Évente néhány tucat kilométerrel bővül az autópálya-hálózat
Fotó: Haáz Vince
A közlekedés, és ezen belül a közúti közlekedés veszélyes üzem, Romániában pedig közismerten és különösen az. Bár az elmúlt években csökkenő a tendencia, a statisztikák szerint lakosság-számarányosan Romániában halnak meg a legtöbben az Unióban az utakon.
2022. január 12., 11:312022. január 12., 11:31
A legfrissebb elérhető statisztika szerint 2019-ben 1 millió lakosra 96 haláleset jutott közlekedési balesetekből az országban, egészen pontosan 1864-en haltak meg ilyen módon, és 8125-en súlyosan megsérültek. A közfelfogás szerint a súlyos balesetek nagy számának oka a fejletlen közúti infrastruktúra: az autópályák, gyorsforgalmi utak hiánya, az elégtelen közlekedésbiztonsági intézkedések.
Amíg az országos autópálya-hálózat évente néhány tucat kilométerrel bővül, mennyi esélye van a megvalósulásra kormányprogramban szereplő, a majdani közeli autópályákat is összekötő székelyföldi gyorsforgalmi úthálózatnak? Mik az elképzelések az elvileg sokkal környezetbarátabb és biztonságosabb vasúti közlekedés fejlesztésével? Elérhetjük-e a valaha legalább a magyarországi vasúti szolgáltatások színvonalát az egyre modernebb járműparkkal és az ütemes menetrenddel?
Minderről Sándor Gáborral, a román közúti és szállításügyi minisztérium államtitkárával, közúti forgalombiztonsági szakértővel beszélgetünk, akit hivatalba lépése óta immár többedik alkalommal találtak meg az összeférhetetlenség vádjával a napokban: erről is elmondja álláspontját az államtitkár.
A Krónika Live műsorát január 12-én, szerdán 18.30-tól lehet megnézni a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!