A Babeş–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) néhány új magyar nyelvű szakra is várják a jelentkezőket. Újdonságnak számít ugyanis a magyar nyelven ősztől induló várostanulmányi, társadalommarketing, művelődésszervezői, illetve a római katolikus teológián a hittudományi, a gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozaton a geodézia szak. A korábbi évtizedekhez hasonlóan a bölcsészkari képzésen is van újdonság, hiszen most már a más nyelvekkel nem társított, ún. tiszta magyar nyelv és irodalom szakon is indul képzés. Minderről Magyari Tivadar, a BBTE rektor-helyettese számolt be a Krónikának. Mint mondta, az új szakokon egyelőre csak nappali tagozat működik, hiszen távoktatásos képzés csak a már létező, bejáratott szakokon lehetséges. Hozzátette, a tervektől eltérően egyelőre nem indítják el a magyar nyelvű muzeológia szakot, mivel azt még nem sikerült jóváhagyatni.
A BBTE-n összesen 4300 helyre várják a nappali tagozatos elsőéveseket, a helyekből 1100-at a magyarul tanulni óhajtók foglalhatják el. „A romániai magyarság létszámát tekintve ez nem sok, valójában több hely is elkelne. De ha az újraindulásnak számító 1993-as évben a magyar tagozat számára jóváhagyott 300 helyhez hasonlítjuk, akkor ugye nem is olyan rossz az arány. Csak sikerülne betölteni a helyeket, azaz minél több magyar diák a BBTE-t választaná” – magyarázta Magyari Tivadar. Szerinte kecsegtető lehet az is, hogy míg a román tannyelvű helyek 60 százaléka tandíjas és 40 százaléka ingyenes, addig a magyar szakokon ez az arány éppenséggel fordított: a hallgatók 40 százaléka tanulhat térítéssel, 60 százaléka viszont tandíjmentesen képezheti magát. Lapunk érdeklődésére elmondta: a távoktatásos helyek száma egyelőre ismeretlen, hiszen az általában az érdeklődés függvényében alakul. Közlése szerint a beiratkozási időszak negyedik napján a tavalyihoz hasonló, azaz kielégítő az érdeklődés, és kellemes meglepetésnek számít, hogy egyre több magyarországi, illetve hollandiai és ausztriai hallgató választja a BBTE-t.
A Partiumi Keresztény Egyetemen (PKE) az számít újdonságnak, hogy a frissen akkreditált intézményben az Európai szociálpolitikák, valamint Multikulturális és interkulturális kommunikáció címmel indul két mesterképzés. Mindez azért, hogy a teljes bolognai struktúra elérhető legyen az egyetemen. Két másik tervezett magiszteri kurzus – Filozófia a nyilvános térben, illetve Kortárs politikai filozófia – engedélyeztetésére még várnak, s amennyiben őszig ez megtörténik, azokra is meghirdetik a felvételit.
A szintén frissen engedélyeztetett magyar nyelv és irodalom szakra egyelőre nem hirdettek felvételit, erre csak ősszel kerítenek sort. Mint ismeretes, a szak ötletének felvetődésekor a Babeş–Bolyai Tudományegyetem magyar tanszékének vezetősége nyílt levélben tiltakozott a beindítás ellen, mondván: a hallgatókat elvonná Kolozsvárról, ráadásul szerintük az oktatás minősége sem lenne megfelelő.
A PKE három karára, azaz a Bölcsészettudományi, a Közgazdaságtudományi, illetve a Művészeti Karra is várják már a beiratkozókat. Összesen 475 helyre e hónap 18-áig lehet benyújtani a jelentkezéseket, a helyek közül 220 tandíjmentes. Csütörtökig a helyek 60 százaléka telt be.
Az egyetemen jelenleg a teológia, szociális munkás, német nyelv és irodalom, filozófia, angol és menedzsment szakok rendelkeznek akkreditációval. A román nyelv és irodalom szakon nemcsak a frissen érettségizettek, hanem a másoddiplomások is ingyenesen tanulhatnak.
A Marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetemen a magyar nyelvű táncművészeti szak beindítása számít újdonságnak. Az intézmény rektora, Gáspárik Attila közlése szerint az új szakon nem tánctanárokat, hanem művészeket képeznek, de az itt szerzett diplomával természetesen tánctanárként is lehet dolgozni. Gáspárik az idén 65. születésnapját ünneplő tanintézetről azt mondta: „legfontosabbnak azt tartom, hogy mind az öt szakunk akkreditált, a végzettek elhelyezkedése pedig körülbelül 90 százalékos”.
Hozzátette, hogy például „a legendás kolozsvári társulat sztárjai, Bogdán Zsolttól Hatházi Andrásig mind nálunk végeztek”. Gáspárik Attila közölte, hogy „az egész Kárpát-medencében nálunk indul első ízben magiszteri drámaíróképzés, Magyarországon sincs ilyen. Igen eredményes volt a drámaíró-pályázatunk, amelyre 47 pályamű érkezett”. A marosvásárhelyi tanintézmény ösztöndíjakat biztosít, háromcsillagos bentlakással rendelkezik, amelyben a hallgatók harminc százalékát tudják elhelyezni. „Nagy hangsúlyt fektetünk az egyéni képzésre, szinte ahány diák, annyi tanár dolgozik nálunk. A legköltségesebb egyetem vagyunk tehát, de ez nem nagyipari üzem, hanem manufaktúra” – fogalmazott az egyetem rektora.
Az is újság a marosvásárhelyi egyetemen, hogy ősztől lehetővé teszik: a hallgatók több szakon is követhetik az előadásokat; tehát maguk választhatják ki, hogy mit szeretnének elsajátítani az egyetemi évek idején. „Hallgatóink ezen a nyáron különböző magyarországi, délvidéki produkciókban lépnek fel, foglalkoztatják őket, a szakma pedig elismeri a tudásukat. Tehát elosztó központ is az egyetem. Egyes hallgatók nyári színházi tábort szerveznek” – magyarázta Gáspárik Attila.
Az egyetemen hároméves, magyar nyelvű zenepedagógiai képzés is folyik, kiváló tanárokkal. Gáspárik szerint „bár a felvételik alkalmával általában nagy a túljelentkezés, nem a létszám növelésére, hanem a minőségi oktatásra helyezzük a hangsúlyt”. Hozzátette: ősztől kérték, Marosvásárhelyen elsőként, a nemzetközi, intézményes akkreditációt. „Ha ezt sikerül megkapnunk, akkor egyetemünk a legmagasabb hitelességi szintet éri el. Külföldi tanárok és hallgatók is jönnek, minden szempontból ellenőriznek. Különben nagyon jó a nemzetközi megítélésünk” – tette hozzá.
A lezárult évadban több mint húsz vendégtanára volt az egyetemnek. Olyan szakemberek oktattak Vásárhelyen, mint Máté Gábor, Enyedi Ildikó, Lugosi László – a Duna Televízió volt aligazgatója, a San Diegóban élő Both András. A színházművészeti egyetem egy amerikai egyetemmel is szoros kapcsolatban áll, velük közös laboratóriumot működtetnének.
A Sapientia Erdélyi – Magyar Tudományegyetem rektora, Dávid László elmondása szerint idén – feltételek nélkül – akkreditálták a három marosvásárhelyi mérnöki szakot, a kommunikáció szakot pedig feltételesen hagyták jóvá. A napokban kerül sor az ARACIS, a hazai minősítő bizottság értekezletére, ez hagyhatja jóvá a számítógépes modellezés és tervezés, illetve az elektronika és távközlés szakot is. Mivel ezt a két szakot az úgynevezett kisbizottság jóváhagyta, ezekre is meghirdették a felvételit, a magyar kormány pedig vállalta, hogy e két új szakon 15-15 helyet finanszíroz. A Sapientia EMTE tervei közé tartozik a kolozsvári jogászképzés beindítása, de az csak tandíjas formában lesz lehetséges – tette hozzá a rektor.
