Csomortányi István és Zatykó Gyula a szobor leleplezésekor
Fotó: Szent László Napok
Felavatták gróf Rhédey Lajos szobrát hétfőn Nagyváradon abban a parkban, amit egykor Rhédey saját birtokából adományozott a városnak.
2018. június 18., 23:192018. június 18., 23:19
2018. június 18., 23:362018. június 18., 23:36
Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Bihar megyei elnöke avatóbeszédében arról beszélt, hogy az adományozó Rhédey azért is fontos szimbólum, mert „talán napjaink egyik legaktuálisabb példáját is elénk állította”.
– mondta, hozzátéve: gróf Rhédey Lajos „iránymutatás, metszően éles erkölcsi üzenet mai, feje tetejére állított világunkban”.
Szavai magyarázataként hozzátette: ma az számít ügyes, talpraesett embernek, aki gyorsan, és munka nélkül gazdagszik meg.
– tette hozzá.
Ott volt a szoboravató ünnepségen Ilie Bolojan, Nagyvárad polgármestere, aki a mecénás Rhédeyt méltatta. Kiemelte: minden tiszteletet megérdemel az, aki a közösségért élt, aki sokat tett a városért.
Ilie Bolojan nagyváradi polgármester is felszólalt a szoboravatón
Fotó: Szent László Napok
„Milyen nagy dolog, hogy valaki több generációval ezelőtt olyan dolgokat tudott művelni, ami a mai napig üzen és élvezhető a most élő emberek számára!” – mondta a polgármester, utalva a hatalmas fákkal ölelt Rhédey-kertre.
Mile Lajos kolozsvári magyar főkonzul köszöntőjében a közéleti szerepvállalását méltatta „az arisztokrata, mecénás és irodalmár” Rhédey grófnak. Utalt arra, hogy Rédhey a pozsonyi országgyűlésben Szatmár megye követeként kész volt „a változásokat is végigjárni” a magyarság megőrzése érdekében. Hozzátette:
Fotó: Szent László Napok
Zatykó Gyula, az EMNP alelnöke, a Szent László Napok főszervezője kiemelte: amellett, hogy Rhédey nagy mecénás volt, városalakító munkája is számottevő: a közvilágítás bevezetése mellett Nagyvárad utcáinak a lekövezése is a nevéhez fűződik.
Zatykó Gyula beszámolt arról, hogy a Rhédey-család kápolnája immár felújítva várja a látogatókat, de a most felavatott bronz mellszobor, Deák Árpád alkotása is méltó emléket állít „a váradi mecénásnak”.
Szent László az egyik legnagyobb magyar államférfi volt – jelentette ki az emberi erőforrások minisztere hétfőn Nagyváradon, a Szent László Napok nyitórendezvényén.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
szóljon hozzá!