Szilágyi Péter: anyanyelvünk és az anyanyelvi oktatás megmaradásunk, sikerünk záloga
Fotó: Borbáth Katalin
Anyanyelvünk és az anyanyelvi oktatás megmaradásunk, sikerünk záloga, a magyar kormány ezért tekinti kiemelkedően fontos feladatnak az anyanyelvi oktatás támogatását – mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára szombaton Szovátán.
2023. október 14., 17:472023. október 14., 17:47
2023. október 14., 18:062023. október 14., 18:06
Szilágyi Péter a Maros megyei város Teleki Oktatási és Módszertani Központjában vett részt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) hagyományos díjátadó gáláján, ahol az Ezüstgyopár díjban részesülő pedagógusokat és a kiváló teljesítményű diákokat köszöntötte. Az MTI által idézett beszédében hangsúlyozta:
Fotó: Borbáth Katalin
Emlékeztetett: a magyar kormány célja, hogy „lebontsa a fiatalok előtt azokat a fizikai akadályokat, amelyek gátjai az anyanyelvi oktatás választásának”, és ebben az RMPSZ kiemelt partner, számos program lebonyolításában közreműködik. „Bátran kijelenthetem, hogy közös munkánk gyümölcse mára már kézzelfoghatóvá vált, és a mindennapokban is megtapasztalható eredményei vannak, köztük ez a korszerű és minden szempontból felszerelt Oktatási és Módszertani Központ” – mondta Szilágyi Péter.
Köszönetet mondott az RMPSZ-nek az anyanyelvi oktatás előmozdítása, a romániai magyar fiatalok önazonosságának és kultúrájának megőrzése terén végzett munkájáért, és a magyar kormány, a nemzetpolitikai államtitkárság további támogatásáról biztosította a szakmai szervezetet. A díjazottaknak gratulálva megköszönte, hogy „a legnehezebb időkben is alkalmazkodtak a kor és a kisebbségi lét kihívásaihoz”, legjobb tudásuk szerint nevelték magyarságra közösségük legifjabb tagjait, hűek maradtak hivatásukhoz és szülőföldjükhöz.
Fotó: Borbáth Katalin
Szilágyi Péter az MTI-nek elmondta: örvendetes, hogy a több tucat díjazott diák közül többen több tudományterületen is kiváló eredményeket értek el. Szerinte fontos, és a pedagógusszövetségnek is kifizetődő, hogy kiemeljék, példaként állítsák őket, mert akkor felfigyel rájuk az erdélyi magyarság, a szülők, az intézmények.
Kifejtette: a 27 díjazott pedagógus egész életművével példát mutat, sokuk nem csak tanárként állt helyt, hanem a közösségben, a civil életben is komoly munkát végzett, tömbmagyar területen és szórványban segítette a magyar közösség megmaradását, fejlődését.
Burus-Siklódi Botond RMPSZ-elnök a tudás fontosságát hangsúlyozta
Fotó: Borbáth Katalin
Burus-Siklódi Botond RMPSZ-elnök beszédében kiemelte: a díjkiosztó gála kimagasló ünnep, mivel együtt vannak jelen a hétköznapokban a katedra két oldalán ülő pedagógusok és diákok.
Fotó: Borbáth Katalin
„A díj, amit ma a pedagógusok átvehetnek, egy aprócska, de szívből jövő gesztus, csepp a tengerben azokhoz a sokszor sajnos elmaradó méltatásokhoz képest, amit megérdemelnének, tisztelgés a mindenkori pedagógus emberi nagysága előtt” – fogalmazott Burus-Siklódi Botond.
A kétévente odaítélt Ezüstgyopár díjon kívül az ünnepségen a tantárgyversenyeken, kulturális és sportrendezvényeken kiemelkedő eredményt elért középiskolásoknak járó Mákvirág díjakat is átadták. A matematikából kiváló eredményű középiskolásokat Bolyai Farkas-díjjal, a magyar nyelv és irodalom, anyanyelvápolás terén kitűnőket Kós Károly-díjjal jutalmazták.
Fotó: Borbáth Katalin
A Székelyhon emlékeztet: Ezüstgyopár életműdíjban – a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége megyei vezetőtestületének javaslatára – kétévente részesülnek azok a pedagógusok, akik több évtizedes oktató-nevelő munkájukkal lelkiismeretesen szolgálták a romániai magyar közoktatást, életpályájuk példaértékű, valamint munkásságuk maradandóan értékmutató.
Idén 27 pedagógus vehette át az Ezüstgyopár díjat, többek között Hargita megyéből Farkas Ágnes, Kovács Ágnes és Zsigmond Viola, Kovászna megyéből Farkas Csaba, Kisgyörgy Tünde, Lakatos Irén, Molnár János és Tănase Dorina, Maros megyéből Pataki László és Szász Irén.
Fotó: Borbáth Katalin
A Kós Károly-díjat két kolozsvári, egy szatmárnémeti és egy kézdivásárhelyi diák vehette át, utóbbi a tizedik osztályos Péter Nóra. A Bolyai Farkas-díjat a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban tanuló kilencedikes Bodor Mátyás, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium tizedikes és tizenkettedikes diákjai, Bartha-Zágoni Csongor és Nagy Zsuzsa, valamint a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceumban tanuló tizenegyedik osztályos Orbán Pálnak ítélték oda.
Negyvenkilenc diák részesült Mákvirág díjban, ők kiemelkedő tanulmányi eredményeket értek el előző tanévben. A tanulók a díjra megyénként pályázhatnak, és számukra az oklevél, valamint érem mellett az RMPSZ jutalomtáborozást is biztosít – számolt be a Székelyhon.
Fotó: Borbáth Katalin
Fotó: Borbáth Katalin
Fotó: Borbáth Katalin
Fotó: Borbáth Katalin
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!