Mindezzel párhuzamosan zajlik az egész egyetem akkreditálása. Dávid László közlése szerint küszöbönáll az akkreditáló bizottság elnökének megnevezése, ezt követően meghatározzák, hogy melyek az újból felmérendő szakok, és felülvizsgálják a teljes egyetemi hátteret. Ha ez a folyamat befejeződik, akkor indíthat majd mesterképzést a Sapientia-EMTE. Mindenesetre a finanszírozóval, vagyis a magyar kormánnyal folytatott igen hoszszas tárgyalások során sikerült elérni, hogy a Sapientia-EMTE-n alapképzést kapott hallgatók 20–50 százalékának a mesterképzését finanszírozzák– magyarázta rektor.
Hozzátette, ebben az évben fog eldőlni, hogy milyen mesterképzéseket indítanak az egyetem teljes akkreditációja után. „A mesterképzést hallgatóink eddig más egyetemeken folytathatták. Átmeneti lehetőségként magyarországi egyetem kihelyezett karaként is működhetne Erdélyben mesterképzés. A csíkszeredai közgazdászképzés terén az erre vonatkozó tárgyalások során az körvonalazódik, hogy a Corvinus Egyetem bonyolítaná le a mesterképzést. De természetesen sokkal jobb lenne, ha akkreditálnák a Sapientiát, mert akkor ezen ilyen vonatkozásban is mi bonyolítanánk le a képzést.
A Sapientia-EMTE idén nem hirdet felvételi vizsgát a szociálpedagógia szakra. Ennek előzménye, hogy bár az egyetem a szak működésére megkapta az engedélyt, a bolognai rendszer bevezetésével a szociálpedagógia átalakult pedagógia szakká. „Az akkreditációs bizottság azt mondta: nem megfelelő a tanári kar összetétele. Tehát nem kaptuk meg az akkreditációt. Ugyanakkor a végzős diákokat nem vizsgáztatta le sem a Babeş–Bolyai Tudományegyetem, sem a Bukaresti Egyetem. Nagy nehezen elértem, hogy a Temesvári Egyetem tanárai eljöttek Vásárhelyre, és levizsgáztatták őket. Idén már nem hirdetünk felvételit erre a szakra, pedig komoly társadalmi igény van az ilyen szakemberekre” – részletezte
Dávid László. A rektor szerint a Sapientia-EMTE egyes szakai, mint például a kolozsvári fotó- és filmművészeti kar igen népszerűek, ott állandóan nagy a túljelentkezés. A környezettudományi szakot, ideiglenes működési engedély birtokában újraindították, úgyhogy idén ide is lehet felvételizni. Erre is igen komoly kereslet van. Marosvásárhelyen tavaly a fordító szakra csak ősszel tudtak felvételiztetni, idén nyári felvételi lesz. Csíkszeredában a román–angol és a gazdasági informatika mellett ez évben akkreditálták az általános közgazdaság szakot.
Ötven hellyel román nyelvű, tandíjas sporttanári szak indul a Marosvásárhelyi Orvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) – tájékoztatta a Krónikát Nagy Örs rektorhelyettes. „Annak idején Budapesten a Semmelweis Egyetemen, is volt ilyen szak, de aztán rájöttek, hogy ez nem jó, és a két diszciplína szétvált. Mi most kezdjük elölről. Ennek alapja, hogy komoly sportbázissal rendelkezünk, amely az utóbbi időben erőteljesen bővült, és az egyetemnek mindig jó csapatai voltak. Constantin Copotoiu rektor maga is sportember. A szakon elsősorban az egyetemen levő sportkatedra tanárai fognak oktatni, de mi is, hiszen biológiai, traumatológiai ismertekkel a sporttanároknak is rendelkezniük kell” – magyarázata Nagy Örs.
Hozzátette: a tavaly ötven-ötven hellyel indult kinetoterápiai és táplákozástani képzés is tandíjköteles, ez is csak román tannyelvű, „de ha a beiratkozottak közül legalább húszan kérnék, hogy magyarul szeretnének tanulni, akkor ennek nem lenne akadálya”. Az általános orvosi karon, akárcsak az előző években, 270 ingyenes hely van, ebből 135-öt a magyar diákok számra tartanak fenn. „Az angol nyelvű orvosképzésen harminc helyet hirdettünk meg, de már ötven jelentkező van, és mivel itt is fizetni kell, annyi hallgatót veszünk fel, ahányan jelentkeznek. Ez más tandíjköteles szakok esetében is így van, a helyek számát hozzávetőlegesen adjuk meg” – magyarázta Nagy Örs.
