2011. január 05., 16:062011. január 05., 16:06
A több mint 5000 hektár területű új park Cséffa és Oláhszentmiklós községek határában, Nagyváradtól mintegy 30 kilométerre délre található. Védetté nyilvánítását leginkább a Radványi-erdő és a környező gyepterületek értékes élőhelyei, valamint a közel 700 hektáros Cséffai-halastavakhoz kötődő gazdag madárvilág indokolta. Az újonnan létrehozott park közvetlenül kapcsolódik a Körös-Maros Nemzeti Park területeihez, egy összefüggő, határon átnyúló 13 ezer hektáros védett területet alkotva - mondta Tirják László.
Az igazgató az előzményekről elmondta: az új park létrehozása már a kilencvenes évek közepén felmerült, amikor megalakult a Körös-Maros Nemzeti Park. A két ország több államközi megállapodásban rögzítette a közös szándékot, s ennek megfelelően az elmúlt évek során számos közös pályázat segítette a romániai oldal védetté nyilvánításának előkészítését. Egyebek mellett már elkészült a Cséffai Természeti Park látogatóközpontja, tanösvények és megfigyelőtornyok kerültek kialakításra, míg magyar oldalon Biharugra közelében megkezdte működését a Bihari Madárvárta és több élőhely-rekonstrukciós beavatkozás is történt.
Az új park területén jelenleg 604 növényfaj, 35 halfaj, 11 kétéltű- és 4 hüllőfaj, valamint 213 madár- és 43 emlősfaj, köztük számos, a román és az uniós jogszabályok által is védett, veszélyeztetett faj ismert.
A két ország között kialakuló 13 ezer hektáros védett terület jövőjével kapcsolatban Tirják László azt hangsúlyozta, hogy Románia közelgő schengeni tagságát követően már nemcsak az élővilág, hanem az emberek számára is átjárhatóvá teszi az országhatárt, s ez az idegenforgalom, az ökoturizmus területén új lehetőségeket nyit - a természetvédelem mellett - a környező települések számára is.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.