Templomi szószékről a krasznai községházára: közigazgatási szolgálatra vállalkozott Kovács István lelkész

Templomi szószékről a krasznai községházára: közigazgatási szolgálatra vállalkozott Kovács István lelkész

Krasznai kilátások. A szilágysági településen számos tennivaló akad még az infrastrukturális fejlesztés terén

Fotó: Rostás Szabolcs

Polgármesteri öltönyre cserélte a papi palástot Kovács István, Kraszna református lelkésze, akit elsöprő többséggel választottak a több mint hatezer lakosú szilágysági nagyközség élére a szeptemberi helyhatósági választáson. Az elöljáró tervei között elsősorban a település infrastrukturális fejlesztése szerepel, de az összefogásban is példamutatóvá tenné a közösséget.

Rostás Szabolcs

2020. október 21., 19:182020. október 21., 19:18

2020. október 21., 20:272020. október 21., 20:27

„Úgy tapasztaltam, hogy minden embernek kétszer kell megtérnie az életben: egyszer Krisztushoz, majd Krisztussal a világban” – magyarázza Kovács István krasznai lelkész. Állunk a Zilahtól mintegy húsz kilométerre fekvő településnek a 14. században, a kései gótika korában – akkor még természetesen katolikusnak – épült református templomában, és egyházi meg világi küldetés összetalálkozásáról beszélgetünk.

A látogatónak persze nem könnyű össz­pontosítania, hiszen alaposan leköti a figyelmet a századok során többször kibővített és felújított, erődítményszerű istenháza külseje-beljese. A vörös posztóval és hímzett terítővel borított szószék, a karzatra kihelyezett címeres magyar zászló, a 18. században Pataki Asztalos István által festett, megannyi állat- és emberalakot ábrázoló kazettás mennyezet látványa. A jelenlegi járványhelyzet miatt egyébként

a krasznai reformátusok felváltva látogatják a vasárnapi istentiszteleteket: egyik héten a „vízen aluliak”, vagyis a települést átszelő Kraszna folyó zilahi oldalán élők, a másikon a „vízen felüliek”.

Ugyanakkor az alszegi, felszegi hívek külön ülnek a padsorokban, sőt nemek szerint is elkülönülnek: lent az asszonyok, a karzaton a férfiak. És ott a közel negyven méter magas, négy kis árkádos melléktoronnyal ellátott főtorony a tető alatti, a harangokat rejtő nyitott résszel (ún. gyilkos folyosóval), ahonnan több tíz kilométerre belátja a környéket, aki felkaptat az évszázados deszkalépcsőkön.

Galéria

Pályaváltás. Kovács István ideiglenesen elhagyja a krasznai református templomot, és átköltözteti szolgálati helyét a polgármesteri hivatalba

Fotó: Rostás Szabolcs

Mindenkinek küldetése van a világ felé

Nos ezt az istenházát és a 3300 lelkes gyülekezetet „hagyja ott” az egész közösség, a település irányítása érdekében a Krasznán 13 éve szolgáló lelkipásztor, aki a szeptember 27-ei helyhatósági választáson a szavazatok 78 százalékának begyűjtésével nyerte el a polgármesteri tisztséget az RMDSZ színeiben. És hogy miért váltja közigazgatási munkára az egyházi szolgálatot egy lelkész, aki az elmúlt négy évben tanácsosként tevékenykedett a helyi képviselő-testületben? Kovács Istvánban – aki úgy gondolja, minden keresztény embernek küldetése van a világ felé – az év elején, sok vívódás után érlelődött meg a gondolat, részben egy imahéten elhangzott igei vonalvezetés nyomán.

Idézet
Keresztényekként sokszor hajlamosak vagyunk körülhatárolni magunkat: jól vagyunk mi itt, a megtértek közössége, és van a világ. De a kettő között nem lehet, hogy ne legyen átjárhatóság. Amit az egyház, az Isten révén kapsz az életedben, azt be kell vinned a társadalomba, jelen esetben abba a szélesebb közösségbe, aminek a határai túlesnek a krasznai református gyülekezet keretein”

– magyarázza a 39 éves református lelkipásztor, aki önkormányzati képviselőként is a közösségépítést célzó kérdésekkel foglalkozott az elmúlt négy évben: gyerek- és családi, valamint felnőtteknek szóló programokat szervezett.

