Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Szinte lehetetlen úgy végignézni egy televíziós reklámblokkot – legyen szó román vagy épp magyar tévé csatornáról – , hogy ne lásson a néző legalább egy, de akár 3–4 olyan reklámot, amely magnézium tartalmú étrendkiegészítőket hirdet. A reklámok szerint a magnézium a mai stresszes és rohanó világban élő ember csodaszere. Orvosok segítségével jártunk utána, hogy mennyi az igazságtartalma a hangzatos szlogeneknek.
2024. április 07., 18:042024. április 07., 18:04
2024. április 07., 18:092024. április 07., 18:09
Magnézium a stresszes időszakokra! Magnézium, hogy jobban bírd! Ilyenek a sűrű anyai mindennapok. Emellé nem árt egy kis extra támogatás, mint például magnézium – csak néhány idézet a magnézium tartalmú készítményeket hirdető termékek reklámjaiból. A magnézium, régi magyar nevén kesereny a periódusos rendszer 12. eleme, melyet szervezetünkbe elsősorban olajos magvak, zöld zöldségek, hüvelyesek, illetve banán és halak fogyasztása által tudunk bevinni. Napjainkban egyre többen vény nélkül kapható magnéziumtartalmú készítményekkel egészítik a bevitelt.
Kiemelte, hogy fontos szerepe ellenére, le kell szögezni, hogy egyelőre nincsenek „megfelelően erős bizonyítékok arra nézve, hogy a plusz magnézium bevitel hasznos lenne”. Hozzátette, hogy szerencsére kockázatok nélkül adható, szedhető, nem áll fel túladagolás veszélye – a legrosszabb esetben is egy hasmenést okozhat a túlzott bevitel.
A szakember azt is elmondta, hogy bár valószínűleg, ha valaki egész életében változatosan étkezik, a szervezete a táplálékból is megkapja a megfelelő mennyiségű magnéziumot, az orvosok neki is előszeretettel írják fel.
„A placebo hatása jelentős mind neurológiai, mind pszichiátriai szempontból” – szögezte le, hozzátéve, hogy épp a „nem is árt” tulajdonsága miatt javasolják széles körben az orvosok. A szakember szerint, hogy az olyan problémákat, melyeken talán egy pszichológus, pszichiáter, önismeret, önvizsgálat segítene, valószínűleg nem „oldja meg”.
– vélekedett a szakorvos. Kiemelte, hogy viszonylag kevés ismerettel rendelkezik a tudomány a témában, például az is homályos, hogy milyen a tipikus magnéziumhiány, mik a tünetei, és az is, hogy kinek mennyit, meddig kéne az elemből pótolni. Ezt a bizonytalanságot használja ki a gyógyszeripar, pontosabban a reklámok, felnagyítva a tényeket vagy épp feltevéseket, igyekeznek hatni a népre.
A téma kapcsán felkerestük Molnár Emőke endokrinológust is, aki elmondta, hogy szakterületén is fontos elem a magnézium, hiszen az emberi test magnézium tartalékának közel fele a csontokban található, így összefüggésbe hozható a csontritkulással is. Azt is hozzátette, hogy a vérben levő magnézium a testünkben található magnézium egy nagyon kis százaléka, így a vérvizsgálat a téma szempontjából nem jelent túl nagy segítséget. A magnézium az emberi testben intracelluláris formában van leginkább jelen, s bár ennek mérésére is van lehetőség, mivel a vizsgálat ára 60–70 lej körül mozog, a szakemberek általában csak akkor írják fel, ha valami miatt – felszívódási rendellenesség, tartós hasmenéses állapot – felmerül, hogy esetleg hiány alakulhat ki.
Molnár Emőke egyébként szokott magnézium készítményeket felírni, olyanokat, melyekben B6-vitamin is van, ugyanis az segíti az előbbi felszívódást. Elmondása szerint a készítmények, melyeket az emberek általában szednek, nagyon kevés magnéziumot tartalmaznak, így nem egy-két darabot, hanem négy-hat darabot kellene azokból naponta bevenni.
„Én is szoktam felírni szorongásos tünetetekre, torokszorító érzésre, inkább placebohatással. De ezzel együtt is elmondhatom azt, hogy tapasztalataim szerint nagyon sok embernek segít” – szögezte le a szakember, hozzátéve, ő alapvetően azt vallja, hogy
Molnár Emőke szerint bár a magnézium tartalmú készítményeknek nincsenek ismert mellékhatásaik, ám arra érdemes figyelni, hogy általában B-vitaminokkal vannak kombinálva, amik növeli az étvágyat, így hozzájárulhatnak az elhízáshoz.
Háromból egy európai uniós (EU-) polgár (33 százalék) vallotta azt 2019-ben, hogy nem eszik naponta zöldséget és gyümölcsöt, és mindössze 12 százalékuk mondta azt, hogy elfogyasztja az ajánlott napi öt vagy ennél több adagot;
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
szóljon hozzá!