Váratlan fordulatot vett a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai épületének felújítási elképzelése: már nem az Új Hargita szállóként ismert campust újítanák fel, hanem inkább egy másik létesítményt építenének. „Felmértük, hogy a jelenleg használt épület felújítása óriási összeget emésztene fel, és még úgy sem tudná ugyanolyan jól kiszolgálni az oktatási igényeket, mint egy új építmény” – magyarázta lapunknak Dávid László rektor.
1970. január 01., 02:001970. január 01., 02:00
2013. november 14., 20:162013. november 14., 20:16
Mint ecsetelte, az ingatlan átalakításának költsége egyfelől nagyon magas, másfelől figyelembe kellene venniük a mellette lévő műemlék besorolású templomot is, amely nagyon befolyásolná tervek megvalósíthatóságát. „Az egyetem vezetősége a város részéről kapott egy felajánlást egy beépítetlen területre a Temesvári sugárúton, az Óceán üzlettel szemben. A terület régebb mocsaras volt, ezért meg kell vizsgálnunk, mennyibe kerülne, hogy azt a területet építésre alkalmassá tegyük” – tájékoztatott az intézményvezető, hozzátéve, egyszerre kell egy 5-6 ezer négyzetméteres oktatási helyszínt és egy 4 ezer négyzetméteres kollégiumot is építeniük. „Ez az ötlet egyébként csak úgy tud megvalósulni, ha időközben a mostani épületet értékesítjük, erről azonban nem tudok most részleteket mondani” – részletezte Dávid László.
„A Sapientián minden bizonnyal rájöttek arra, hogy a mostani épületet nem érdemes bővíteni és átalakítani, mert ebből egyetemre alkalmas épület sosem lesz, lévén, szállodának épült – fogalmazott megkeresésünkre Ráduly Róbert Kálmán polgármester. – Az Óceán üzlettel szembeni terület került előtérbe. Erről ötlet szintjén volt ugyan beszélgetés, de területfelajánlás a város részéről még nem történt.” Az elöljáró szerint az egyetemnek először övezeti rendezési tervet kell készítenie arról a városrészről. „A város ugyanakkor egy dologra komoly garanciát kér a felsőoktatási intézménytől: ameddig nincs meg az új campusz, addig ezt a jelenlegi helyszínt üzemeltetniük kell, ez a legfontosabb elvárásunk” – jelentette ki Csíkszereda polgármestere. Annyit még hozzátett, jelezte a Sapientia csúcsvezetőségének, „zsákutca az a folyamat, hogy az egyetem több helyszínre – Sepsiszentgyörgyre és Székelyudvarhelyre – szervezi ki a képzését, azaz nem egy helyszínre koncentrál, hanem különböző településeken próbál létrehozni egy-egy alközpontot.
Kozán István
„A felekezetiség béklyójából kilépve csak azt tartottam szem előtt, hogy keresztyén emberként találkozzunk egy másik keresztyén emberrel” – idézte fel lapunknak Ferenc pápával való találkozását Balázs Attila tordaszentlászlói református lelkész.
,,Mozgalmas” majálisuk volt a Fehér megyei rendőröknek: több részeg sofőrt is vérmintavételre szállítottak kórházba, és volt, aki kocsilopás közben bukott le.
Hosszúra nyúlt felújítási munkálatok után megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár. A történelmi Királyföld szélén található településen május 3-ától várják a látogatókat. A hétvégén tartják továbbá a településen a hagyományoss&a
Május elsejei razziát tartottak Maros megyében a közlekedésrendészet munkatársai. Elsősorban azokra a sofőrökre vadásztak, akik a majális leple alatt szeszes italt fogyasztottak, és úgy ültek volánhoz.
Rajtakaptak a rendőrök két férfit, akik Spanyolországból hozattak veszélyes és különösen veszélyes kábítószereket, hogy azokat eladjanak. A kábítószerkereskedő apa és fia akkor bukott le, amikor egy 350 ezer lej értékű szállítmányt vettek át.
Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
szóljon hozzá!