A papi pályát segédlelkészként Nagyszalontán kezdő, majd érdengelegi kitérő után Krasznán megtelepedő Kovács István első körben a felesége és két lánya jóváhagyását kérte a pályaváltáshoz. „Főleg a támogatásuk kellett, mert ha nincs benne a család, akkor eleve bukta az egész” – mondja a lelkész, aki a családi hozzájárulás után Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke elé tárta tervét, aki akkor még nem hivatalosan, de jóváhagyta azt, sőt bátorította. Ezután a krasznai presbitérium egyhangúlag megszavazta a lelkészi jellege megtartását. Az egyházkerület szabályzata értelmében a közigazgatási pályát vállaló papnak kérnie kell állása befagyasztását, helyére helyettes lelkészt neveznek ki erre az időszakra.

Kovács István kérését az egyházmegyei és egyházkerületi közgyűlés jóváhagyta, így palástja megmarad, ám polgármesteri mandátuma idején nem fizetett, parókus lelkipásztor, de ha felkérik, szükség van rá, időnként továbbra is végezhet lelkészi szolgálatot.

Az új polgármester a parókiát is átadja a helyettes lelkésznek.

Galéria

Erődítményszerű istenháza. A krasznai református templom több bővítésen,felújításon átesett az évszázadok folyamán

Fotó: Rostás Szabolcs

Előmozdítani a köz javát

No, és mit szólt a pályaváltáshoz a gyülekezet? – kérdeztük a lelkipásztortól. Kovács István elismeri, egyeseknek voltak fenntartásaik. A legtöbben már kezdetben alkalmasnak látták a községgazdai teendők ellátására, viszont sajnálták, hogy elveszítik lelkészként, és már nem veszi ki a részét a gyülekezeti szolgálatból. Másrészt mivel a nép szintjén a politika többnyire a sárdobálást, a kapzsiságot jelenti, sokan féltik, imádkoznak érte, hogy megmaradjon gerincesnek. Még akkor is, ha nem települési szinten dúlnak a nagy politikai harcok.

Idézet
Azt vallom, a polgármesteri tisztségben még lehetséges a szó eredeti értelmében a köz javát szolgálni. Hiszen a keresztény tanítás szerint a politika nem más, mint a közjó előmozdításának eszköze. Én elsősorban munkára vállalkoztam, nem a szék vonz”

– szögezi le Kovács István.

Kraszna leendő polgármestere mindenek­előtt az elődje, Bogya Miklós által megkezdett munkát kívánja folytatni. A leköszönő elöljáró egyébként az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) által megállapított összeférhetetlenség miatt nem pályázhatott újabb mandátumra, az ANI szerint ugyanis Bogya korábban két éven át úgy töltötte be az alpolgármesteri tisztséget, hogy közben egyéni vállalkozó is volt.

Galéria

A 6500 lelkes községet többségében magyarok lakják

Fotó: Rostás Szabolcs

Krasznán az elmúlt években több utcán sikerült bővíteni a földgázhálózatot (a munkálatokat sokáig a megbízott cég csődje hátráltatta), amely már a községközpont 60 százalékát lefedi, a még hiányzó háztartásokat csatlakoztatnák a hálózatra a jövőben, amit a lakosság annál inkább sürget, hogy egyre drágább a tűzifa. Szintén göröngyös, tíz évet felölelő munkába telt az ivóvíz- és a csatornahálózat megépítése Krasznán és a hozzá tartozó Máronban, emellett

a nagyszabású megvalósítások közé tartozik a Cserey–Goga Technológiai Líceum uniós alapokból történt korszerűsítése, orvosi lakás létesítése, továbbá a magyar állami támogatásból felépült református óvoda.

Érdekes egyébként, hogy a bukaresti hatóságok a kisdedóvó tavalyi felavatása után hagyták jóvá a helyi önkormányzat által hosszú évek óta igényelt, a román állam finanszírozta új óvoda építését, így a jövő év elején ennek is elkezdődhet a kivitelezése.

