Sok munkája akadt a tűzoltóknak is Nagyborosnyón és Bácsteleken
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Egy emberként mozdultak meg székelyföldi, romániai, magyarországi szervezetek, civilek, hogy segítsenek a háromszéki árvízkárosultakon. A Romániai Máltai Szeretetszolgálathoz is rengetegen csatlakoznak, baráti társaságok, motorosok, színészek, hogy a nagyborosnyói és bácsteleki lakosok számára könnyebbé tegyék a nehéz időszakot – mondta el a Krónikának a sepsiszentgyörgyi Tischler Ferenc, a Romániai Máltai Szeretetszolgálat főtitkára. Ezen a héten egészen biztosan szükség van a munkára, hiszen a vízzel elárasztott házakat ki kell tisztítani, fertőtleníteni, főzni kell a rászorulóknak, önkénteseknek. A Szeretetszolgálat szervezésében szerte Erdélyből 772 személy zarándokolt el Gyulafehérvárra a hétvégén a jubileumi év jegyében.
2025. június 04., 13:592025. június 04., 13:59
Megerősítő látni, hogy mennyi hazai, magyarországi civil, szervezet, önkéntes, baráti társaság mozdult meg szinte egy emberként a háromszéki árvízkárosultak megsegítésére – mondta el a Krónika megkeresésére a sepsiszentgyörgyi Tischler Ferenc, a Romániai Máltai Szeretetszolgálat főtitkára.
Árvíz utáni háromszéki életkép
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Mint kifejtette,
a nagyborosnyói és bácsteleki bajba jutottakon is. A számítások szerint több mint négyezer hektár területet öntött el az árvíz Háromszéken, az érintett települések lakóin pedig sokan igyekeznek segíteni.
Két-három napja nem esett Nagyborosnyón és Bácsteleken, így neki lehet látni a házak rendbe hozásának
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
A Szeretetszolgálat munkatársai és a hozzájuk csatlakozók nekiláttak a konkrét segítségnyújtásnak. „Eddig a víz kiszivattyúzása volt a prioritás a pincékből, elárasztott helyekről, a tűzoltóké volt a főszerep, de most már a civil szféra segítségnyújtása is létfontosságú. Hihetetlen jó érzés látni ezt a szolidaritást a külföldi, romániai civil szervezetek, egyházak képviselői, fiataljai részéről: rengetegen itt vannak a településeken. Sőt, Csík környékéről a polgármesteri hivatalok is szerveztek csapatokat munkatársaikból, itt vannak és segítenek” – mondta el Tischler Ferenc.
Az árvíz sújtotta háromszéki területeken rengeteg házat kell kiüríteni, fertőtleníteni
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Rámutatott, jelenleg
„A Máltai Szeretetszolgálat beindította a mobilkonyhát, és elkezdtük a főzést a károsultaknak, illetve az önkénteseknek. Naponta közel 200 porció meleg ételt főzünk, a nagyborosnyói és bácsteleki polgármesteri hivatalok munkatársaival együtt osztjuk szét. Sokat gondolkodtunk, hogy miként adjunk lehetőséget, felületet az embereknek a segítő munkára, és az az ötlet született, hogy hívjuk főzni őket. A mobil konyhára csapatok szerveződtek: jelentkeztek a háromszéki újságírók, motorbiciklisek, intézmények, civil szervezetek – gyakorlatilag pár óra alatt annyian, hogy egész héten van, aki főzzön” – ecsetelte Tischler Ferenc.
Rengetegen fogtak össze, hogy segítsenek a háromszéki árvízkárosultakon
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Mint mondta,
„Bácsteleken kisebb a közösség, tehát hamarabb fogunk végezni, megtörténhet, hogy pénteken vagy szombaton befejezzük a munkát. Nagyborosnyón sokkal több a tennivaló, elképzelhető, hogy ott még jövő héten is fogunk dolgozni” – mondta a Romániai Máltai Szeretetszolgálat főtitkára. Amint arrról írtunk, az árvíz sújtotta Nagyborosnyóra érkezett a Magyar Református Szeretetszolgálat mentőcsapata is, hétfőn már munkához is láttak, hogy bajba jutottakon segítsenek. Aki adományokkal szeretné támogatni az árvízkárosultakat, az itt talál információkat.
Az árvíz pusztítást végzett sok nagyborosnyói háztájon
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Tischler Ferenc kérdésünkre arról is beszélt, hogy a Szeretetszolgálat az elmúlt hétvégén szervezett zarándoklatot Gyulafehérvárra: 772 személy gyűlt össze Erdély minden szegletéből – és a Kovács Gergely érsek által celebrált szentmise is megerősítette a résztvevőket abban, hogy ha baj van, egy emberként indulnak segítséget nyújtani. „Mivel 25 évenként tartott jubileumi év van a katolikus egyházban – amelynek mottója A remény zarándokai – a Máltai Szeretetszolgálat vezetősége úgy gondolta, hogy
Nagy örömmel töltött el, hogy 772 önkéntesünk vállalta az utat, érezte azt, hogy jelen kell lenni a szentmisén – felemelő, nagyon szép együttlét volt” – fogalmazott Tischler Ferenc.
