Ügyészségi szóvivő a Krónikának: nagy eséllyel színjáték volt a levélvoksbotrány

Színjátékra szavaznak. A román hatóságok folytatják a nyomozást a kidobott levélszavazatok ügyében •  Fotó: Maros Megyei Rendőr-főkapitányság

Színjátékra szavaznak. A román hatóságok folytatják a nyomozást a kidobott levélszavazatok ügyében

Fotó: Maros Megyei Rendőr-főkapitányság

A sajtó számára előre kitervelt színjátéknak tartja Mircea Galina, a Maros megyei ügyészség szóvivője az idei magyarországi parlamenti választásokat megelőző erdélyi levélszavazatos botrányt, amely a március végén Jedd határában talált, ismeretlen tettesek által részben elégetett levélszavazatok miatt robbant ki. 

Szucher Ervin

2022. július 07., 07:552022. július 07., 07:55

Mind a román, mind a magyar ügyészség tovább nyomoz a Marosvásárhely melletti Jedd település határában található illegális szeméttelepen kidobott, részben megégetett anyaországi levélszavazatok ügyében. A Krónikának nyilatkozó Mircea Galina, a Maros megyei ügyészség szóvivője szerint szinte biztosra vehető, hogy előre kitervelt, a sajtó számára megrendezett akcióról van szó.

Színjátékot gyanítanak

A nyomozó hatóság megpróbálta kideríteni, ki lehet az a személy, aki egy feltöltős kártyával ellátott maroktelefonról felhívta az egyik marosvásárhelyi újságírót, és közölte vele, hogy meggyújtott szavazócédulákat talált. Az „informátor” azóta sem használja a Punctul.ro portál munkatársának megadott számát, így szinte lehetetlen őt beazonosítani. Ezt viszont még nem adták fel, az ügyön a rendőrség tovább dolgozik. A nyomozóknak az is megnehezíti a dolgát, hogy az illegális szeméttelepen, illetve környékén egyetlen térfigyelő kamera sem található.

A hatóságoknak jóformán egyetlen esélyük maradt: a bukaresti biokriminalisztikai laboratórium vizsgálati eredménye.

Az ügyészségi illetékes szerint kollégái annyit tudtak meg, hogy a szavazólapokat a Román Posta és a szavazók postaládái közti úton „térítették el”. „Úgy tűnik, nem érvényes szavazatokról van szó, az azonosító adatok hiányosak. Minden jel arra utal, hogy egy megrendezett akcióról van szó, hiszen mind a tizenhárom szavazólapnak csak a széle volt megégetve, utána pedig eloltva.

Idézet
A nyomozás még nem zárult le, de elmondhatom, hogy 90 százalékban színjátékról van szó

– fejtette ki lapunknak Mircea Galina, hozzátéve, hogy a magyarországi ügyészséggel is együttműködnek.

korábban írtuk

Kidobott levélszavazatokat találtak Marosvásárhely közelében – Márki-Zay megsemmisítené az összes levélvoksot
Kidobott levélszavazatokat találtak Marosvásárhely közelében – Márki-Zay megsemmisítené az összes levélvoksot

Kidobott, részben elégetett levélszavazatokat találtak a Marosvásárhellyel szomszédos Jedden egy illegális szemétlerakóban. Sajtóinformációk szerint valamennyi voksot a magyar ellenzékre adták le.

Újratöltött forgatókönyv

Mint ismeretes, az április 3-ai országgyűlési választásokat megelőző héten kidobott, részben elégetett levélszavazatokat találtak a Marosvásárhellyel szomszédos Jedden egy illegális szemétlerakóban. Mivel az első hírek szerint valamennyi „voksot” a magyar ellenzékre adták le, utóbbi képviselői azonnal választási csalást kiáltottak, és azt hangoztatták, hogy „lebukott a Fidesz”. Márki-Zay Péter, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje egyenesen azt követelte, hogy azonnal semmisítsék meg az összes határon túli levélszavazatot. Közben kiderült, a voksok nem voltak érvényesek.

A nemzeti oldal politikusai már akkor színjátékot gyanítottak.

Nincs új a nap alatt – reagált ezelőtt három hónappal Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke a Marosvásárhely és Jedd között március végén „véletlenszerűen megtalált”, megégetett szavazólapok ügyére. Az SZNT vezetője emlékeztetett: több mint tizennégy évvel ezelőtt, 2008 februárjában azonos forgatókönyv szerint már megpróbálták lejáratni a székelyföldi magyarságot. „Eldobott és elégetett szavazólapokról szóltak az első kérdések tizennégy évvel ezelőtt, amikor először választottak meg az SZNT elnökévé. A tisztújító gyűlés egy másfél évet tartó népszavazásra tett pontot, és közölte annak végleges eredményét. Több mint 210 000 szavazat Székelyföld autonómiájára, a leadott szavazatoknak messze több mint kilencven százaléka – elevenítette fel saját közösségi oldalán a közel másfél évtizeddel ezelőtt történteket Izsák. – Február végén keresett meg a vásárhelyi román sajtó, és kamerák kereszttüzében, mikrofonok erdeje előtt kellett nyilatkoznom egy számomra addig ismeretlen eseményről: Jedden félig elégett szavazólapokat talált egy ismeretlen személy, aki erről értesítette a román sajtót”.