A keddenként működő piacot a központból a sertéspestis miatt bezáratott állatvásár helyére, modern csarnokba költöztetnék, ugyanakkor az itteni kénes termálvízforrás nyújtotta adottságot akár tanuszoda kialakítására is lehetne kamatoztatni.

 

Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

A Kraszna partján kerékpárutat építenének, a szükségállapot idején ugyanis különösen népszerű lett a lakosság körében a vízparti kiruccanás. És persze sok helyen kell még aszfaltozni, közművesíteni, olyan utcákban például, ahová külföldről hazatelepedett krasznaiak építkeztek.

„Rossz reklám Krasznának, hogy a központ kivételével kevés utcában van járda, holott megyei út halad át a falun, és nagy a forgalom, balesetek is voltak. Ott kell kezdenünk a járdaépítést, ahol kész a közművesítés, ellenkező esetben fordítva vakaróznánk” – mondja Kovács István, hozzátéve: helyi mesteremberek vállalták a járdaépítést az utcájukban, ha az önkormányzat biztosítja az anyagot.

Idézet
Ezt is egymásért tesszük. Hirdethettük mi a kampányban a jelszót, hogy egymásért, Krasznáért, ha a mindennapokban nem fogunk össze, akkor nem lépünk előre”

– teszi hozzá a településvezető.

Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

A polgármester egyébként nem panaszkodhat a képviselő-testületben maga mögött érzett támogatásra sem, hiszen a 15 krasznai tanácsos közül 11 RMDSZ-es; további két tanácsosa van az EMSZ-nek, egy-egy pedig a PSD-nek és a PNL-nek. Így nem tűnik megvalósíthatatlannak a lelkészként polgármesterré választott Kovács István célkitűzése, miszerint a térségben gazdaságilag meghatározó, az összefogásban példamutató, biztonságos és befogadó településsé fejlesszék Krasznát.


A püspök biztat, de aggódik is a lelkész karrierfejlődéséért

Erdélyben főleg a kilencvenes évek elején volt több példa arra, hogy lelkészek közigazgatási tisztséget, adott esetben polgármesteri mandátumot vállaltak, ez ma már ritka. Egykori református lelkipásztorok politikai szerepvállalása terén közismert a Tőkés László volt püspök, valamint Sógor Csaba európai parlamenti pályafutása. Amikor Csűry Istvánt, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) püspökét arról faggattuk, mi az álláspontja lelkésztársai közigazgatási pályaválasztásáról, elmondta: Kovács Istvánnak nem javasolta „buzgón”, de nem is ellenezte. Az egyházfő úgy véli, egy fiatal lelkipásztor – akinek egészen alul kell kezdenie, mondhatni a harangozói szinttől kell kinőnie a gyülekezetből – kockáztat, amikor nem tudja tartani karrierfejlődését, hiszen a politikai megmérettetés, a polgármesteri tisztség elfoglalása megakasztja ezt a folyamatot, ha nem is töri meg azt. „Viszont azt is látom, mennyire fontos, hogy a lelkipásztor mindent megtegyen a közössége erősödése érdekében. Tehát aggódom, hogy lelki és karrierfejlődése miként lesz egészséges, másrészt pedig azt is tapasztalom, hogy egyre kevesebben adják testüket-lelküket a közösségért. Márpedig Kovács István nagyon lelkes tud lenni” – magyarázta a téma kapcsán felmerült kettősséget a Krónikának az egyházfő. Csűry István felidézte: a 90-es években a református egyház igen-igen elkezdett politizálni, sok esetben a templomban mondták ki az RMDSZ megalapítását, és a szerepvállalás megosztotta a lelkésztársadalmat. „Benne kell lenni a közéletben, még ha nem is a legmagasabb szinten. Addig nincs gond, ameddig a társadalomban a közéleti szerepem az én nemzetrészem védelmét jelenti. Ott kezdődik a probléma, amikor mindez véres pártkonfliktusba torkollik” – hívta fel a figyelmet a KRE püspöke. Emlékeztetett, hogy megelőzzék a nem kívánt csatározásokat, az egyházkerületi közgyűlés még a kilencvenes évek végén úgy döntött: lelkész vállalhat önkormányzati vagy parlamenti tisztséget, ám meg kell állapodnia a gyülekezettel, megtarthatja lelkészjellegét, viszont parókiális szolgálatot ez idő alatt nem végezhet. Csűry István elmondta, annak idején a krasznai lelkipásztort is arra kérte, fontolja meg jól a döntést, sőt a rá leselkedő veszélyekre is felhívta a figyelmét. „A polgármesteri szolgálat nagyon megosztó tud lenni. Viszont nagy reménységgel vagyok, hogy folytatni tudja azt a sok jó megvalósítást, ami Krasznán történt. Mi támogatjuk a település fejlődését, Kovács István munkáját, és az egyház részéről semmi akadálya nem lesz, hogy majd visszatérjen a lelkészi szolgálathoz. Reméljük, sikeres lesz polgármesterként” – nyilatkozta a Krónikának a református püspök.


