Józsa Eszter falugazdász gazdaportákon tart növényvédelmi bemutatót gyümölcs-és zöldségtermesztőknek
Fotó: Orbán Orsolya
A gyümölcstermesztés alapja a szakszerű növényvédelem. Ez akkor is így van, ha egészséges, tiszta gyümölcsöt akarunk fogyasztani, a gazdák számára ma már rendelkezésre állnak a környezetbarát szerek is. Videós riportunkban Józsa Eszter növényvédelmi szakemberrel a Maros megyei Hármasfalu egyik gazdaportáján vettük számba a legfontosabb növényvédelmi teendőket.
2024. december 18., 08:022024. december 18., 08:02
2025. január 14., 12:402025. január 14., 12:40
Józsa Eszter, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének keretében tevékenykedő falugazdász – sok mezőgazdasági tanfolyam és növényvédelmi bemutató előadója – folyamatosan tartja a kapcsolatot a gazdákkal, nagyon sok gyümölcs- és zöldségtermesztő hívja növényvédelmi szaktanácsadás ügyében. A késő őszi és a téli növényvédelem témájában készülő
aki minimális, de szükséges növényvédő szerrel szeretné felkészíti téli pihenésre a fáit, hogy tavasszal minél kevesebb kórokozóval és kártevővel induljon el a rügyezés és virágzás.
Marosszéknek ez a fertálya kiváló vidék gyümölcstermesztésre, ahol minden gyümölcsfaj jól érzi magát, ami Erdélyben megterem. A környező településeken a fagyra igen érzékeny barackfajtákból is akad, mint ahogy népszerűek a bogyós gyümölcsű cserjék termesztése is.
Bevezetőként a falugazdász azt ajánlja a gyümölcsöskert-tulajdonosoknak, hogy a fák alá lehulló lomblevelet akkor érdemes összeseperni, talajba forgatni, komposztálni, vagy megsemmisíteni, ha abban az évben túl nagy volt a fertőzés. Ha a gazda nem tapasztalt kirívóan magas kórokozó-inváziót, a lombleveleket hagyja meg avarként a talajon. ,,Ezzel megőrizzük a talaj vízháztartását olyan körülmények között, amikor egyre kevesebb a csapadék, illetve a tartós hótakaró évek óta hiányzik. A talajtakaró lomblevelek értékes tápanyag-utánpótlást biztosítanak, ennek átalakításába segítenek be a giliszták” – mutat rá a szakember.
Farkas Árpád Hármasfaluban egy közösségi térként is működő hagyományos gyümölcsöst telepítene
Fotó: Orbán Orsolya
A növényi betegségek miatt Józsa Eszter azt javasolja, hogy szüret után – amikor a levelek még a fán vannak –, érdemes egy réz-, vagy kénalapú zárópermetezést végezni környezetbarát növényvédő szerekkel. Következő lépés a nyugalmi állapotban sorra kerülő metszés, amikor a gazda levágja a beteg ágrészeket, vesszőket, illetve koronaritkítást végez. Ilyenkor kell eltávolítani a gyümölcsmúmiákat is, amelyek a moníliás betegségek maradványai.
A szakember szerint ez a fajta ,,nagytakarítás” azért is fontos, hogy utána el lehessen végezni a lemosó permetezést. ,,Benne van a nevében, hogy lemosó, ami azt jelenti, hogy a permetlé a fa összes ágáról csöpög, mert a folyadék csak így tud a kéregrepedésekbe befolyni, hogy kifejtse a hatását” – nyomatékosítja a növényvédelmi szakember.
Ha az őszi és a téli növényvédelem rendben lezajlott, tavasszal, a virágzás kezdete és vége között, illetve a terméskötődés időszakában 2-3 alkalommal szükség van egy-egy vegyi védekezésre. Ha ezt elvégezzük, utána nem lesz a gyümölcsösben több növényvédelmi gondunk. ,,Virágzás környékén felszívódó szert használjunk, mert a réz- és kénkészítmények leperzselik a virágokat. Ilyenkor nem kell a szisztémikus növényvédő szerek negatív hatásától tartani, mert gyümölcsszüretig, a betakarításig a szermaradványok kiürülnek a növényből” – magyarázza Józsa Eszter.
A Maros megyei falugazdásszal a piacolás lehetőségéről is beszéltünk. A szakember szerint, aki eladásra (is) termel gyümölcsöt, figyelembe kell vennie a piaci igényeket.
Az almára mindig van kereslet, de a bogyós gyümölcsökre, a meggyre, cseresznyére, szilvára és körtére is találunk vevőt. Aki nagyvárosok vonzáskörzetében lakik, annak sokkal nagyobb esélye van a piacolásra” – igazít el a falugazdász.
Sütőkemence, ami a gyümölcsök aszalására is alkalmas
Fotó: Orbán Orsolya
Az informatikus képzettségű Farkas Árpád Józsa Eszter keze alatt mezőgazdasági szaktanfolyamot végez, amely a tél folyamán vizsgával és diplomaosztással zárul. A szüleitől tanult kertészkedést székelyföldi szakemberektől kapott szaktudással bővíti. Tervei szerint egy hagyományos fajtákra alapozó gyümölcsöskertet hozna létre Hármasfaluban, amely közösségi térként működne különféle találkozók, rendezvények, táborok számára. A régi kert fái mellé tavasszal csemetéket ültet, illetve meglévő gazdaságát új telekkel bővíti.
Azért vágott bele az Erdőszentgyörgyön megrendezett több hetes szaktanfolyamba, hogy elmélyülhessen a környezetbarát kertészet tudnivalóiban.
Mostani kertjében alma-, körte-, barack-, mogyoró- és diófái vannak, és a gyümölcsök egy részét sütőkemencében aszalja.
Farkas Árpád részletesen mesél elképzeléseiről, fejlesztési terveiről, amelyek az erdélyi Tündérkert-mozgalom kapcsán fogalmazódtak meg benne. A terv része, hogy a megtermelt gyümölcsöt helyben értékesítse, a vásárló a portáról szállítsa el az árut, a felesleget pedig feldolgozná. Tapasztalatai szerint nagyon keresett az aszalt gyümölcs, amit eleink évszázadok óta fogyasztottak, de mára mégis kiveszett a köztudatból, holott elkészítéséhez elegendő hozzá egy sütőkemence és némi szakértelem.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!