A karács elengedhetetlen kelléke a szaloncukor
Fotó: Haáz Vince
A szaloncukor Erdélyben és Magyarországon egyaránt a karácsony mondhatni elengedhetetlen eleme. A ma már hagyományosnak számító – kókuszos, zselés vagy épp vajkaramellás – ízek mellett napjainkban olyan ínyencségeket is találni a piacon, mint az Erős Pistás, szilvapálinkás szaloncukor vagy épp a közösségi médiában különösen népszerűnek számító dubai csoki karácsonyi változata. Szétnéztünk, hogy idén hol, mit, mennyiért lehet beszerezni.
2024. december 21., 08:542024. december 21., 08:54
2024. december 21., 10:172024. december 21., 10:17
A szaloncukor elődjének tekinthető fondant-cukrot a franciák már a 14. században készítették, tőlük valószínűleg német cukrászmesterek közvetítésével jutott el Magyarországra és egyúttal Erdélybe a 19. század elején. Rövid idő alatt népszerűvé vált karácsonyi édességként, és a magyar karácsonyfák jellegzetes, csillogó díszévé lépett elő.
A Stühmer egyébként ma is az egyik legnagyobb név az iparágban: idén az Év Szaloncukra versenyen – melyen a zsűri 157 szaloncukor közül választotta ki a 16 kategória győztesét – a fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor nyerte el. A második díjazott pedig egy Bailey's kávés szaloncukor lett.
Az árak elég borsosak a klasszikusnak számító márka esetében, egy 170 grammos kiszerelés ára íz és a vásárlás helye függvényében 35-45 lej körül mozog, illetve vannak olyan ízek, melyekért helyenként közel száz lejért vásárolhatunk fél kilós kiszerelést.
Fotó: Haáz Vince
A magyarországi termékeket kínáló üzletekben szembetűnően szélesebb a választék, mint a romániai termékeket kínáló boltokban, hiszen a szaloncukor hungarikum, s bár Erdély-szerte a román népesség körében is ismert, a Kárpátokon túl sok helyen ismeretlen.
Előbbiek esetében egy 300 grammos csomag ára 15 lej körül mozog, utóbbiak esetében egy 210 grammos csomagot 60 lej körüli áron forgalmaznak.
Az országos üzletláncok polcain nem túl széles a választék, általában a romániai Laura, valamint a magyarországi Dolcetta termékeit lehet fellelni, meglepően alacsony áron. Utóbbiból egy 300 grammos csomag 8 lej körüi áron kapható.
Több üzletlánc polcain tűnnek még fel a Milka szaloncukrok, melyek az előzőekhez képest más árkategóriát képviselnek: egy 310 grammos doboz ára 35-40 lej körül mozog, ám cserébe az édesség nem egy vékony étcsokibevonatot kap, hanem a jellegzetes Milka tejcsoki íze dominál.
Ezek esetében is 30 lej körüli összeget kérnek el egy 300 grammos dobozért, de cserébe például a Tibi olyan izgalmas ízeket ajánl, mint a sajttorta vagy a szilvás-fahéjas.
Érdemes megjegyezni, hogy bizonyos márkák vagy üzletek szaloncukor néven árulnak csokibonbonokat, pralinékat, melyek ízvilága azonban távol áll a klasszikus szaloncukorétól. Például a Lidl üzletlánc kimérve kapható termékei sem azok, amiket magyar nyelvterületen szaloncukorként neveznénk meg. Az interneten hasonló tapasztalható, például a Facebook Marketplace-en többnyire szépen csomagolt bonbonokat lehet találni a „bomboane de pom/crăciun” keresés nyomán, míg
Ebben a témakörben a Romániában oly népszerű Emag online áruház kínálata sem túl nagy; az eddig felsoroltak közül a Milka tűnik fel, illetve az ukrán alapítású – a boltok polcain egyre nagyobb teret nyerő – Roshen márka termékei.
A különböző Facebook-csoportokban ajánlanak még kézműves, házi termékeket, általában 50 lej/kilogramm körüli áron.
Ugyanezen a piacon tűnt fel az idei év nagy trendjének számító dubai csokoládé szaloncukor változata is, ennek esetében is kilónként körülbelül 300 lejes árral kell számolni.
Nehéz megválaszolni, hogy a kínáltból melyik a legjobb, mit éri meg vásárolni. Természetesen az ár sok esetben tükrözi a minőséget, de a felsorolásban igen sok túlárazott termék is szerepel. Van, aki az olcsónak számító termékek étcsokibevonójára esküszik, más a drágább termékek tejcsokijára, van, aki szerint megvan a varázsa a kimérős termékek mesterséges aromákról árulkodó ízeinek, megint mások a természetes töltelékeket tekintik az igazinak. Érdemes kóstolgatni, próbálgatni, hisz felhozatal akad bőven.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
szóljon hozzá!