A Kraszna által kettészelt település

A 4500 lakosú Kraszna többségében magyar község, felekezeti szempontból a legnagyobb közösség a háromezer lelkes reformátusoké és a 600 fős baptista gyülekezeté. A 6500 lelkes községközponthoz (ebből 4100 magyar nemzetiségű) közigazgatásilag Máron, Ráton és Krasznahosszúaszó tartozik. Az ezerlakosú Máron színtiszta román falu, Rátont és Hosszúaszót már többségében romák lakják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében
2024. április 04., csütörtök

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is

Véglegesítette az európai parlamenti választáson induló jelöltjeinek listáját az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa csütörtöki ülésén.

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is
2024. április 04., csütörtök

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak

A Temes megyei egészségügyi igazgatóság csütörtökön megerősítette, hogy norovírusgóc alakult ki a temesvári C.D. Loga főgimnáziumban.

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak
2024. április 04., csütörtök

Már a polgármesterjelöltje is megvan Váradon az EMSZ-nek arra az esetre, ha nem jönne össze a koalíció az RMDSZ-szel

Csomortányi Istvánt indítja polgármesterjelöltként, és önálló tanácsosi jelöltlistával vág neki Nagyváradon az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) a június 9-ei önkormányzati választásoknak, amennyiben az RMDSZ nem fogadja el a koalícióra tett ajánlatukat.

Már a polgármesterjelöltje is megvan Váradon az EMSZ-nek arra az esetre, ha nem jönne össze a koalíció az RMDSZ-szel
2024. április 04., csütörtök

Pedofilt leplezett le, az év legjobbjának választották a nagybányai csendőrnőt

Első alkalommal kapta meg nő Az év csendőre kitüntetést, amelyet a bukaresti belügyminisztérium szerint többek között azzal érdemelt ki, hogy márciusban sikerült azonosítania és elfognia egy férfit, aki több kiskorút is molesztált.

Pedofilt leplezett le, az év legjobbjának választották a nagybányai csendőrnőt
2024. április 03., szerda

Budapesttel versenyezne Kolozsvár rekordprofitot termelő rendezvénycsarnoka

A kolozsvári BTarena tavaly bruttó 2,3 millió lejes nyereséget és 7 millió lejes összbevételt termelt, azzal együtt, hogy 3 millió lejt költöttek Románia legnagyobb, idén tízéves többfunkciós rendezvénycsarnoka villanyvilágításának korszerűsítésére.

Budapesttel versenyezne Kolozsvár rekordprofitot termelő rendezvénycsarnoka
2024. április 03., szerda

Drogkereskedőkre csapott le az ügyészség erdélyi megyékben

Kábítószer-kereskedés gyanúja miatt öt házkutatást tartott szerdán a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Kolozs és Beszterce-Naszód megyében – közölte az intézmény.

Drogkereskedőkre csapott le az ügyészség erdélyi megyékben
2024. április 03., szerda

További rosszullétek, átfogó vizsgálat zajlik a temesvári iskolai megbetegedés ügyében

A temesvári Constantin Diaconovici Loga Főgimnázium további 18 tanulója jelentkezett a sürgősségen mérgezéses tünetekkel, miután az éjszaka folyamán a tanintézet 18 diákját hasonló tünetekkel már beutalták a Louis Ţurcanu Gyerekkórházba.

További rosszullétek, átfogó vizsgálat zajlik a temesvári iskolai megbetegedés ügyében