Súlyos döntés. Megvonták a margittai városi kórház akkreditációját
Fotó: Spitalulmarghita.ro
Megdöbbentő egészségügyi visszaélésekkel vádolja a Bihar megyei ügyészség Balogh Évát, a margittai városi kórház főgyógyszerészét, aki fiktív otthoni betegápolások elszámoltatása révén évek alatt több mint 300 ezer lejjel károsíthatta meg az államot. Közben kiderült, a margittai kórháznak megszűnt az egészségbiztosítási pénztárral kötött szerződése, azaz az állam péntektől nem finanszírozza a betegek ellátását az észak-bihari régióban mintegy 100 ezer főt kiszolgáló intézményben.
2022. február 04., 16:102022. február 04., 16:10
2022. február 05., 10:102022. február 05., 10:10
A margittai Dr. Pop Mircea Városi Kórház vezetősége csütörtökön arról értesítette az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt (CAS), hogy az egészségügyi szolgáltatások minőségét vizsgáló országos hatóság 2022/32-es határozatában akkreditáció nélküli kategóriába sorolta a Bihar megyei intézményt. Ez pedig azt jelenti, hogy nem kaphat állami finanszírozást, a CAS azonnali hatállyal, péntek reggeltől kezdődően megszüntette a két fél között élő szerződést.
Az Ebihoreanul.ro portál szerint pénteken válságstábot hívtak össze a margittai kórházban. Bradács Alíz kórházigazgató megerősítette a portálnak, hogy megszűnt a szerződésük, de egyéb sürgős elfoglaltságaira hivatkozva többet nem mondott.
Az egészségbiztosítási pénztárral kötött szerződés megszűnte azt jelenti, hogy a kórház nem tudja elszámoltatni a betegek ellátásával járó költségeit. Az intézmény 267 ággyal rendelkezik, jelenleg 19 koronavírusos fertőzöttet is kezelnek benne.
Az sem ismert, hogy az egészségügyi szolgáltatások minőségét vizsgáló országos hatóság miért vonta meg a margittai városi kórház akkreditációját, de ilyen drasztikus intézkedést csakis olyan esetben hozhatnak meg, amikor számos alapvető előírásnak nem felel meg egy-egy intézmény.
A margittai Dr. Pop Mircea Városi Kórház pénteken hivatalosan kérvényezte az újraakkreditálási folyamat elkezdését az egészségügyi szolgáltatások minőségét vizsgáló országos hatóságnál.
A sokkoló hír nem sokkal azután látott napvilágot, hogy az Ebihoreanul.ro portál közölte: az ügyészek vádat emeltek Balogh Éva, a margittai kórházban főgyógyszerészként alkalmazott szakember ellen anyagi haszonszerzés céljából véghez vitt informatikai visszaélés, okirat-hamisítás és hamis nyilatkozattétel alapos gyanúja miatt.
A törvény szerint az ágyhoz kötött betegek otthoni gondozásra jogosultak; az ellátást engedéllyel rendelkező szolgáltatók végezhetik el, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár pedig fedezi a munka ellenértékét. A hasonló jellegű egészségügyi szolgáltatásokat végző vállalkozásokra – elméletileg – szigorú szabályok vonatkoznak, az előírások betartását pedig „rendszeresen ellenőrzik”.
Azonban nem így történt a margittai kórház főgyógyszerészének cége esetében. A vádirat szerint
Az Ebihoreanul.ro portál által idézett vádirat szerint a margittai kórház alkalmazottja hosszú évek óta érdekelt az egészségügyi magánszektorban is. 2015-ben saját céget alapított Hospice Kft. néven, amelynek – mint kiderült, szintén fiktív – székhelye a margittai városi kórházban volt, ahol a rendelő – papíron – valamennyi előírásnak megfelelt. Az ügyészek szerint Balogh Éva megkereste a betegeket vagy azok hozzátartozóit, és ingyenpelenkákat ígért azért, hogy adják meg az ágyhoz kötött páciensek személyes adatait. Mindezt úgy, hogy a pelenkaadás nem is szerepel a CAS-nál elszámoltatható szolgáltatások listáján.
A vádirat szerint a cégvezető gyógyszerész a fiktív szolgáltatások elvégzőiként olyan asszisztensnők nevét vezette be a rendszerbe, akik nem is tudtak erről, ráadásul az otthoni ellátások jelzett idejének nagy részében valójában a kórházban teljesítettek szolgálatot.
Az ügyészek szerint a vádlott 2015-től kezdődően négy év alatt havonta ötezer és tizenötezer lej közötti összeg elszámoltatását kérte és kapta meg a CAS-tól, a pénz pedig – összesen 301 325 lej – a zsebében „kötött ki”. Az Ebihoreanul.ro megkereste Balogh Évát is, aki úgy fogalmazott, nem is tudja, mivel vádolják, és nem érti, hogy ez miért tartozik a nyilvánosságra. Később megtagadta a nyilatkozattételt, ahogyan az ügyészek előtt is.
A portál ez ügyben korábban megszólaltatta Bradács Alíz margittai kórházigazgatót is, aki elmondása szerint csak segíteni akart egy cégen – amelynek szolgáltatásaira nagy szükség van –, amikor engedélyezte, hogy az intézményben Balogh Éva rendelőt működtessen, és bérleti szerződést kötöttek. Az ügyészek több éve vizsgálódnak az ügyben. Balogh Éva már 2018-ban, a nyomozás kezdetének évében felszámoltatta cégét. Az Ebihoreanul.ro „beszédes” adatai szerint azóta számos hasonló tevékenységű vállalkozást önként bezártak a megyében: miközben 2017-ben még 15 ilyen cég volt bejegyezve, mára számuk háromra csökkent.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!