Fotó: Gönczi Ákos
2009. augusztus 05., 08:192009. augusztus 05., 08:19
Vasile Blaga fejlesztési miniszter, valamint az egészségügyi szaktárca államtitkár-helyettese, dr. Raed Arafat jelenlétében adták át Marosvásárhelyen azt a 24 rohammentő-autót, amelyek ezután Brassó, Fehér, Kovászna, Hargita, Maros és Szeben megyében járulnak hozzá ahhoz, hogy gyors és hatékony legyen a tűzoltás, illetve hogy a balesetet szenvedett, súlyosan sérült személyek mielőbb korszerű ellátásban részesüljenek. A 42,64 millió lejes beruházás megvalósítása úgy vált lehetségessé, hogy a Centrul Transilvaniei elnevezésű fejlesztési egyesület uniós öszszegre pályázott.
Ez az egyetlen ilyen jellegű hazai pályázat, s ennek ötletgazdája, koordinátora a Maros megyei önkormányzat elnöke, Lokodi Edit Emőke volt. Lapunk kérdésére Lokodi Edit Emőke elmondta: „Egyelőre a hat megye adta össze az előleget, mindegyik egyenlően járult hozzá a költségekhez, és utólag a Regionális Operatív Program keretében uniós, vissza nem térítendő támogatást kapunk. Az összköltségnek mindössze a 2 százaléka terheli a megyéket, az állami hozzájárulás pedig 14 százalékos. Az új rohammentő-autók modern orvosi felszereléssel rendelkeznek.”
A 24 járművet arányosan osztották el a központi régió térségében: a régió megyéi közül mindegyik négy autót kapott. A továbbiakban Brassó, Maros és Szeben megye egy-egy speciálisan felszerelt, mozgó laboratóriumhoz jut. A pályázat keretében mind a hat megye egy-egy modern tűzoltóautót és egy-egy olyan járművet is kap, amelyek a legsúlyosabb balesetek esetén vethetők be, ezek többek közt az összetört gépkocsik szétfeszítésekor is segítséget nyújthatnak.
A projekt keretében a központi régiót egy sürgősségi esetek megoldását szolgáló, automata irányító- és ellenőrző központtal látják el, amely Marosvásárhelyen működik majd. A rendszert a hat megye területén mintegy 600 személy működteti majd, akik szakszerű kiképzésben részesülnek. A szakképesítésre szánt összeg is része a projektnek, amelyet 24 hónap alatt kell lebonyolítani.
A regionális pályázat előkészítése már akkor elkezdődött, amikor a fejlesztési minisztériumot még Borbély László vezette. „Javasoltam Blaga miniszternek és Raed Arafat államtitkárnak, hogy itt adjuk át a megyéknek ezeket a korszerű eszközöket. Hiszen innen indult el a hazai modern sürgősségi szolgálat, a SMURD kiépítése, és itt vannak a legképzettebb egészségügyi szakemberek. Bebizonyítottuk, hogy igenis, lehet pénzt lehívni az uniós alapból” – nyilatkozta a Krónikának a Maros megyei parlamenti képviselő.
A nemzeti kisebbségek jogainak hatékony érvényestéséhez szükség van arra, hogy a közösséget képviselő etnikai pártok bejussanak a parlamentbe, és ott legyenek a döntéshozatalnál.
A magyar kormány nemzetpolitikájának sikerességét és a további együttműködés szükségességét hangsúlyozták a külhoni magyar politikai szervezek vezetői pénteken az erdélyi Tusnádfürdőn.
Súlyos tűzvész pusztította el Szilágy megye egyik legjelentősebb néprajzi emlékét, a Csizér községben található Lupuț-portát, közismert nevén Horea házát.
Több mint húsz évvel a bezárása után végleg lebontják a nagybányai strandot. A helyén egy korszerű aquapark épül, amelyet részben uniós támogatással valósítanak meg, és amely régóta várt beruházás a város lakói számára.
A hosszan tartó szárazság következtében teljesen kiszáradt a Tőz folyó és a Timercsa-patak Arad megye észak-nyugati részén, az Erdőhát vagy Körösköz nevű tájegységben.
Magyarország és a magyar kormány célja nemcsak a kiegyezés, hanem a kiengesztelődés és a lehető legszorosabb együttműködés az utódállamokkal – hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken a Tusványoson.
Maros, Beszterce-Naszód és Bihar megyei rendőrparancsnokok leváltását követeli a rendőröket tömörítő Europol szakszervezet a Maros megyei Mezőméhesen elkövetett gyilkosság gyanúsítottja, Emil Gânj ügyének nem megfelelő kezelése miatt.
Megkezdődtek a munkálatok a beomlott rónaszéki sóbányánál, a geotechnikusok és bányaszakértők megpróbálják kideríteni, mi okozhatta a problémát, és megállítható-e a további földomlás.
Brassó megyében idén több mint 270 000 lejnyi kárt okoztak idén a medvék és farkasok, 45 medvét lőttek ki.
Kórházba került egy tinédzser az Arad megyei Szépfaluban működő nevelőotthonból, miután az intézményt fenntartó szociális alapítvány alkalmazottja súlyosan bántalmazta. A rendőrség őrizetbe vette az elkövetőt.