Önkéntesek munkájára van szükség az árvíz sújtotta lakóházak rendbe tételéhez
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Erdélyből majdnem minden megyéjéből érkeztek zarándokok, a Partiumból, a Bánságból is, sőt délről, Piteşti mellől is érkezett egy csapat a zarándoklatra. „A résztvevők nagy száma önmagáért beszél. Megerősítő érzés, hogy ennyien összegyűlünk, ami
– mondta Tischler Ferenc, aki immár kilenc éve főtitkára a Romániai Máltai Szeretetszolgálatnak.
Több mint jelkép. A máltai nyolcágú kereszt a Szeretetszolgálat zászlóján
Fotó: Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség/Facebook
– számolt be az érsekség. A gyulafehérvári székesegyház múltja, az imádság, a találkozások és az együttlét mély nyomot hagyott a jelenlevőkben. „Sokan, akiket szolgáltok, talán nem tudnak már hinni, vagy nem tanultak meg imádkozni. De ti lehettek azok, akik helyettük is imádkoztok” – mutatott rá dr. Kovács Gergely érsek szentbeszédében. Mint mondta, a Máltai kereszt nemcsak egy jelkép, hanem küldetés is.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat katolikus jótékonysági hálózat, kiemelkedően közhasznú szervezet. A Szeretetszolgálat a Szuverén Máltai Lovagrend nemzetközi családjának tagja, lovagrendi felügyeletét a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének ispotályosa látja el. Alapító elnöke Kozma Imre volt.
A Romániai Máltai Szeretetszolgálat szervezésében majdnem 800-an zarándokoltak el a gyulafehérvári szentmisére a jubileumi év apropóján
Fotó: Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség/Facebook
Lélek- és közösségerősítő együttlét Gyulafehérváron
Fotó: Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség/Facebook
Jelképe a nyolcágú máltai kereszt. Területi szervezetei 2-3 megyényi régiót fognak át, munkáját a régió kormányzataival és társadalmi szervezeteivel partnerségben végzi.
A Romániai Máltai Szeretetszolgálathoz csatlakozva egész Erdélyből érkeztek zarándokok Gyulafehérvárra a hét végén
Fotó: Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség/Facebook
Az elmúlt napok árvizei kapcsán a legfontosabb az, hogy sikerült elkerülni a haláleseteket, most a kárfelmérés következik, majd a támogatási rendszer kidolgozása – jelentette ki Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök vasárnap Kovászna megyében.
A tordai önkormányzat úgy döntött, hogy a nehéz gazdasági körülmények és a közpénzekkel való felelős gazdálkodás szükségessége miatt lemondja az idei városnapokat.
Három személygépkocsi és egy nyerges vontató ütközött össze hétfő reggel az A1-es autópálya 351-es kilométerénél, hat személy, köztük egy 8 és egy 14 éves gyermek, megsérült.
Egy 18 éves fiatalember meghalt. két másik 19 és 20 éves fiatal pedig megsérült, miután az autó, amelyben utaztak, felborult hétfőn reggel a Beszterce-Naszód megyei Les községben. A 19 éves sofőr leheletében 0,44 mg/l tiszta alkoholt mutattak ki.
A rendőrség szerint az argentin motoros okozta a Transzalpina magashegyi úton vasárnap délután történt, két ember életét követelő balesetet, amelyben két motorkerékpár ütközött össze.
Augusztus elsejétől várható a megszorító intézkedések nemcsak a vállalkozókat és a munkavállalókat, hanem a nyugdíjasokat és a családokat is érintik. A legfontosabb módosításokról és azok következményeiről Csomor Rozália könyvelő beszélt a Krónikának.
Balesetben életét vesztette vasárnap a Transzalpina magashegyi úton egy argentin és egy magyar motoros. Egyikük utasa többszörös sérüléseket szenvedett, a nőt mentőhelikopterrel szállították a nagyszebeni sürgősségre.
Biztonságba került három ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól, miután eltévedtek a hegyekben; egyikük állapota kritikus.
Elkezdődött egy újabb erdélyi autópálya-szakasz megépítése a Brassó megyei Felsőszombatfalva és Fogaras között.
A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Segítséget kért a román hatóságoktól két ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába – számolt be vasárnap a Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) igazgatója.
szóljon hozzá!