Elsősorban a higiéniai körülményeket és a lisztek minőségét, illetve származási helyét ellenőrizték a pékségekben (Képünk illusztráció)
Fotó: Makkay József
Változatlanul sok a gond a romániai élelmiszer-feldolgozó cégek háza táján. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság 2,1 millió lejre bírságolt egy országos razzia során.
2024. augusztus 16., 15:412024. augusztus 16., 15:41
A napokban hozta nyilvánosságra az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVA) júliusban tartott országos razziájának mérlegét pékségekben, valamint hűsítő és alkoholtartalmú italok gyártásával foglalkozó cégeknél. Az összesítés szerint az elmúlt hónapban összesen 9850 ellenőrzést végeztek az ország valamennyi megyéjében és Bukarestben. Az ellenőrzések során mintegy 2,1 millió lejre büntettek élelmiszer-feldolgozó cégeket, az ellenőrök számos élelmiszer-biztonsági rendellenességet tártak fel.
a törvényes rendelkezések előírják, hogy az élelmiszeriparban dolgozók milyen képzéseken kell részt vegyenek a megfelelő élelmiszer-biztonsági szabályok betartása érdekében. Másrészt számos alkalmazott kötelező orvosi ellenőrzése is hiányzott, ami azt szavatolja, hogy az illető személy végezhet-e élelmiszeripari tevékenységet.
Az ellenőrök sok esetben azt tapasztalták, hogy hiányzik a feldolgozásra használt alapanyagok származási helye, illetve a cégek nem bizonyították laboratóriumi eredményekkel, hogy az adott mezőgazdasági alapanyagok megfelelnek-e az élelmiszer-biztonsági követelményeknek. A legtöbb gond a kenyérnek és más pékipari termékeknek az alapanyagául szolgáló lisztek körül van.
Gyakori kihágásnak bizonyult a feldolgozott élelmiszerek kiszállítása olyan járművekkel, amelyek nem felelnek meg a szigorú higiéniai előírásoknak.
Az élelmiszer-biztonsági hatóság tájékoztatója szerint bárki elmondhatja észrevételeit, tapasztalatait élelmiszer-biztonsági kérdésekben az ingyenesen hívható telefonszámukon: 0800 826 787.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!