A termálvizes Ökotó látványterve
Fotó: Facebook/Antal Péter
Termálvizes mesterséges tó létrehozására és környezetének kialakítására nyert kétmillió eurós vissza nem térítendő támogatást Pécska önkormányzata. Az Ökotó elnevezésű 3,5 hektáros vízfelület és park környezetvédelmi és idegenforgalmi beruházás, és kapcsolódik az Arad megyei mezőváros helyi termálvizes projektjeihez: a középületek távfűtéséhez hévízzel, gyógy- és élményfürdő építéséhez.
2025. február 06., 18:082025. február 06., 18:08
2025. február 06., 18:092025. február 06., 18:09
Pécska idegenforgalmi potenciálja a város alatt lévő termálvízkészletben rejlik Antal Péter polgármester szerint. Ennek kiaknázására több terv is született már, de a közelmúltig egyet sem tudtak megvalósítani, mert az altalajkincsek kiaknázását a bukaresti központi hatóságok nem engedték ki a kezükből. Az elmúlt években azonban „megnyíltak a csapok”, pályázatot nyertek a termálvizes távfűtési rendszer kialakítására, amit hamarosan be is fejeznek. Két kutat fúrtak, az egyiket a városközpontban, amelyből 735 méter mélyről tör fel a 46 Celsius-fokos termálvíz, a másikat pedig a város szélén, a 2022-ban átadott szabadidős park mellett, ami a használt termálvíz visszasajtolására szolgál.
Mivel a termálkutak már „adottak”, Antal Péter szerint „logikus volt”, hogy a pécskaiak rég dédelgetett álmát, a termálstrand tervét is elkészítsék, de ezt megelőzően a távfűtési rendszerben keringő használt víz kötelező újrahasznosításának is meg kellett találni a módját. Ennek egy része táplálja majd az Ökotavat, másik részét pedig visszasajtolják a mélybe – magyarázta.
Az Arad megyei Pécskán több mint egy tucat önkormányzati fenntartású intézményt fognak termálvízzel fűteni hamarosan. A távfűtési vezetékrendszer kiépítése a befejezéséhez közeledik, de már egy másik projekt is készült a hévíz felhasználására.
Az önkormányzat a Nyugati Fejlesztési Régió zöld infrastruktúra programja keretében meghirdetett támogatási összegekből nyert el pályázat útján kétmillió eurónak megfelelő lejt vissza nem térítendő támogatásként (az összköltségvetés 2,2 millió euró, a hiányzó összeget önrészként kell hozzátenni). A finanszírozási szerződést a múlt pénteken írták alá Temesváron.
A környezetében parkot alakítunk ki fákkal, sétányokkal köztéri bútorokkal, ami a pécskai lakosok kikapcsolódási helye és a város turisztikai vonzereje lesz. A víz felett fából készült sétány épül, de egy szigetet, kilátókat és madárleseket is kialakítunk, így a látogatók megismerkedhetnek a tó, valamint a szomszédos Maros-ártér Natúrpark biológiai sokféleségével – ismertette a terveket Antal Péter.
„A következő lépés a közbeszerzés kiírása lesz, és reményeim szerint májusban már kiválaszthatjuk a kivitelezőt, akinek jövő őszig kell befejeznie a munkálatokat” – nyilatkozta a Krónikának a pécskai polgármester.
Az Ökotó és a park összesen 3,5 hektáron terül majd el, ami a Nyugati Fejlesztési Régió közleményében olvasható számítás szerint 47,92 négyzetméterre növeli Pécskán az egy főre eső zöldövezetek nagyságát, s ez már megközelíti az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott 50 négyzetméter/lakos méretet.
Pécska a 2010-es évek elején egy Mórahalommal közösen lebonyolított határon átnyúló pályázat keretében hozott létre bivalyrezervátumot a város határában, az állatokat a szikes élőhelyek helyreállításának céljával telepítették be. Ezen belül egy látogatói központot és digitális múzeumot is építettek, és ha az igás állatok már nincsenek is a farmon, a központ működik, sőt 60 kerékpár továbbra is ingyen bérelhető, ha a turistacsoportok biciklin akarják felfedezni a Maros-ártér növény- és állatvilágát. A város 2022 óta helyi érdekeltségű turisztikai település, így új források nyíltak meg az idegenforgalom fellendítésére. A volt bivalyrezervátum mellett szabadidős parkot alakítottak ki, jövőre elkészül az Ökotó és park, de a fejlesztések folytatódnak a strand tervezésével.
