Péntek János, az egyesület elnöke tíz ösztöndíjas tanulóval
Fotó: Nyilas Misi Egyesület
Újabb harminc, jó tanulmányi eredményekkel rendelkező romániai magyar tanuló részesül a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület programjának keretében kiosztott ösztöndíjban. A tanulók Erdély valamennyi régiójából nyújtottak be ösztöndíjkérelmet, a legtöbb pályázat Hargita megyéből érkezett.
2022. október 12., 15:452022. október 12., 15:45
Elbírálta a nyár folyamán beérkezett pályázatokat, és új ösztöndíjasok felvételéről döntött a kolozsvári székhelyű Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület kuratóriuma. Mint azt az egyesület szerkesztőségünkkel közölte, a 92 pályázónak legalább kétharmada rászorulna és meg is érdemelné az ösztöndíjat, de a jelenlegi támogatók köre mindössze 30 pályázat elfogadását teszi lehetővé. A pályázati lista ugyanakkor nyitott, a programhoz újabb támogatók csatlakozását várják.
Az egyesület közleménye szerint a benyújtott pályázatok Erdély különböző régióiból érkeztek: Bákó, Brassó és Máramaros megyéből egy-egy pályázat, kettő Beszterce-Naszód és Fehér megyéből, Maros megyéből négy, Kolozs és Kovászna megyéből öt-öt, hét Szatmár megyéből, tizenegy Bihar, tizenkettő pedig Szilágy megyéből érkezett.
A diákok közül, akik szeptember 1-jétől a programba kerülnek, öten Bihar, hárman Szilágy megyében élnek, Beszterce-Naszód, Kolozs és Kovászna megyéből két-két pályázó részesül ösztöndíjban, a sikeresen pályázók közül egy Máramaros és egy Maros megyei, tizennégyen pedig Hargita megyében élnek – közülük tizenhárman városi, tizenheten pedig vidéki környezetben.
Az idei, immár huszadik, 2022/2023-as támogatási évben − az új ösztöndíjasokkal együtt − az egyesület egyelőre 242 ösztöndíjat tud biztosítani. A Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület működését támogatók biztosítják, ezért a szervezet kiemelte, hogy további felajánlásokat fogadnak, hogy a várólistán szereplő tanulók közül minél többen részesüljenek a segítségben. Mint a közleményben rámutattak, a jelenlegi 350 támogató közül mindössze 40 romániai, erdélyi.
– hívta fel a figyelmet a szervezet. Az egyesület a támogatók anyagi hozzájárulásából utalja havonta az ösztöndíjakat, amelynek értéke a Tehetségtámogató Programban 20 ezer (éves szinten 240 ezer) forintnak megfelelő lej, míg a Barátság Programban a támogatási összeg kötetlen.
„Az ösztöndíjasok és támogatók közt nagyon gyakran személyes kapcsolat alakul ki, de akár anonim módon, akár közvetlen kapcsolattartással vállal pártfogást a támogató, az ösztöndíjas eredményeiről és helyzetéről az egyesület rendszeresen tájékoztatja” – olvasható az egyesület szerdán kiadott közleményében. Kiemelték, hogy eddigi két évtizedes működésük alatt számos fiatal sikeres életpályájának lehettek tanúi és támogatói. Hozzátették, ebben nem is önmagában az ösztöndíj, a pénz a számottevő, hanem − mint erről az ösztöndíjasok is beszámoltak leveleikben − az emberi szolidaritás, esetenként a közvetlenebb mentorálás.
Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.
Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából rendezvénnyel tiszteleg névadója munkássága előtt a kolozsvári Apáczai-gimnázium. Az ünnepi eseményről, a nagy tudós szellemi örökségéről Vörös Alpár igazgató beszélt a Krónikának.
Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.
Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
szóljon hozzá!