SZKT-ülés Kolozsváron. Az RMDSZ-küldöttek kiálltak Crin Antonescu támogatása mellett
Fotó: Facebook/RMDSZ
Kelemen Hunornak, az RMDSZ szövetségi elnökének politikai beszámolóját hallgatták meg a küldöttek a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) pénteki kolozsvári ülésén. Az SZKT megszavazta, hogy az RMDSZ 17. kongresszusára 2025. július 14-én, Kolozsváron kerüljön sor. A felszólaló politikusok a kormánykoalíció közös államfőjelöltje, Crin Antonescu mellett foglaltak állást, hangsúlyozva, hogy az RMDSZ kemény kampányt folytat a májusban sorra kerülő államelnök-választás közös jelöltjének sikeréért.
2025. március 14., 18:032025. március 14., 18:03
A romániai belpolitikát, az ország külpolitikáját és a romániai magyarság helyzetét értékelő beszédében Kelemen Hunor szövetségi elnök az SZKT-n úgy fogalmazott: ,,Nehéz helyzetben van az ország, és benne az erdélyi magyar közösség, Románia mély társadalmi és gazdasági válsággal küzd”. Az RMDSZ soron következő idei, nem tisztújító kongresszusát azért tartja kiemelten fontosnak, hogy érdemben át lehessen tekinteni a belföldi és a nemzetközi helyzetet, amely a romániai magyar közösség életét, és jövőjét egyaránt meghatározza.
,,Hiába nőttek a bérek, a nyugdíjak, hiába javultak jelentősen az életminőség feltételei, mert az emberek dühösek, amikor igazságtalanságot tapasztalnak” – summázta az RMDSZ elnöke, aki a bajok fő forrásának azt tartja, hogy az országnak nincs átfogó, közös célja, szerinte ennek hiánya növeli a bizonytalanságot.
Kelemen logikusnak nevezte az Alkotmánybíróság döntését Călin Georgescu államfőjelöltségének felfüggesztéséről, miután az államfőválasztás tavalyi első fordulója igazolta, hogy sérült az emberek szabad választási joga, és ezzel az emberi méltóság is sérülést szenvedett. Az RMDSZ-es politikus az állami intézmények felelősségét feszegette, akik nem tettek semmit azért, hogy a súlyos nemzetbiztonsági kockázat miatt Călin Georgescu ne indulhasson a 2024-es államelnök-választáson. Ez mély társadalmi káoszt okozott, aminek az ország polgárai lettek az áldozatai.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök: Nehéz helyzetben van az ország, és benne az erdélyi magyar közösség
Fotó: Facebook/RMDSZ
Kelemen Hunor a mai válságos helyzetből történő kivezető útnak Crin Antonescu államfővé választását nevezte. A nemzeti liberális politikusról elmondta, hogy a 2013-as kormányválság után – amikor az RMDSZ ellenzékbe került –, Antonescu kiállt a magyarság azon törekvése mellett, hogy államalkotó tényezőként szerepeljen a román alkotmányban. Az Alkotmánybíróság ezt végül leseperte az asztalról. Kelemen szerint a magyarság melletti korábbi kiállása késztette arra az RMDSZ-t, hogy közös államfőjelöltként támogassák Crin Antonescut.
A 35 éves törékeny román demokrácia előtt ugyanis 45 év kommunizmus, világháború, és királyi diktatúra volt, nincs ahova visszanyúlni demokratikus hagyományokért. Kelemen Hunor egyértelművé tette, hogy amennyiben Crin Antonescu nem nyeri meg az államelnök-választást, a jelenlegi kormánykoalíció rövid életűvé válik. Ezt igazolják a korábbi államfők ,,kormánybuktató és kormánycsináló” törekvései: Traian Băsescu, majd Klaus Iohannis regnálása idején több váratlan fordulat történt, ami a májusi államfőválasztások után is megismétlődhet, ha nem olyan jelölt nyer, aki együtt tud dolgozni a parlamenti többséggel.
