Elsősorban a higiéniai körülményeket és a lisztek minőségét, illetve származási helyét ellenőrizték a pékségekben (Képünk illusztráció)
Fotó: Makkay József
Változatlanul sok a gond a romániai élelmiszer-feldolgozó cégek háza táján. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság 2,1 millió lejre bírságolt egy országos razzia során.
2024. augusztus 16., 15:412024. augusztus 16., 15:41
A napokban hozta nyilvánosságra az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVA) júliusban tartott országos razziájának mérlegét pékségekben, valamint hűsítő és alkoholtartalmú italok gyártásával foglalkozó cégeknél. Az összesítés szerint az elmúlt hónapban összesen 9850 ellenőrzést végeztek az ország valamennyi megyéjében és Bukarestben. Az ellenőrzések során mintegy 2,1 millió lejre büntettek élelmiszer-feldolgozó cégeket, az ellenőrök számos élelmiszer-biztonsági rendellenességet tártak fel.
a törvényes rendelkezések előírják, hogy az élelmiszeriparban dolgozók milyen képzéseken kell részt vegyenek a megfelelő élelmiszer-biztonsági szabályok betartása érdekében. Másrészt számos alkalmazott kötelező orvosi ellenőrzése is hiányzott, ami azt szavatolja, hogy az illető személy végezhet-e élelmiszeripari tevékenységet.
Az ellenőrök sok esetben azt tapasztalták, hogy hiányzik a feldolgozásra használt alapanyagok származási helye, illetve a cégek nem bizonyították laboratóriumi eredményekkel, hogy az adott mezőgazdasági alapanyagok megfelelnek-e az élelmiszer-biztonsági követelményeknek. A legtöbb gond a kenyérnek és más pékipari termékeknek az alapanyagául szolgáló lisztek körül van.
Gyakori kihágásnak bizonyult a feldolgozott élelmiszerek kiszállítása olyan járművekkel, amelyek nem felelnek meg a szigorú higiéniai előírásoknak.
Az élelmiszer-biztonsági hatóság tájékoztatója szerint bárki elmondhatja észrevételeit, tapasztalatait élelmiszer-biztonsági kérdésekben az ingyenesen hívható telefonszámukon: 0800 826 787.
Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Jó választásnak bizonyult a szerkesztőség részéről, hogy a tortán és megannyi, a jeles évfordulónak szentelt műsoron kívül dokumentumfilmmel is megünnepeljék, megörökítsék a Kolozsvári Rádió 70 éves fennállását.
A forgalmat is le kellett állítani a Temesvárt az ország déli részével összekötő 6-os főúton, miután pénteken reggel a Krassó-Szörény megyei Teregova közelében vasúti felüljáró alá szorult egy kamion.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfaj termését is.
szóljon hozzá!