A nemzeti tanács elnöke a Krónikának nyilatkozva elmondta: akárcsak az idei esetben, az akkori szavazólapok sem voltak annyira elégve, hogy ne legyen kiolvasható a szavazati szándék.

Ráadásul a „tettesek” akkor is Marosvásárhely és Jedd között szórták szét a bizonyítéknak szánt dokumentumokat. „Már akkor hangsúlyoztam, hogy aljas provokációról van szó, amelyhez homályos hátterű történések és kétes hátterű román sajtótermékek társultak” – fejtette ki lapunknak Izsák Balázs. Érdekes módon, akkor is a nemzeti oldalt próbálták lejáratni, hiszen az állítólagos illegális szeméttelepen kivétel nélkül az autonómiát elutasító szavazatokat találtak. Tizennégy évvel ezelőtt, 2008. február 25-én a HotNews.ro portál, most a Punctul.ro honlap számolt be elsőnek az ügyről.

korábban írtuk

Feljelentést tett a Nemzeti Választási Iroda a kidobott erdélyi levélszavazatok miatt
Feljelentést tett a Nemzeti Választási Iroda a kidobott erdélyi levélszavazatok miatt

Feljelentést tett a Nemzeti Választási Iroda (NVI) csütörtökön a sajtóhírekben szereplő, útszélre dobott levélszavazatokkal kapcsolatban.

Közben Budapesten a Magyar Nemzeti Médiaszövetség azt közölte, hogy a baloldali beállítottságú magyarországi hírportál, a Telex jóval a történtek előtt, már februárban megírhatta a március végi levélszavazat-égetési cikkét. A portál technikai malőrrel magyarázta a korábbi dátum megjelenését. 

korábban írtuk

Jedden kidobott levélszavazatok: hírhamisítás miatt követelik a Telex főszerkesztőjének lemondását
Jedden kidobott levélszavazatok: hírhamisítás miatt követelik a Telex főszerkesztőjének lemondását

A Magyar Nemzeti Médiaszövetség elfogadhatatlannak, megengedhetetlennek és felháborítónak tartja azt a „hírhamisítást”, amit a különböző informatikai elemzések egyre világosabbá és egyre tagadhatatlanabbá tesznek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 03., péntek

Román–magyar együttműködés keretében fejlesztik az egészségügyi ellátást a határ mentén

Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.

Román–magyar együttműködés keretében fejlesztik az egészségügyi ellátást a határ mentén
2025. január 03., péntek

Sütőtökkel és kosárlabdával egyaránt elboldogul: Pásztori Istvánt, a Konyhafőnök nyertesét faggattuk

Pásztori István neve az elmúlt hetekben Erdély-szerte ismertté vált, miután megnyerte Magyarország népszerű televíziós gasztronómiai műsorát, a Konyhafőnököt.

Sütőtökkel és kosárlabdával egyaránt elboldogul: Pásztori Istvánt, a Konyhafőnök nyertesét faggattuk
2025. január 03., péntek

Házszentelés közben csapott le a tolvaj Nagybányán

Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.

Házszentelés közben csapott le a tolvaj Nagybányán
2025. január 03., péntek

Aggasztó méreteket ölt a hegyi balesetek száma

2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.

Aggasztó méreteket ölt a hegyi balesetek száma
2025. január 02., csütörtök

Több tucat malac pusztult el egy Szatmár megyei tűzben, 600 sertést sikerült megmenteni

Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.

Több tucat malac pusztult el egy Szatmár megyei tűzben, 600 sertést sikerült megmenteni
2025. január 02., csütörtök

Erdélyi helyszíneket is ajánl a CNN turisztikai célpontként a 2025-ös évre

Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.

Erdélyi helyszíneket is ajánl a CNN turisztikai célpontként a 2025-ös évre
2025. január 02., csütörtök

Több megyében is 50 méter alá csökkenhet a látótávolság a köd miatt

Sűrű köd miatt rosszak a látási viszonyok Kovászna, Hargita, Brassó és Szeben megyében csütörtök este - figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Több megyében is 50 méter alá csökkenhet a látótávolság a köd miatt
2025. január 02., csütörtök

Orkánerejű szélvihar Kolozs megye hegyvidékein

Kolozs megye hegyvidékein szélvihar lesz a következő órákban – figyelmeztetett csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Orkánerejű szélvihar Kolozs megye hegyvidékein
Orkánerejű szélvihar Kolozs megye hegyvidékein
2025. január 02., csütörtök

Orkánerejű szélvihar Kolozs megye hegyvidékein

2025. január 02., csütörtök

Havazásra, a hegyekben hóviharokra kell számítani

Felerősödő szélre, a hegyekben hóviharokra számíthatunk csütörtökön és pénteken az ország több régiójában, Erdélyben havazásra van kilátás – figyelmeztetnek a meteorológusok.

Havazásra, a hegyekben hóviharokra kell számítani
2025. január 02., csütörtök

Van, akiknek nem indult jól az új év: közel százan szorultak a hegyimentők segítségére

Újév napján 93 személynek nyújtottak segítséget a hegyimentők – tájékoztatott csütörtökön a Salvamont.

Van, akiknek nem indult jól az új év: közel százan szorultak a hegyimentők segítségére