A Donald Trump amerikai elnök beiktatása után kialakult nemzetközi helyzet kapcsán Kelemen úgy fogalmazott: lehet ezen csodálkozni, de olyan ember került hatalomra, aki azt teszi megválasztása után, mint amit a kampányában ígért.
,,Ez talán ráébreszti az Európai Uniót arra, hogy az utolsó pillanatban vagyunk” – fogalmazott az RMDSZ elnöke, aki hangsúlyozta, hogy Európában súlyos gazdasági problémák vannak: amerikai, kínai vagy indiai összehasonlításban az európai gazdaság nem versenyképes. Arra is rámutatott, hogy Románia leendő elnöke ezekre a kihívásokra is válaszokat kell adjon, hiszen a többi tagállamhoz hasonlóan, Romániát is súlyosan érintik a problémák.
Fotó: Facebook/RMDSZ
A július 14-én, Kolozsváron sorra kerülő 17. RMDSZ-kongresszus előkészületeinek kidolgozásáról szóló SZKT-döntés után a felszólalások rendjén az RMDSZ-politikusok egy emberként álltak ki Crin Antonescu államfő-jelöltségének támogatása mellett.
Winkler Gyula EP-képviselő arról beszélt, hogy az 1989-es esztendőhöz hasonló sorsfordító időket élünk, amikor a világpolitika korábban ismert felépítése megváltozik. Hangsúlyozta, hogy Romániának és az erdélyi magyaroknak is meg kell találniuk a helyüket a változó világban. Összegzésében kiemelte a Szórvány Cselekvési Terv vitáját is, ami a szórványban élő magyarság kihívásaira kíván érdemi válaszokat adni.
Cseke Attila Bihar megyei szenátor, fejlesztési miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy a romániai államapparátus hierarchikus felépítésű, ahol
Cseke kiemelkedő eredményként értékelte, hogy az Országos Helyreállítási Alapban sikerült a decemberi 15 százalékról 27 százalékra feltornászni a pénzek lehívását, hozzátéve, hogy a szám jelentősen növekszik a 2025-ös rekordméretű állami beruházásokkal.
Szabó Ödön Bihar megyei képviselő a 2025-ös esztendő legfontosabb eseményének nevezte a májusi államelnök-választás két fordulóját, szerinte ettől függnek a következő évek.
Csoma Botond Kolozs megyei parlamenti képviselő szerint egyetlen magyarázata van annak, hogy Romániában megerősödtek a fasiszták: a hatóságok hosszú éveken át szemet hunytak a tevékenységük fölött, egészen amíg ki nem derült, hogy mekkora társadalmi veszélyt hoztak az országra. Crin Antonescu támogatásáról szólva így fogalmazott:
Lőrincz Helga, az RMDSZ Fehér megyei szervezetének vezetője a női frakció nevében szólalt fel, hangsúlyozva, mindent megmozgatnak az államfőválasztás kampányának sikeréért.
– hangsúlyozta Lőrincz Helga.
Vincze Lóránd EP-képviselő ,,szeptember 11-nek” nevezte a washingtoni Trump-Zelenszkij találkozót, mint fogalmazott, ugyanilyen sokkot élt át Románia a tavaly decemberi elnökválasztás első fordulója után is. Az RMDSZ-es politikus felhívta a figyelmet arra, hogy amikor ilyen súlyos társadalmi bizonytalanság uralkodik az országban és a világban, az nem kedvez a nemzeti kisebbségeknek, ezért résen kell lenni, hogy az erdélyi magyar közösség jogai ne csorbuljanak.
Elutasította vasárnapi ülésén a Központi Választási Iroda (BEC) a tavalyi elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelöltnek, Călin Georgescunak a megismételt államfőválasztáson történő indulását.
Heves szóváltás alakult ki Volodimir Zelenszkij és Donald Trump között pénteken este, amikor az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban fogadta ukrán hivatali kollégáját.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.
Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.
szóljon hozzá!