Elsősorban a higiéniai körülményeket és a lisztek minőségét, illetve származási helyét ellenőrizték a pékségekben (Képünk illusztráció)
Fotó: Makkay József
Változatlanul sok a gond a romániai élelmiszer-feldolgozó cégek háza táján. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság 2,1 millió lejre bírságolt egy országos razzia során.
2024. augusztus 16., 15:412024. augusztus 16., 15:41
A napokban hozta nyilvánosságra az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVA) júliusban tartott országos razziájának mérlegét pékségekben, valamint hűsítő és alkoholtartalmú italok gyártásával foglalkozó cégeknél. Az összesítés szerint az elmúlt hónapban összesen 9850 ellenőrzést végeztek az ország valamennyi megyéjében és Bukarestben. Az ellenőrzések során mintegy 2,1 millió lejre büntettek élelmiszer-feldolgozó cégeket, az ellenőrök számos élelmiszer-biztonsági rendellenességet tártak fel.
a törvényes rendelkezések előírják, hogy az élelmiszeriparban dolgozók milyen képzéseken kell részt vegyenek a megfelelő élelmiszer-biztonsági szabályok betartása érdekében. Másrészt számos alkalmazott kötelező orvosi ellenőrzése is hiányzott, ami azt szavatolja, hogy az illető személy végezhet-e élelmiszeripari tevékenységet.
Az ellenőrök sok esetben azt tapasztalták, hogy hiányzik a feldolgozásra használt alapanyagok származási helye, illetve a cégek nem bizonyították laboratóriumi eredményekkel, hogy az adott mezőgazdasági alapanyagok megfelelnek-e az élelmiszer-biztonsági követelményeknek. A legtöbb gond a kenyérnek és más pékipari termékeknek az alapanyagául szolgáló lisztek körül van.
Gyakori kihágásnak bizonyult a feldolgozott élelmiszerek kiszállítása olyan járművekkel, amelyek nem felelnek meg a szigorú higiéniai előírásoknak.
Az élelmiszer-biztonsági hatóság tájékoztatója szerint bárki elmondhatja észrevételeit, tapasztalatait élelmiszer-biztonsági kérdésekben az ingyenesen hívható telefonszámukon: 0800 826 787.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!