„A múlt héten benyújtottuk a projektet a minisztériumnak, reméljük, hogy pozitívan bírálják el, és akkor nekikezdhetünk a gyógy- és élményfürdő építésének. Öt-tíz éven belül Pécskának egy 25 hektáros idegenforgalmi övezete lehet majd” – vázolta a jövőt Antal Péter. Szabadtéri színpad is lesz, és a városnapok, továbbá a különböző fesztiválokat is ott fogják majd tartani.
Antal Péter polgármester ismertette a termálvizes projekteket
Fotó: Facebook/Pécskai Polgármesteri Hivatal
A strand tervében különböző méretű és mélységű, fedett és szabadtéri medencék, csúszdák, élményelemek, éttermekkel, napozóteraszok szerepelnek.
A strandépítéssel egyidőben a szálláshelyek számát is bővítenék. Pécskán jelenleg három hotel vagy panzió üzemel, ezek összesen 110 szobával rendelkeznek, de a leendő strand közelében egy 150-200 férőhelyes szálloda is fog épülni, az autósok számára pedig egy egyhektáros parkolót is építenek. A városvezető reményei szerint a beruházás különböző szolgáltatások létrejöttét generálja majd, ezáltal fellendül a helyi gazdasági és kulturális élet.
Pécskán él Arad megye második legnagyobb számú magyar közössége: a legutóbbi népszámlálás szerint valamivel több mint 2300-an vallották magyarnak magukat, ez az ismert nemzetiségű lakosság 22 százaléka. A Maros-parti város többek között arról nevezetes, hogy 150 évvel ezelőtt ott született gróf Klebelsberg Kuno volt magyar vallásügyi és közoktatási miniszter, akinek szobra is áll a római katolikus templom kertjében. A múzeumalapító Ormós Zsigmond művészettörténeti író, Nagy Oszkár festő és Balla Ignác, az A pécskai cigánysoron kezdetű műdal szerzője is Pécskán látta meg a napvilágot. A központi parkban található az 1956-os emlékmű, amely a Szoboszlay Aladár néhai római katolikus pap nevével fémjelzett koncepciós per áldozatainak állít emléket. Impozáns a város gótikus stílusban, szilárd nyerstéglából épült római katolikus temploma, amelynek tornya 49 méterre magasodik a központ fölé, és a település határában található a Maros-ártér Natúrpark, amely Románia nyugati vidékének legfontosabb vizes élőhelye. A híres pécskai kenyér 2023-ban európai oltalom alatt álló földrajzi jelzésű termék lett.
A fehéregyházi Petőfi Sándor-emlékhely felújítási és bővítési munkálatainak megkezdését január 6-án hivatalosan engedélyezték – közölte a Maros Megyei Múzeum.
Immár mind a négy „óriásvakond” a hegy mélyében vájja az alagutat a Brassó megyei Alsórákos térségében az egyik legnagyobb erdélyi közlekedési beruházás, a Brassó–Segesvár vasútszakasz felújítása-megépítése során.
Jó évet zárt a Bihar megyei rendőr-főkapitányság, jelentősen növelték az elkövetett bűncselekmények felderítési arányát. Sok az adócsalás, de számos területen csökkent a bűnesetek száma, elsősorban az erdőlopások estek vissza.
A 2019–2020-as ásatások során feltárt középső bronzkori lósírokhoz hasonló állattemetkezési helyet találtak a régészek a sepsiszentgyörgyi jégcsarnok építését megelőző leletmentesítés során.
Meghalt egy 21 éves fiatalember szerda este a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulas községben; a gyanú szerint halálra verték, egy 36 éves férfi és két kiskorú a gyanúsított.
Hetente három napon lesz látogatható délutánonként a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Lapidáriumában kiállított egyedi 18. századi dísztárgy- és szoborgyűjtemény.
Zajlanak az aradi hő- és villamos erőmű felújítási-átépítési munkálatai, aminek eredményeképpen – a kivitelezők ígérete szerint – az ország legmodernebb és leghatékonyabb távhőközpontja épül meg a Maros-parti városban.
Veszélyes kihívás terjed az egyik videomegosztó oldalon, fiatalok nagy mennyiségű Paracetamol bevételére provokálják egymást.
A közlekedési kultúra fejlesztése, az egészséges életmód népszerűsítése, a környezet megóvása és szociális támogatás céljával kerékpárkölcsönzési rendszert honosít meg a Bánságban, a Partiumban és Dél-Erdélyben a Temesvári Közösségi Alapítvány.
A Téka Kézműves Ház felavatása az ,,utolsó tégla” a megvalósított mezőségi szórványoktatási központ fejlesztésében. A szerdán ünnepélyesen átadott Téka alapítványi beruházáson jelen volt Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár.
szóljon hozzá!