos, magas feldolgozottság mellett közzétett eredmények alapján Péter Ferenc a szavazatok közel 37 százalékának (84 462 voks) megszerzésével szerezte meg második tanácselnöki mandátumát Maros megyében. Délben tartott sajtótájékoztatóján az RMDSZ-es elöljáró elmondta, a szavazatok mintegy tíz százalékát még nem számlálták össze, viszont „a mérleg nyelve felénk billen”. „Ez azt jelenti, hogy sikerrel jártunk. Ezt a választási eredményt a Maros megyei emberekkel értük el, köszönöm, hogy közös erővel meg tudtuk védeni otthonunkat, a fejlődés lehetőségét” – jelentette ki Szováta egykori polgármestere.
A tanácselnök ismertetése szerint folytatják az egészségügyi rendszer korszerűsítését, az a cél, hogy a megyei önkormányzat tulajdonában lévő valamennyi kórházat felújítsák és korszerű technológiával lássák el. Péter Ferenc fontosnak tartotta megjegyezni: ezekben a fejlesztésekben nagy segítségükre vannak az uniós források. A tanácselnöki tisztségért folytatott küzdelemben egyébként az RMDSZ elöljáróját Dumitrița Gliga, a kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje követi több mint 22 százalékkal, majd a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője, Mara Togănel 19,57 százalékkal.
Pataki Csaba harmadik tanácselnöki mandátumának vághat neki vasárnap aratott győzelme nyomán
Fotó: Pataki Csaba/Facebook
Legnagyobb ellenfelére, a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben indult Adrian Cozmára az urnák elé járult választópolgárok 26,59 százaléka szavazott (38 654 voks). A szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) szövetkezett, magyarellenes kirohanásairól elhíresült Cozma el is ismerte vereségét, és sok sikert kívánt Pataki Csabának újabb mandátumához, sőt azt bizonygatta, hogy tiszteli az RMDSZ-es politikust. Miközben a román pártok a szavazás napján arra buzdították híveiket, hogy „ki kell penderíteni a magyarokat az intézményekből”, a liberális politikus hétfőn úgy vélekedett, hogy „nem sikerült letörni az etnikai szavazás sorompóját”.
Háromszéken immár ötödik mandátumát kezdheti el a megyei önkormányzatot 2008 óta irányító Tamás Sándor
Fotó: Tuchiluș Alex
Maros és Szatmár megyével ellentétben a székelyföldi Hargita és Kovászna megyében nem volt kérdés, hogy az RMDSZ tanácselnökei újrázni fognak. Ennek megfelelően Háromszéken immár ötödik mandátumát kezdheti el a megyei önkormányzatot 2008 óta irányító Tamás Sándor, aki begyűjtötte a voksok mintegy 69 százalékát. Második helyen szerepel 7,63 százalékkal Olimpiu Floroian, a PNL megyei szervezetének elnöke, míg a harmadikon Mike Gabriella, a PSD jelöltje 7,21 százalékkal. A kisebbik magyar pártok jelöltjei ennél gyengébb eredményt értek el: Fazakas Péter, az EMSZ tanácselnökjelöltje a szavazatok 4,21, míg Nagy Gábor Levente, a 2023 márciusában bejegyzett Magyar Polgári Erő (MPE) képviselője 2,69 százalékát szerezte meg. (Kellemetlen) meglepetés, hogy Háromszéken a voksok több mint 4 százalékát gyűjtötte be Dumitru Pogoran, a szélsőségesen nacionalista AUR tanácselnökjelöltje.
Bíró Barna Botond személyében 16 év után van udvarhelyszéki elnöke a Hargita megyei önkormányzatnak
Fotó: Csedő Attila
Hargita megyében ugyanakkor saját alakulata „váltotta le” a tanácselnöki tisztséget ugyancsak 16 éve betöltő Borboly Csaba eddigi tanácselnököt, aki alulmaradt a belső választáson. Őt az udvarhelyszéki Bíró Barna Botond követi a tanácselnöki székben, aki nagy arányú győzelmet aratott politikai vetélytársai fölött: a nem hivatalos eredmények alapján megszerezte a szavazatok több mint 79 százalékát. A második helyen Tőkés Lehel, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) tanácselnökjelöltje szerepel a szavazatok több mint 10 százalékával, míg a harmadikon Ciprian-Dan Rugină, a PSD jelöltje 6 százalékkal.
Jelentős fölénnyel Szakács-Paál István, az RMDSZ jelöltje nyerte meg a polgármester-választást Székelyudvarhelyen a vasárnap rendezett helyhatósági választáson. Szatmárnémetiben Kereskényi Gábor bejelentette győzelmét, Marosvásárhely Soós Zoltán jól áll.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!