Fotó: Pinti Attila
Nem sikerült leváltania Tánczos Barna szenátornak – a háta mögött pedig az RMDSZ központi vezetőségének – Borboly Csabát a szövetség Csík területi szervezetének éléről a csütörtökön este rendezett tiszújításon.
2023. szeptember 14., 23:202023. szeptember 14., 23:20
2023. szeptember 14., 23:572023. szeptember 14., 23:57
A Csíkszeredában rendezett közgyűlésen leadott 128 szavazatból 65-öt Borboly Csaba jelenlegi elnök kapott, míg Tánczos Barnára 61 küldött adta le a voksát; két szavazatot érvénytelenítettek. A Székelyhon helyszíni tudósítása szerint az újraválasztott elnök megköszönte a rá szavazók bizalmát, és azoknak is köszönetet mondott, akik nem rá adták a voksukat. Borboly szerint megtörténik a korrekció, ahol erre szükség van, az ő esetében is. A csapat egységének fontosságát kihangsúlyozva a területi RMDSZ-szervezetet 2007 óta irányító, a Hargita megyei önkormányzat elnöki posztját is betöltő politikus előrebocsátotta:
Tánczos Barna gratulált az újrázó elnöknek a győzelemhez, és megköszönte annak 20 helyi szervezetnek, amely úgy döntött, hogy őt támogatja, mert úgy látták, megérett az idő a változásra, és hittek abban, hogy ezt a szervezetet meg lehet változtatni.
A szavazás előtt elmondott kortesbeszédében Tánczos a változást sürgette, Borboly viszont a folytonosság mellett érvelt. A volt környezetvédelmi miniszter szerint a Csík területi szervezet megérett a változásra, vissza kell térni oda, hogy „ismét a szervezetet irigyelje az egész erdélyi magyar közösség, hogy mi legyünk a legjobbak”. A volt környezetvédelmi miniszter Borboly stílusára utalva elmondta, a különutas politika, az egocentrikusság, az egyén központba helyezése mindig elveszi a figyelmet a csapatról, azokról a polgármesterekről, képviselőkről, szenátorokról, „akik ugyanazt a szekeret húzzák”.
Eközben Borboly azt emelte ki, hogy a Csíki területi az RMDSZ 2007 óta a legjobban teljesítő szervezete, és ennek a titka szerinte a csapatban rejlik. Szerinte a szervezet a választásokon való részvételen kívül közösséget épít, „hálózatos rendszert” épített ki. „Nekünk egy horizontális RMDSZ-ünk van, nem pedig egy vertikális, egy főnökkel” – jelentette ki a megyei tanácselnök.
A Hargita megyei tanácselnöknek csak a Facebookon több mint 70 ezer követője van. Tánczos Barna szerint ez a kommunikációs módszer „nem mindenki számára vállalható”, nem tud minden ember azonosulni vele, így szerinte hosszú távon veszélyforrás. A belső választást megelőző rövid kampány során a szenátor úgy vélte, a területi szervezetben a kommunikáció is példamutató kell legyen, amellyel mindenki azonosulni tud.
Hargita megyében – ahonnan az RMDSZ rendszerint a legtöbb szavazatot kapja különböző romániai választásokon – a politikai képlet az egykori székely székek szerint szerveződött, így három területi szervezet működik Csík-, Gyergyó- és Udvarhelyszéken. A négy évre szóló Csík területi elnöki mandátum a jövő évi – összesen négy – választások szempontjából is fontos az RMDSZ számára, a területi elnök kiléte elsősorban az önkormányzati választásokat, a megyei tanácselnökjelölt személyét befolyásolhatja. Borboly Csaba 2008 óta áll a székelyföldi megye önkormányzatának élén, 2007 óta tölti be a területi elnöki tisztséget.
Közönségtalálkozón vesz részt a kincses városban a világűrt nemrég megjárt Kapu Tibor. A magyar űrhajóssal szelfit is készíthet a Kolozsvári Magyar Napok közönsége.
Kábítószer-kereskedelemmel gyanúsított három személyt vizsgálnak a Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat (DIICOT) Szatmár megyei nyomozói, két gyanúsított 30 napos előzetes letartóztatását rendelte el a bíróság.
Év végéig elkészül a súlyos égési sérülteket kezelő temesvári kórház, jövő év tavaszán pedig használatba adják a Marosvásárhelyen épülő, hasonló jellegű kórházat is – jelentette ki pénteken Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
Az építőmunkások hibájának következtében beton került a Feleki patakba Szeben megyében a Nagyszeben és Fogaras közötti leendő autópálya építőtelepéről, ami szennyezést okozott és halakat pusztított el.
Barabási Albert László szerint, ha Leonardo da Vinci ma élne, minden bizonnyal a hálózatok ábrázolásával foglalkozna. A csíki származású világhírű hálózatkutató a Kolozsvári Magyar Napok keretében pénteken tartott előadást.
A béke nem csupán a háborúk elkerüléséről szól, hanem arról is, hogy a nemzeti közösségek a saját nyelvükön, saját kultúrájukban élhessenek szülőföldjükön.
Zivataros lesz az időjárás pénteken szinte az egész országban – figyelmeztetett az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A Fehér megyei Kudzsiron működő fegyvergyárban történt tűzesetet nem a vállalat alkalmazottai, hanem egy szomszéd jelentette a 112-es segélyhívó számon, és a segélyhívó diszpécserei azt hitték, hogy tréfáról van szó – árulta el a gazdasági miniszter.
Országos sztrájkra készülnek szeptember 8-án a helyi önkormányzatok alkalmazottait tömörítő szakszervezetek, mivel elégedetlenek a kormány által kilátásba helyezett leépítésekkel és forrásmegvonásokkal.
Végre konkrét előrelépés történt a Brassó tágabb agglomerációs övezetét, így Háromszéket is kiszolgáló, a vidombáki nemzetközi reptértől a Cenk alatti városon át egészen Sepsiszentgyörgyig „zakatoló” helyiérdekű vasút ügyében.
szóljon hozzá!