Mint mondta, a bábaképzéssel kapcsolatban van egy kis gond, mert ezt uniós normák szerint indítottuk, de Romániában nincs még pontosan meghatározva, hogy hol is helyezkedhetnek majd el a végzősök. „Ez nem az ismert, hagyományos bábaképzés. Ezen a szakon ugyanis az uniós normák szerint a tanulmányi időszak négy év, de a tanulmányok folytathatók, a végzősök pedig le is doktorálhatnak. A bolgonai folyamat előírása szerint ugyanis az asszisztensek is lehetnek orvosok, ha tovább tanulnak, és mesterképzésben vesznek részt” – részletezte Nagy Örs.
Az egyetem összesen 450 tandíjmenetes helyet hirdetett meg az idén, és hozzávetőlegesen 600 olyan hallgató kezdi meg ősszel a tanulást, aki tandíjat fizet majd. A fogorvosi szakon továbbra is hetven ingyenes hely van, ebből 35 magyar tannyelvű, ugyanakkor 50 tandíjköteles helyet kért a katedra. A fogtechnikai képzés tandíjköteles, akárcsak a dentálhigiéniai fogászati asszisztens-képzés. Ezek hároméves szakok. A gyógyszerészeten 68 ingyenes hely van, fele magyar tannyelvű.
„Tavaly hozzávetőleg ketten jelentkeztek egy helyre, ami ahhoz képest, hogy a kommunista érában nyolcan is pályáztak egy helyre a felvételin, nem sok, de biztató tény, hogy magasak, hetes-nyolcast meghaladók a bejutó átlagok” – magyarázta Nagy Örs. Tavaly a marosvásárhelyi orvosira 7,30, a bábakézőn 6,94, az orvosi asszisztensképzőn 8,78, a fogászaton 8,65 volt a legalacsonyabb bejutó általános. „Tehát ez minőségi ugrást jelent, hiszen korábbi években 5-ös felvételi általánossal is fogadtunk hallgatókat” – mondta Nagy Örs rektorhelyettes.
A tudomány nemzetközi, de a tudós hazafi, így elvárható a magyar tudósoktól, hogy a nemzetközi tudomány szolgálata mellett saját nemzetük megerősítésén dolgozzanak – hangoztatta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton Tusnádfürdőn.
Orbán Viktor miniszterelnök a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem hagyományos előadása után idén is maradt a színpadon, hogy válaszoljon a közönség több esetben igencsak személyes jellegű kérdéseire.
A román-magyar párbeszéd közös jövőnk tekintetében nélkülözhetetlen, Erdély és benne az erdélyi magyarság ügye a román partnerek, barátok nélkül megoldhatatlan – hangoztatta Tőkés László szombaton az erdélyi Tusnádfürdőn.
Narancssárga és sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Saját belső felméréseink szerint ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, akkor 106 egyéni választókerületből 80-at mi nyernénk, ami fölényes győzelem, elsöprő többség – jelentette ki Orbán Viktor a Tusványoson.
Egy fiatal férfit üldözőbe vett egy medve a Cenk és a Keresztényhavas közötti túraútvonalon. A túrázót végül a csendőrség mentette meg.
A nemzeti kisebbségek jogainak hatékony érvényestéséhez szükség van arra, hogy a közösséget képviselő etnikai pártok bejussanak a parlamentbe, és ott legyenek a döntéshozatalnál.
A magyar kormány nemzetpolitikájának sikerességét és a további együttműködés szükségességét hangsúlyozták a külhoni magyar politikai szervezek vezetői pénteken az erdélyi Tusnádfürdőn.
Súlyos tűzvész pusztította el Szilágy megye egyik legjelentősebb néprajzi emlékét, a Csizér községben található Lupuț-portát, közismert nevén Horea házát.
Több mint húsz évvel a bezárása után végleg lebontják a nagybányai strandot. A helyén egy korszerű aquapark épül, amelyet részben uniós támogatással valósítanak meg, és amely régóta várt beruházás a város lakói számára.